28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

İran, Bitcoin Madenciliğini Yasakladı: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İran’da bugün başlayan Bitcoin madenciliği yasağı, dört ay boyunca devam edecek. Yasağın temel sebebi ise geçen haftadan itibaren artmaya başlayan elektrik kesintilerinin önüne geçmek olarak belirtiliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkede kripto para madenciliğine dört aylık bir yasak getirildiğini duyurdu.
  • Yasak kararı, geçtiğimiz haftadan bu yana yoğunlaşan elektrik kesintilerinin ardından geldi.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkenin devlet televizyonunda bugün yaptığı açıklamada, hükümetin yüksek enerji tüketimi seviyelerine ilişkin endişeleri nedeniyle Bitcoin ve diğer kripto para madencilik faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Madencilik Yasağı 4 Ay Boyunca Devam Edecek

Bloomberg’den gelen bir rapora göre, söz konusu yasak dört ay boyunca devam edecek ve 22 Eylül’de kaldırılacak. Cumhurbaşkanı Rouhani, konuşmasında, ülkedeki kripto madencilerinin yaklaşık %85’inin lisanssız olduğuna da dikkat çekti.

İran’daki yasaklama kararının temel nedeni, geçtiğimiz haftadan itibaren ülke genelinde yoğunlaşmaya başlayan elektrik kesintileri olarak açıklandı. Yetkililer, ısı, kuraklık ve artan elektrik talebinin yanı sıra, kripto para madenciliğini de “enerji kıtlığına neden olan faktörler” arasında nitelendirdi.

İranlı Milletvekili Hossein Haghverdi ise sık sık yaşanan kesintilerin ciddi bir güvenlik sorunu haline geldiğini ve hükümetin bunların arkasındaki gerçek nedenleri bulmak için çalıştığını bildirdi.

İranlı Madenciler Yıllık 1 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Üretiyor

Blockchain analiz firması Elliptic’in yakın tarihli bir raporuna göre, İranlı madenciler, Bitcoin’in dünya genelindeki toplam hash oranının yaklaşık %4.5’ini elinde tutuyor. İran’daki yerel madencilik tesisleri yılda 1 milyar Dolar değerinde kripto para üretebiliyor.

Son zamanlarda, Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi dünya çapında yoğun olarak tartışılan bir konu haline geldi. Çin’de, daha öncesinde bol ve ucuz kömür gücü sayesinde Bitcoin madencilerini cezbetmiş olan İç Moğolistan özerk bölgesi, geçtiğimiz gün, sosyal kredi sistemindeki bazı madencileri “kara listeye almayı” önerisinde bulundu.

İlgili Haber:  Goldman Sachs'a Göre Bitcoin'i Dijital Altın Olarak Tanımlamak İçin Henüz Çok Erken

Öte yandan Mayıs ayı başında, New York Eyaleti’nde yüksek çevresel etkisini ortadan kaldırmak adına yerel madencilik faaliyetlerinin geçici olarak askıya alınması amacıyla bir yasa tasarısı gündeme getirildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar