İran, Bitcoin Madenciliğini Yasakladı: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

İran’da bugün başlayan Bitcoin madenciliği yasağı, dört ay boyunca devam edecek. Yasağın temel sebebi ise geçen haftadan itibaren artmaya başlayan elektrik kesintilerinin önüne geçmek olarak belirtiliyor.

blank

Haberin Özeti

  • İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkede kripto para madenciliğine dört aylık bir yasak getirildiğini duyurdu.
  • Yasak kararı, geçtiğimiz haftadan bu yana yoğunlaşan elektrik kesintilerinin ardından geldi.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkenin devlet televizyonunda bugün yaptığı açıklamada, hükümetin yüksek enerji tüketimi seviyelerine ilişkin endişeleri nedeniyle Bitcoin ve diğer kripto para madencilik faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Bitcoin Madencilik Yasağı 4 Ay Boyunca Devam Edecek

Bloomberg’den gelen bir rapora göre, söz konusu yasak dört ay boyunca devam edecek ve 22 Eylül’de kaldırılacak. Cumhurbaşkanı Rouhani, konuşmasında, ülkedeki kripto madencilerinin yaklaşık %85’inin lisanssız olduğuna da dikkat çekti.

İran’daki yasaklama kararının temel nedeni, geçtiğimiz haftadan itibaren ülke genelinde yoğunlaşmaya başlayan elektrik kesintileri olarak açıklandı. Yetkililer, ısı, kuraklık ve artan elektrik talebinin yanı sıra, kripto para madenciliğini de “enerji kıtlığına neden olan faktörler” arasında nitelendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

İranlı Milletvekili Hossein Haghverdi ise sık sık yaşanan kesintilerin ciddi bir güvenlik sorunu haline geldiğini ve hükümetin bunların arkasındaki gerçek nedenleri bulmak için çalıştığını bildirdi.

İranlı Madenciler Yıllık 1 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Üretiyor

Blockchain analiz firması Elliptic’in yakın tarihli bir raporuna göre, İranlı madenciler, Bitcoin’in dünya genelindeki toplam hash oranının yaklaşık %4.5’ini elinde tutuyor. İran’daki yerel madencilik tesisleri yılda 1 milyar Dolar değerinde kripto para üretebiliyor.

Son zamanlarda, Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi dünya çapında yoğun olarak tartışılan bir konu haline geldi. Çin’de, daha öncesinde bol ve ucuz kömür gücü sayesinde Bitcoin madencilerini cezbetmiş olan İç Moğolistan özerk bölgesi, geçtiğimiz gün, sosyal kredi sistemindeki bazı madencileri “kara listeye almayı” önerisinde bulundu.

Öte yandan Mayıs ayı başında, New York Eyaleti’nde yüksek çevresel etkisini ortadan kaldırmak adına yerel madencilik faaliyetlerinin geçici olarak askıya alınması amacıyla bir yasa tasarısı gündeme getirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend