9 Ağustos 2022, Salı
30.6 C
İstanbul

İran, Dış Kaynaklı Bitcoin Alım Satımını Yasakladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İran Merkez Bankası, ülke dışındaki madenciler tarafından üretilmiş olan Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaretini yasakladı. Nihai hedefin, halihazırda yaptırımlarla mücadele eden ülkedeki sermayenin kaçışını önlemek olduğu dile getiriliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İran Merkez Bankası, Bitcoin madenciliğini 2019’da yasallaştırdı.
  • İranlı yetkililer, geçen yıl, kayıtlı madencilerin kazançlarını tamamen İran Merkez Bankasına satmasını zorunlu kıldı.

Iran International’ın haberine göre, İran Merkez Bankası (CBI), ülke dışında üretilen Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaretini yasakladı.

Binance indirim kodu

Yasağın Nedeni: ABD Yaptırımlarına Karşı Mücadele

Bu karar, İranlı düzenleyicilerin, halihazırda ABD yaptırımları ile mücadele eden yerli sermayenin kaçışını engellemek adına bir destek politikası olarak değerlendiriliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan, petrol ve doğal gaz yatakları, enerji bolluğu bulunan İran’da Bitcoin madenciliğini nispeten ucuz ve daha kazançlı hale getiriyor. İran, 2019’da kripto para madenciliğini yasallaştırdığından bu yana sektörü kendi avantajlarına göre düzenlemeye çalışıyor.

İranlı düzenleyiciler, geçen Ekim ayında Trump yönetimi tarafından gittikçe daha sert hale getirilen yaptırımlara karşı İran’daki kayıtlı Bitcoin madencilerinin ürettikleri tokenleri CBI’ya satmasını zorunlu kıldı. Bu strateji, ülkeye döviz kısıtlamalarını aşan ithalatlar için alternatif bir ödeme yöntemi sağladı.

Bu haftanın yasağı ise ülke dışında üretilmiş olan BTC ve diğer kripto paraların ülkeye girişini tamamen engellemeye odaklanıyor.

Avukat Fatemah Fannizadeh ise yasak kararının direkt olarak bireysel hedefler oluşturmayacağını öne sürdü.

İran Riyali Değer Kaybediyor

“Bu yasakların bireysel düzeyde uygulanacağını sanmıyorum.” diye tweet atan Fannizadeh, “Borsa platformları temel olarak faaliyet gösteremez. Ancak düzenleyiciler, kapsamlı bir yasak yerine, bankaların ve forex ofislerinin uluslararası transferler için İran kriptolarını kullanmasına izin veriyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran, para transferinde kullanılan uluslararası ağ SWIFT’e erişim sağlayamayan birkaç ülkeden biri olarak dikkat çekiyor. Bahsedilen ağa erişim imkanı olmayan diğer ülkeler ise Küba, Kuzey Kore, Suriye, Sudan ve Ukrayna’daki Kırım bölgesidir.

İlgili Haber:  Celsius, Kripto Destekli Kredi Vermeyi Kolaylaştırıyor

Fannizadeh, “Bu yasa, İran tarafından üretilen kripto paraları daha başarılı bir şekilde ihraç etme, kripto madenciliğini teşvik etme ve değer kaybeden Riyal karşısında sermaye kaçışını engelleme stratejisidir.” diye ekledi.

İran Riyali, Ocak 2017 ile Ocak 2021 arasında Dolar karşısında %80 değer kaybetti. Aynı dönemde Bitcoin’in değeri ise %3.800’ün üzerinde arttı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar