9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

İran, Hanehalkı Elektriğini Kullanan Kripto Para Madencilerine Ağır Para Cezaları Uygulayacak

Önemli Gelişmeler

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü, ev elektriğini kullanan kripto para madencilerine ağır para cezaları uygulanacağını açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • İran Enerji Bakanlığı, hanehalkı enerjisini kullanan kripto madencilerine para cezası verecek.
  • Ülke, son zamanlarda madencilik faaliyetleri için sıcak bir nokta haline geldi.

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi, ülkede ev elektriğini kullanarak kripto para madenciliği yapan kişilere “ağır para cezası” verileceğini açıkladı.

blank

Hanehalkı Enerjisini Kullanan Madencilere Ağır Cezalar Verilecek

Rajabi, kripto para madenciliğinin bu yıl İran’ın elektrik arzına yönelik en büyük iki tehditten biri olduğunu belirtti. Bakan, diğer tehdidin ise yağış eksikliği nedeniyle hidroelektrik santrallerden gelen enerjinin azalması olduğunu sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu endişelerin ortasında, İran hükümeti ev elektriği kullanılarak gerçekleştirilen izinsiz kripto para madenciliğini önlemeye çalışıyor. Madencilik endüstrisi, büyük ölçüde İran’ın elektrik şebekesine bağımlı ve bu nedenle de ulusal enerji kaynağından büyük miktarda pay tüketiyor. Rajabi, uygulamanın ülke genelinde kesintilere bile neden olabileceğini belirtiyor.

Ev elektriğini kullanan madencilere verilecek “ağır para cezasına” ek olarak, hükümet tarafından yakalananlar, ülkenin elektrik arzına verdikleri zararı tazmin etmek zorunda kalacaklar.

Hareket, İran’daki kripto para madenciliği endüstrisini kontrol etmek için bir süredir atılan adımların sonuncusu.

İran’da Kripto Madenciliği

İran 2019’da endüstriyel kripto para madenciliğini yasallaştırdı. O sırada İranlı bakanlar, endüstrinin yılda 8.5 milyar Dolardan fazla gelir üretebileceğini dile getirdi.

Bu hareket, birçok kişi tarafından, ABD eski Başkanı Trump’ın uyguladığı yoğun ambargoları ve ekonomik yaptırımları delerek devlet gelirini artırmanın bir yöntemi olarak kabul edildi.

Geçen yılın Ekim ayına gelindiğinde, endüstri o kadar yükselmişti ki, İran Merkez Bankası bile, İran kaynaklı Bitcoin gelirlerini hükümet fonlarına yönlendiren yeni düzenlemeler ortaya koydu; bu sayede İran ithalatının finanse edilmesi amaçlandı.

İlgili Haber:  Savcılar, Ünlü İsimlerin de Karıştığı Dolandırıcılık Davasında En Ciddi Cezaları Talep Ediyor

Ancak ülke, Bitcoin madenciliğini benimsemesine rağmen aynı zamanda yoğun enerji tüketimi taleplerini dengelemek için de sürekli olarak mücadele etmeye devam etti.

İran’ın ilk kripto madenciliği mevzuatı, madencilerin en yoğun elektrik saatlerinde çalışmasını yasakladı ve sübvansiyonlu enerji kullanarak madencilik yapılmasına hükümet tarafından izin verilmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend