7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

İran’ın En Büyük Borsasının Bodrum Katında Bitcoin Madenciliği Cihazları Ele Geçirildi! CEO Görevden Alındı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İranlı yetkililer geçmişte kripto para madencilerine çok sayıda operasyon düzenlemişti. Bu sefer, ülkenin en büyük borsası da kripto para madenciliği ile ilgili suçüstü yakalandı. Borsanın CEO’su görevden alındı.

Binance indirim kodu

İran’ın en büyük hisse senedi borsası olan Tahran Borsası CEO’su Ali Sahraee, görünüşe bakılırsa kendi cebini doldurma isteğine karşı koyamamış. Yetkililer, söz konusu borsa binasının bodrum katında, Bitcoin madenciliği alanında kullanılan madencilik cihazları ele geçirdi. Sahraee’nın gelecekte Bitcoin madenciliğinden para kazanıp kazanamayacağı ise bilinmiyor. Buna rağmen CEO, borsadaki işini kaybetti.

Binance indirim kodu

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’nın haberine göre, bu zamana kadar Tahran Borsası’nın başkan yardımcılığını yapan Mahmoud Goudarzi, şirketin CEO’luğu görevini devralacak. Borsa muhtemelen ilk başta bu madencilik cihazlarının bir araştırma projesine ait olduğunu iddia etse de, bu bahane çok uzun süre etkili olmadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mayıs ayında yaptığını açıklamasında, İran’daki Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini, İran’ın elektrik tüketimini azaltmak amacıyla yasaklayacaklarını söylemişti. Haber ajansının yaptığı haberde, yetkililerin söz konusu madencilik cihazlarını ne zaman ele geçirdiği ise bildirilmedi. Haberde, borsaya ait bodrum katının “ani bir incelenmesi” sonucunda kanıtlara ulaşıldığı yer aldı. Her ne şekilde olursa olsun, İran yasalarına göre bu aktivite illegal olarak nitelendiriliyor.

Diğer ülkeler bol miktarda enerji üretse de İran’da durum böyle değil. Ülkede, elektrik kesintilerine ve voltaj düşüklüklerine neden olan bir enerji krizi yaşanıyor. Yetkililer ise bu tür olayların suçlusunu çoktan buldu. Yetkililere göre kripto para madencileri, normalde toplumun kullanması gereken elektriği tüketiyor.

İran’daki Elektrik Kesintilerinden Gerçekten de Bitcoin Madencileri Mi Sorumlu?

Bununla birlikte Ağustos ayında; İran Endüstri, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı’na ait bir rapor ortaya çıktı. Medyaya yansıyan raporlarda, yetkililerin kripto para madencilerinin kullandığı elektrik miktarına dair görüşü “çok fazla abartılmış görünüyor” şeklinde değerlendirildi. Cambridge Center for Alternative Finance’ın yaptığı güncel bir çalışmaya göre, küresel hash oranının %4’ünü karşılayan İran, en çok Bitcoin madenciliği yapan ülkeler arasında altıncı sırada yer alıyor.

İlgili Haber:  El Salvador, Volkanlardan Çıkan Enerji ile Bitcoin Madenciliği Fikrini Hayata Geçirmeye Başladı

İran yönetiminin hayata geçirdiği yasaklar ile birlikte yetkililer çok sayıda büyük ve küçük kripto para madenciliği tesisine operasyon yaptı. İllegal bir şekilde çalışan madencilik cihazlarına el koyan yetkililer, madencilik yapılan hanelere para cezaları kesti. Bununla birlikte yapılan operasyonların çoğu, terk edilmiş fabrikalara, evlere ve küçük şirketlere karşı gerçekleştirildi. İran’ın en büyük borsası gibi bir kuruluşun böyle bir illegal aktivitede bulunması ise İranlı yetkililer açısından da sürpriz oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar