12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

İrlanda Polisi, Milyonlarca Dolarlık Bir Bitcoin Dolandırıcılığı Hakkında Soruşturma Başlattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İrlanda polisi, yüksek gelirli bireyleri hedef alan bir Bitcoin dolandırıcılığı hakkında soruşturma başlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İrlanda polisi (Gardaí), Bitcoin’deki büyük bir dolandırıcılık planını araştırıyor.
  • Mağdurların, şüpheliler tarafından kontrol edilen cüzdanlara birkaç milyon Euro Bitcoin aktardığı bildirildi.

İrlanda polisi (Gardaí), şüphelilerin yüksek servetli bireyleri Bitcoin’e önemli miktarda para yatırmak için ikna ettiği ve ardından cüzdanlarının kontrolünü ele geçirdiği iddia edilen büyük bir kripto dolandırıcılığını araştırıyor.

Binance indirim kodu

Dolandırıcıların Milyonlarca Doları İrlanda Dışına Çıkardığı Tahmin Ediliyor

The Irish Times’ın bildirdiğine göre soruşturma, Bitcoin vaadi ile büyük miktarlarda nakit transfer ettiği bildirilen birkaç kurbanın ifadeleri üzerine başlatıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

En az bir bankanın, her biri 500.000 Euro (586.500 Dolar) seviyesinde olan ve birkaç yıldır hareketsiz kalan bir hesaptan başlatılan bir dizi işlemle ilgili endişelerini dile getirdiği söyleniyor.

Gardaí tarafından parasını kaybetme riski hakkında bilgilendirilmesine rağmen müşterinin, gerçekten bir yatırım yaptığına inandığı ve planlarına devam etmekte ısrar ettiği anlaşılıyor. Sonunda müşterinin, polisin tavsiyesini kabul ettiği ve bankanın da işbirliğiyle yaklaşık 500.000 Euro tutarında bir başka planlanmış transferin bloke edildiği belirtiliyor.

Güney Dublin’de, yabancı uyruklu şüphelilerle bağlantılı bir mülk, içerisinde el konulan nakit para, mücevher ve bilgisayar da dahil olmak üzere detaylı bir biçimde arandı.

Soruşturma sürerken, kurbanlar tarafından aktarılan toplam paranın şimdiden birkaç milyona ulaştığı söyleniyor. Polis ayrıca paranın bir kısmının ülke dışına transfer edildiğini düşünüyor ve bu konuda denizaşırı kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapıyor.

Son Haftalardaki Bitcoin Dolandırıcılık Faaliyetleri

Bu, son haftalarda Bitcoindeki dolandırıcılık planlarına yönelik bir dizi yüksek profilli araştırmanın en sonuncusu olarak dikkat çekiyor.

Bu ayın başlarında, İngiltere’nin Lancashire kentinde yaşayan beş kişi, bir Bitcoin komplosuna karışmakla suçlandı ve yaklaşık 20 milyon Sterlin (27 milyon Dolar) çaldıkları iddia edildi. Dolandırıcılık faaliyetlerinin neredeyse iki yıl sürdüğü ve Avustralya ticaret platformu Coinspot’taki bir boşluğun bu amaçla kullanıldığı bildirildi.

İlgili Haber:  Ripple'ın XRP Satışları Fiyatı Bastırırken, Dava Dosyasında Değişiklik Yapıldı

Geçen hafta, Jay Mazini olarak da bilinen Instagram influencer’ı Jegara Igbara, ABD federal araştırmacıları tarafından milyonlarca Dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı yapmakla suçlandı. Yetkililer, Igbara’nın sosyal medya profilini kurbanlarından en az 2.5 milyon Dolar değerinde Bitcoin çalmak için kullandığını iddia ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar