26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

IRS, Kripto Analiz Araçları İçin 250.000 Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Amerika Birleşik Devletleri Vergi Dairesi, IRS etkinliğindeki son artışta daha fazla blockchain aracına erişim satın aldı.

Binance indirim kodu

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi’nin (IRS) kripto para birimi konusundaki odağı son birkaç yıl içerisinde daha da arttı. Son aylar içerisinde devlet kurumu hem kripto para birimi izleme araçlarına para harcadı hem de ek araçlar için çeşitli yatırımlarda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bugün itibariyle IRS’nin nispeten bilinmeyen bir firma olan Blockchain Analytics ve Tax Services LLC ile yapılan bir sözleşme kapsamında yaklaşık 250.000 dolar harcama yaptığı açıklandı. Kontrat dün yürürlüğe girdi. Düzenlemenin kapsamına ilişkin ayrıntılar henüz tam olarak netleşmese de federal sözleşme ayrıntılarını kamuya açıklayan SAM.gov, söz konusu anlaşmanın 120 kullanıcı için 12 ay süreli bir abonelik olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta IRS’nin Kriminal Soruşturma birimi, Monero gibi gizlilik temelli coinler ve Bitcoin’in Lightning Network gibi Layer 2 işlem protokolleri için izleme araçları geliştiren firmalar için yeni bir çağrıda bulunmuştu. Son gelişmenin de IRS’nin Temmuz ayında yayınladığı benzer bir talebin sonucu olduğu yorumu yapıldı.

Haziran ayı başlarında, kripto para borsası Coinbase’in, Coinbase Analytics izleme araçlarına erişim sağlamak için hem IRS hem de Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ile güvence sağladığı öğrenildi. Kripto topluluğunun pek çok üyesi de bu haberden memnun kalmadı.

Bireysel Vergi Beyannameleri Formunda Yeniliğe Gidildi

Ek olarak, Ağustos ayı içerisinde ABD Adalet Bakanlığı, IRS’nin Suç Araştırmaları grubunun hedefindeki terör örgütlerinden milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ele geçirdiğini duyurdu. Ancak ajansın kripto merkezli eylemleri yalnızca bu şekilde perde arkasından gerçekleşmiyor. Kısa bir süre önce IRS, kripto para birimiyle etkileşimde ortaya çıkan genel sorunla ilgili bireysel vergi beyannameleri kapsamında bir taslak formu yayınladı. Bu gelişme ile birlikte formlarda yer alan “2020 yılı boyunca herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para birimi alımı, satışı, takası gerçekleştirdiniz mi?” ifadesinin ilk sayfaya taşınmasına karar verildi. Öncesinde bu ifade sonraki sayfalarda yer alıyor ve tüm kullanıcılar tarafından doldurulması zorunlu görülmüyordu.

İlgili Haber:  Elon Musk Tweetleriyle Kripto Para Piyasasını Nasıl Hareket Ettiriyor?

Bu haberin ardından, IRS’nin kripto para birimi işlemleri için vergi ödemediğinden şüphe duyulan ABD vatandaşlarına mektup gönderdiği ortaya çıktı. Ajans 2019 yılında da aynı uygulamayı gerçekleştirmişti. Son gerçekleştirilen uygulamada 10 bini aşkın mektup gönderildiği ifade edildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar