IRS, bu ayın başlarında yaptığı çağrının ardından Monero’nun izini sürmek adına çeşitli araçlar geliştirmek üzere iki firma ile anlaşma imzaladı.

Haberin Özeti

  • IRS, Monero izleme araçları geliştirmek adına iki adet firma ile sözleşme imzaladı.
  • Chainalysis ve Integra FEC’in her biri ile 625.000 dolar değerinde sözleşme imzalandı.
  • Monero, en popüler gizlilik merkezli coin olduğunu ve izlenmesinin mümkün olmadığını iddia etmektedir.

Bu ayın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS) tarafından çeşitli şirketlere, gizlilik merkezli coin olan Monero (XMR)’yu kırma yöntemleri kapsamında teklif sunmaları için bir çağrı yaptı. Seçilen firma veya firmalara 625.000 dolar değerinde sözleşme teklif edileceği belirtildi.

IRS, hiç zaman kaybetmeden iki adet şirket ile anlaştığını duyurdu. Bunlar: kripto para birimi araştırma ve işlem izleme şirketi Chainalysis ve veri analiz firması Integra FEC.

Projede IRS sözleşme görevlisi olarak görev yapan Marcela Almeida, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, her firmayla 625.000 dolar değerinde sözleşme imzalandığını doğruladı. Bu da federal ajansın toplamda 1,25 milyon dolara varan bir harcamayı gözden çıkardığı anlamına geliyor.

Monero’dan İtiraz Geldi

İlk çağrıda detaylandırıldığı üzere, seçilen firmalar, Monero işlemlerini izlemek için önerilen aracı veya çözümü geliştirmek adına başta 500.000 dolar değerinde bir ödeme alacak ve ardından sunulan aracın testi geçip onaylanması halinde kalan 125.000 dolara erişmiş olacak.

Ancak Monero topluluğunun üyeleri, izlenemeyeceği iddia edilen coin ile ilgili söz konusu çağrıya yüksek sesle itiraz etti. Monero, günümüzün en popüler gizlilik coini olmasının yanında, çeşitli fidye yazılımı talepleri ve diğer yasa dışı faaliyetler için de giderek daha fazla kullanılıyor.

CipherTrace bile Bitcoin’e nazaran Monero’da daha az izleme olanağı sunulduğunu öne sürdü.

İlgili Haber:  OECD Kripto Paraların Vergilendirilmesini Teşvik Ediyor

Bitcoin’de İz Sürmek Daha Kolay

CipherTrace CEO’su Dave Jevans, The Decrypt Daily sunucusu Matthew Aaron’a yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’de iz sürmenin daha deterministik bir çizgide ilerleyebildiğini ancak Monero özelinde böyle bir durumun olmadığını belirtti.

Fakat IRS, Chainalysis ve Integra FEC’in potansiyel olarak Monero için çalışan izleme araçları geliştirebileceğine gerçekten inanmış görünüyor. Yapılan sözleşmeler ise şirketlere sunumları için sekiz aylık bir süre veriyor. Bu nedenle, önümüzdeki yaz Monero’nun iddia edildiği kadar özel olup olmadığını öğrenebileceğiz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın