İspanya

Resmi olarak İspanya Krallığı (Reino de España), Avrupa’nın Güney-Batı’sında egemen bir devlettir. Avrupa Birliği ve NATO üyelerinden biridir. İspanya, İber Yarımadası’nın yanı sıra Kanarya ve Balear Adaları’nın en büyük bölümünü (% 80) ve 504.782 km²’lik toplam alanı (Afrika kıyılarında küçük egemen bölgelerle birlikte: iki özerk şehir olan Ceuta ve Melilla) işgal etmektedir. İspanya, Avrupa’daki dördüncü büyük ülkedir (Rusya, Ukrayna ve Fransa’dan sonra). Çok etnik bir ülkedir. Bölge, 17 özerk topluluğa ayrılmıştır.

Başkent: Madrid.

Nüfus: 45.9 milyon (2016)

Dil: Resmi dil İspanyolca (Kastilyanca). Özerk bölgelerde, resmi dille birlikte, başka diller de vardır:

 • Katalonya, Valensiya ve Balear Adaları’nda; Katalanca, Valensiya ve Balearik dili.
 • Bask Bölgesi ve Navarre’de; Bask
 • Galiçya’da; Galiçyaca

Resmi statüsü olmayan İspanya’daki diller:

 • Aragon
 • Extremadura
 • Oksitanca (Aranese)
 • Fala lehçesi

Franco rejimi sırasında etnik azınlıklar şiddetle asimile edildi. Ancak şiddete rağmen bu azınlıkların dilleri kaybolmadı ve günümüzde gerçek canlanmayı yaşıyorlar.

Dini kompozisyon: İspanya laik bir devlettir. Anayasası din özgürlüğünü garanti eder. Nüfusun çoğunluğu Hıristiyanlar ve Roma Katolik Kilisesi’ne (%75) aittir.

İspanya’da diğer etkin dini gruplar da vardır;

 • Müslümanlar (En çok Sünnilik yaygındır, yaklaşık 1 milyon)
 • Dindar Yahudiler (15 bin)
 • Budistler (47 bin)
 • Hindular (45 bin)
 • Çin dinlerine mensup halklar ve Afro-Brezilya dini “Makumba” takipçileri

Son on yılda, dini olmayan insanların sayısı belirgin şekilde arttı. Haziran 2015’te Sosyolojik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen bir ankette katılımcıların % 25,4’ü dindar olmadıklarını belirtmiştir.

Ulusal tatil: İspanya Milli Günü her yıl 12 Ekim’de (Amerika’nın Christopher Columbus tarafından keşfedildiği tarihte kutlanmaktadır).

Hükümet yapısı: İspanya anayasal bir monarşidir. Mutlak Monarşi ile Anayasal Monarşi Arasındaki Fark

Devletin temel yasası 1978’de kabul edilen anayasadır. Devlet başkanı kraldır; Philip VI. Parlamento seçimlerinde en çok oy alan partinin lideri olan Başbakan yürütmenin başıdır.

Katalonya

Katalonya (Comunitat Autònoma de Catalunya), İspanya’nın özerk bir topluluğudur ve İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda Akdeniz kıyıları ve Pireneler arasında yer alır.

Yüzölçüm: 32114 km2

Başkent: Barselona

Nüfus: 7.512381

Resmi diller: Katalanca, İspanyolca, Oksitanca (Aranese). Katalonya sakinlerinin çoğu hem İspanyolca hem de Katalanca konuşmaktadır. Katalanca, Roman dil grubuna ait bağımsız bir dildir. Her ne kadar İspanyolca’yla ortak olsa da, en yakın akrabası güney Fransa’nın Provencal dilidir.

Milli bayram: Katalonya Ulusal Günü (Cat. Diada Nacional de Catalunya), her yıl 11 Eylül’de Barselona kuşatmasının son yıldönümünün anısına kutlanır (1714). Her şehir, koruyucu azizler gününü (festa major) kutlar. Bayram sırasınca kasteller adı verilen ekipler tarafından geleneksel “insan kaleleri” inşaa edilir.

Ayrılıkçı Hareket: Son yıllarda Katalonya’daki ayrılıkçı hareketler büyük ölçüde gelişme gösterdi. Tarihsel olarak güçlü bir ulusal kimliğe sahip olan Katalonya, çeşitli zamanlarda İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmeye çalıştı. Bu mücadeleleri aşağıdaki sonuçları getirdi: özerklik, Katalanca dilin resmi statüsü ve Katalanlar’ın vatandaş olarak tanınması.

Bağımsızlık Referandumu

Ayrılma konusunda referandum yapılması 13 Nisan 2014’te İspanyol Parlamentosu tarafından yasaklandı. Bu konuda vatandaşlarla 9 Kasım 2014’te (BBC News) bir anket yapıldı. Vatandaşların %80’inden fazlası yani 2.25 milyon kişinin katılımıyla bağımsızlık için oy kullanıldı. 1 Ekim 2017’de yetkililer tek taraflı olarak bağımsızlık referandumu düzenlediler ve katılımcıların %90’ı İspanya’yı terk etme lehine oy kullandı.

İspanya ve Katalonya arasında özellikle kültür, dil, iş etiği ve sosyal etkinlikler arasında büyük bir fark vardır. İspanyol ve Katalan mutfağında da bazı küçük farklılıklar vardır. Katalan mutfağı, Fransız mutfağının etkisi ve okyanusa yakınlığı nedeniyle İspanya’dan farklıdır.

İspanya ile Katalonya Arasındaki Fark

İspanya ile Katalonya arasındaki fark özetlenecek olursa;

 • Katalonya özerk topluluğu iken İspanya egemen bir devlettir.
 • Barselona Katalonya’nın başkenti, Madrid ise İspanya’nın başkentidir.
 • İki şehir arasındaki en büyük fark stil ve mimaridedir: Barselona geleneksel stili, Madrid ise modern tarzı temsil eder.
 • Katalanca, Romence dillerinin yanı sıra İspanyolca’yı da ifade eder, ancak İspanyolca’nın bir lehçesi değildir.
 • Katalanca, Fransızca ve İtalyanca’ya, İspanyolca ve Portekizceden çok daha yakındır.
 • Katalonya, “butifarra” (tarçınlı domuz eti sosisleri) ve “fideua” (yeşil soğanlı erişte) ile ünlüdür. İspanya ise “chorizo sosis” (domuz etinden yapılmış füme sosisler) ve paella ile ünlüdür.
 • İspanyollar neşeli, duyarlı ve eğlence arayan insanlar olarak kabul edilirken, Katalanlar genellikle başarılı olmak için çalışkan ve ticaret mantelitesine sahip insanlar olarak görülür.

İspanya ile Katalonya arasındaki fark nedir anlamak için bir de karşılaştırma yapalım;

Politik durum Başkent İlk resmi dil Meşhur yemekler Ulusal bayram Gelenek/Festival
İspanya Bağımsız devlet Madrid İspanyolca Chorizo sosis, paella, vb. İspanya Ulusal Günü (12 Ekim) Boğa güreşi
Katalonya Otonom topluluk Barselona Katalanca Butifarra, fideua Katalonya Ulusal Günü (11 Eylül) “İnsan kalesi” inşa etmek

Özetle, temel fark kültürel algılamalarda yatmaktadır. Bu, ulusal ölçekteki iki olayı, aralarındaki kültürel farklılıklara ışık tutarak kıyaslarken görülebilir. Boğa güreşi, İspanya’da hala bir konsantrasyon modeli olarak değer taşıyor. Güç ve mücadeleyi temsil eder.

Katalanlar “insan kaleleri” inşa etme konusunda güçlü bir geleneğe sahiptir ve ekip çalışmasının önemini gösterir.

İspanya ile Katalonya arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here