Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

İspanya Merkez Bankası, Merkez Bankasının dijital para biriminin İspanyol ekonomisi üzerindeki etkilerini inceleyeceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Bilidiği üzere Avrupa Merkez Bankası bir süredir Dijital Euro üzerinde çalışıyor. İspanya, EURO’yu kullanan Euro bölgesinin bir üyesi. 2020-2024 stratejik planında, İspanya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için tasarım tekliflerine odaklanacağını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İspanya Merkez Bankası Banco de España, 2020’den 2024’e kadar önümüzdeki dört yıl içinde önceliklerini özetleyen stratejik planını yayınladı.

İspanya Bankası, Avrupa Merkez Bankası’nın İspanya ekonomisindeki politikalarını ve eğilimlerini analiz etmenin yanı sıra, bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) de bakacak.

Negatif faiz oranlarının bankalar üzerindeki etkisini, covid ile ilgili piyasalardaki stresleri ve diğer bazı alanları da inceleyeceğini açıklayan bu plan, henüz CBDC çabaları hakkında çok fazla ayrıntı içermiyor. Bununla birlikte, CBDC araştırmasının “yeni teknolojiler ve bilgi kaynakları” teması altında bir öncelik olduğu iddia ediliyor.

Plana göre: “bir merkez bankası dijital para birimi uygulamasının bir bütün olarak finansal sistem ve ekonomi üzerindeki etkileri, çeşitli tasarım önerileri göz önünde bulundurularak ve dijital kimlik ile ilgili hususlar da dahil olmak üzere analiz edilecek.”

Eurosystem’in bir üyesi olarak İspanya, kendi para birimini (İspanyol peseta’sı) basmıyor ve 2002’den beri EURO’yu kullanıyor. Bu sebeple bankanın dijital bir peseta yayınlaması pek de olası değil.

Eylül 2017’de, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi üyesi Estonya’nın kendi dijital para birimini ihraç etme fikrini eleştirmişti. Draghi gazetecilere verdiği demeçte, “hiçbir üye devlet kendi para birimini tanıtamaz” diyerek, “Euro bölgesinin para birimi Euro’dur.“ demişti. Ertesi yıl Estonya hükümeti, estcoin’i serbest bırakma planlarını reddetmişti.

İlgili Haber:  BTC'nin Arzı İstikrarlı Bir Şekilde Düştüğü İçin Bitcoin 50.000 Doları Hedefliyor

Ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) şimdi Draghi’den daha fazla dijital para birimleriyle ilgilenen Christine Lagarde tarafından yönetiliyor. Liderliği altında, ECB bile “dijital euro” ticari markasını aldı. Geçtiğimiz günlerde ECB tarafından yayınlanan bir dijital para birimi hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı ve bir CBDC’NİN etkileri hakkında halkla istişareler başlattı.

Ancak, bu gelişmeler dijital bir Euro içindi, dijital bir peseta için değil.

Banco de España Genel Müdürü uan Ayuso Huertas bu cephede oldukça aktif ve Dijital Euro raporunu hazırlayan Merkez Bankası dijital para birimi ile ilgili üst düzey bir üye. Bu yılın başlarında, Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Ayuso ve Carlos Conesa, İspanya Merkez Bankası için “Merkez Bankası Dijital Para Birimi ile İlgili Mevcut Tartışmaya Giriş” başlıklı bir rapor yayınladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?