Bir İspanyol blockchain şirketi 350 kongre milletvekilinin tamamına Bitcoin gönderdi. Ancak ne yazık ki milletvekilleri bu Bitcoinlerle fazla bir şey yapamayacaklar.

Haberin Özeti

  • Bir İspanyol kripto para birimi şirketi, İspanyol milletvekillerine Bitcoin gönderdi.
  • Proje, ABD milletvekillerine dijital para birimi hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenmiş olan eğitim kampanyası Crypto for Congress’e benziyor.
  • İspanya’daki kampanyada ise çok az miktarda Bitcoin gönderilmiş görünüyor.

Bu hafta başlarında, Dijital Ticaret Odası her ABD temsilcisine ve senatörüne 50 dolarlık Bitcoin gönderdi. Şimdilerde ise İspanyol kripto para birimi savunucuları harekete geçmiş görünüyor.

İspanyol gazetesi ABC dün, İspanya’nın alt meclisi olan Temsilciler Kongresi’ndeki 350 milletvekilinin tamamının, tokenize edilmiş eğitim teknolojisi platformu Tutellus ve kripto haber sitesi Observatorio Blockchain tarafından yürütülen kampanyanın bir parçası olarak 1 Euro değerinde Bitcoin alacağını duyurdu.

Fikir, bir tesadüf olup olmadığı bilinmese de, Crypto for Congress adlı ABD menşeli kampanyaya oldukça benziyor.

ABD’de 50 Dolar, İspanya’da 1 Euro

Pazartesi günü duyurulan söz konusu kampanyada, kripto para birimi savunucusu gruplardan Dijital Ticaret Odası, her ABD Kongre üyesine 50 dolar değerinde Bitcoin gönderdiğini belirtmişti. Buradaki temel fikirin ise Kongre üyelerine rüşvet vermek olmadığı açıkça dile getirilmişti; keza 50 Dolar ile DC’de ancak bir bira alınabiliyor. Temel amaç, milletvekillerinin, kripto paranın gerçekte nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmaktı.

Benzer şekilde, Tutellus’un kurucusu Miguel Caballero da kendi kampanyaları için “Muhtemelen milletvekillerinin birçoğunun kripto para birimlerinin kullanımında bir tecrübesi var ancak yeni paraya henüz aşina olmayanların buna alışma fırsatı olmasını istiyoruz.” dedi.

Euro bölgesi içerisinde yer alan İspanya için kripto para kullanımı gittikçe daha önemli hale geliyor. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, geçen hafta AMB’nin “dijital bir euro çıkarmaya hazır olması gerektiğini” söylemişti. Bu duyuru, dijital euro kullanımının neye benzeyeceğine dair kapsamlı bir raporun yayınlanması ile eş zamanlı şekilde yapıldı.

İlgili Haber:  İspanya ile Katalonya Arasındaki Fark

“Milletvekilleri Risklerin Farkında Olmalı”

Caballero, konuya ilişkin, “Yakın zamanda çıkarılması beklenen dijital euro ile ilgili milletvekillerimizin, yarar ve risklerinin farkında olması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

İspanyol milletvekillerinin de bu anlamda vatandaşların temsilcisi olarak yeniliklere ayak uydurması gerekiyor. Statista Küresel Tüketici Anketi’nden elde edilen verilere göre %7 kripto para benimse oranına sahip olan Türkiye’yi geride bırakan İspanya, bu anlamda Avrupa lideri olarak dikkat çekiyor. İspanya’da kripto para benimsenme oranının %10 olduğu belirtiliyor.

Dijital Ticaret Odası kurucusu ve başkanı Perianne Boring, Decrypt’e verdiği demeçte, “Dijital Ticaret Odası bu programa bağlı olmasa da, dünya çapındaki milletvekilleri için blockchain ve kripto para birimi eğitim girişimlerini destekliyoruz.” dedi.

Yine de, ABD’deki kampanyanın, en azından ilk bakışta, çok daha etkili olduğu görülüyor. 50 dolar değerindeki Bitcoin, ticaret platformlarında test etmek veya bir şeyler satın almak için yeterli; ancak İspanyol milletvekillerinin aldığı 1 euroluk değerler, şu anda 3,50 dolar seviyesinde olan ortalama Bitcoin işlem ücretlerini bile karşılamıyor.

Kafalarda çeşitli soru işaretleri olsa da; kim bilir? Belki de bu, İspanya milletvekillerinin Bitcoin’i benimsemesinin ilk adımıdır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın