10 Ağustos 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmalarını Hızlandırıyor: Yakın Zaman İçinde Bir CBDC Yayınlanacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına hız verdiğini açıkladı. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital para birimi teknolojisinin ön safında olmak istiyoruz.” dedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron bugün yaptığı açıklamada CBDC çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.
  • Ancak İsrail’de hâlâ bir CBDC’nin yayınlanmasına dair %100’lük mutabakat sağlanmış durumda değil.

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına hız verdiğini açıkladı. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital para birimi teknolojisinin ön safında olmak istiyoruz.” dedi.

Binance indirim kodu

İsrail’in Dijital Para Çalışmaları

2018’den beri İsrail Merkez Bankasının Başkanı olan Amir Yaron bugün yaptığı açıklamada, İsrail Bankası’nın henüz dijital bir Şekel çıkarmaya kesin karar vermemiş olmasına rağmen; CBDC ile ilgili olarak “ekonomik ve teknolojik bilginin ön saflarında yer almaya kararlı” olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC, merkez bankası tarafından desteklenen fiat para biriminin (ABD Doları veya İsrail Şekeli gibi) dijital bir versiyonudur. Bazı CBDC’ler, Bitcoin gibi kripto paraları da destekleyen blok zinciri teknolojisini kullanır.

Ancak CBDC’ler, izinli ve merkezileştirilmiş varlıklar oldukları için Bitcoin ve Ethereum gibi “merkezi olmayan” kripto paralardan son derece farklıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler şu anda kendi CBDC’lerini geliştirmenin faydalarını araştırıyor.

İsrail, Mayıs ayında yaptığı açıklamada dijital Şekelin ekonomisine yardımcı olabileceğini ve bu anlamda Ethereum blok zincirini üzerinde çalışmalara devam ettiğini belirtmişti. Dijital Şekel’in geliştirilmesinin ülkede daha verimli bir ödeme sistemi yaratacağı öngörülüyor.

CBDC Nedir?

CBDC’ler genelde iki türe ayrılır: Perakende ve bankalararası. Bir perakende CBDC, doğrudan vatandaşlar tarafından tutulabilir ve kağıt parayı tamamlayıcı olarak dijital bir nakit biçimi olarak kullanılır. Bankalararası CBDC ise finans kuruluşları tarafından bankalararası ödemeler ve finansal uzlaştırma süreçleri için kullanılması amacıyla sınırlandırılmıştır.

İlgili Haber:  CBDC Yarışı: Nijerya, Merkez Bankası Dijital Para Birimini Piyasaya Sürüyor!

PricewaterhouseCoopers tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora göre, CBDC yayınlamak isteyen çoğu ülke bunu yapmak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar