26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmalarını Hızlandırıyor: Yakın Zaman İçinde Bir CBDC Yayınlanacak mı?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına hız verdiğini açıkladı. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital para birimi teknolojisinin ön safında olmak istiyoruz.” dedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron bugün yaptığı açıklamada CBDC çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.
  • Ancak İsrail’de hâlâ bir CBDC’nin yayınlanmasına dair %100’lük mutabakat sağlanmış durumda değil.

İsrail, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına hız verdiğini açıkladı. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital para birimi teknolojisinin ön safında olmak istiyoruz.” dedi.

Binance indirim kodu

İsrail’in Dijital Para Çalışmaları

2018’den beri İsrail Merkez Bankasının Başkanı olan Amir Yaron bugün yaptığı açıklamada, İsrail Bankası’nın henüz dijital bir Şekel çıkarmaya kesin karar vermemiş olmasına rağmen; CBDC ile ilgili olarak “ekonomik ve teknolojik bilginin ön saflarında yer almaya kararlı” olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

CBDC, merkez bankası tarafından desteklenen fiat para biriminin (ABD Doları veya İsrail Şekeli gibi) dijital bir versiyonudur. Bazı CBDC’ler, Bitcoin gibi kripto paraları da destekleyen blok zinciri teknolojisini kullanır.

Ancak CBDC’ler, izinli ve merkezileştirilmiş varlıklar oldukları için Bitcoin ve Ethereum gibi “merkezi olmayan” kripto paralardan son derece farklıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler şu anda kendi CBDC’lerini geliştirmenin faydalarını araştırıyor.

İsrail, Mayıs ayında yaptığı açıklamada dijital Şekelin ekonomisine yardımcı olabileceğini ve bu anlamda Ethereum blok zincirini üzerinde çalışmalara devam ettiğini belirtmişti. Dijital Şekel’in geliştirilmesinin ülkede daha verimli bir ödeme sistemi yaratacağı öngörülüyor.

CBDC Nedir?

CBDC’ler genelde iki türe ayrılır: Perakende ve bankalararası. Bir perakende CBDC, doğrudan vatandaşlar tarafından tutulabilir ve kağıt parayı tamamlayıcı olarak dijital bir nakit biçimi olarak kullanılır. Bankalararası CBDC ise finans kuruluşları tarafından bankalararası ödemeler ve finansal uzlaştırma süreçleri için kullanılması amacıyla sınırlandırılmıştır.

İlgili Haber:  Japonya Merkez Bankası, Dijital Yen İçin Çalışmaya Başladı

PricewaterhouseCoopers tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora göre, CBDC yayınlamak isteyen çoğu ülke bunu yapmak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend