2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Ethereum Ağında Testler Yapan İsrail Merkez Bankası: Akıllı Sözleşmeler Denetlenmeli!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

İsrail Merkez Bankası araştırmacıları, kripto alanında özellikle DeFi’de kullanılan ve otomatik olarak çalışan akıllı sözleşmelerin merkez bankalarının denetlemesi gereken bir alan olabileceğini öne sürdü.

Binance indirim kodu

İsrail Merkez Bankası bir süredir dijital para birimleri üzerinde araştırmalar yapıyor. Bankanın bugün yayınladığı raporda, akıllı sözleşmelerin kripto para kullanıcıları için kayıplara yol açabilecek “kötü niyetli” yöntemlerle yazılabileceği belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İsrail Merkez Bankası, iki sanal cüzdan arasında ödemelerin nasıl yapıldığını incelemek, işlemlerin gerçekleştirildiği sistemleri ve kullanıcılara sağladıkları gizlilik düzeyini analiz etmek için bir süredir Ethereum tabanlı bir blok zinciri kullanarak testler yapıyor.

Bankanın raporuna göre herhangi bir blok zincir üzerindeki bir akıllı sözleşmeyle ilgili sorulması gereken en önemli soru; akıllı sözleşmeyi kimin, hangi grubun ya da hangi şirket ya da şirketlerin yazdığıdır.

Raporda ayrıca, “Blockchain üzerinde akıllı sözleşme yazmak isteyen herkese izin vermek, tüm sistem için önemli bir risk oluşturabilir” denildi.

Uluslararası Para Fonu’nun yayınladığı bir rapora göre İsrail Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) değerlendiren ve test eden yaklaşık 100 merkez bankasından biri. Benzer şekilde CBDC’leri test eden ülkelerden biri de Çin. Çin Merkez Bankası’nın çıkardığı Dijital Yuan, yaklaşık 140 milyon kişi tarafından test edildi.

Geçen sene Kasım ayında yaptığımız haberde İsrail’in CBDC’leri test ettiğini yazmıştık. İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron o dönem yaptığı açıklamada CBDC çalışmalarına hız verdiklerini belirtmişti.

Dijital Dolar

Bununla birlikte ABD’de de CBDC’lerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Mayıs ayında Fed tarafından yayınlanan bir raporda dijital doların ABD finans sistemini kökünden değiştirebileceği ancak henüz olmadıkları belirtilmişti. Ocak ayında Bank of America tarafından yapılan açıklamada dijital doların ABD dolarının mevcut üstünlüğünü koruyabileceği ifade edilmişti.

İlgili Haber:  NEO Coin, Kripto Para Piyasasının Düşüşü Sırasında Yüzde 74 Değer Kazandı

Tabii herkes dijital dolardan hoşnut değil. Wall Street endişeli. Endişenin nedeni ise ABD’nin dijital dolar projesi. Wall Street kreditörleri Fed tarafından desteklenen bir dijital biriminin bankacılık sisteminden yüz milyarlarca doları çekme riskini taşıdığını savunarak, bu projenin ertelenmesini istiyor.

Amerikan Bankacılar Birliği ve Bankacılık Politikası Enstitüsü’ne göre, bir Amerikan merkez bankası dijital para birimi veya diğer adıyla CBDC, özel banka mevduatlarına doğrudan rakip olarak hareket edebilir ve işletmeler ve haneler için kredileri daha az kullanılabilir hale getirebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar