18 Ağustos 2022, Perşembe
21.7 C
İstanbul

İsrail ve Filistin Kripto Paraya Odaklanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İki devlet, farklı nedenlerle ama aynı anda kripto parayı araştırıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Filistin, İsrail Şekeline (İsrail para birimi) olan bağımlılığını azaltmak için kripto parayı daha derin bir biçimde keşfetmek istiyor.
  • İsrail ise şu anda kendi CBDC’si için Ethereum teknolojisini deniyor.

Filistin ve İsrail devletleri henüz tam anlamıyla barışa yakın olmayabilir; ancak iki devletin en az bir ortak noktası var: Kripto para merakı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Filistin, Kripto Para Teknolojisine Yoğunlaşıyor

Bloomberg Perşembe günü duyurduğu haberde, Filistin Para Otoritesinin, dijital para birimi fizibilitesine ilişkin iki çalışma başlattığını bildirdi. Filistin’in dijital para birimi, İsrail ile 1994 Paris Ekonomik İlişkiler Protokolü’nü imzalamasından bu yana kullandığı İsrail Şekeline olan bağımlılığını azaltacaktır.

Öte yandan, söz konusu anlaşmanın bir parçası olarak Filistin, direkt olarak kendi para birimini çıkarmamayı da kabul etmişti. Protokolün beş yıl sürmesi gerekiyordu. Ancak üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesinin ardından hâlâ daha görüşmelerde çok az ilerleme kaydedildi. Şu anda Filistin’in büyük bir bölümü askeri abluka altında ve Filistin ekonomisi hâlâ İsrail Şekeli, ABD Doları ve Ürdün Dinarına dayanıyor.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) olarak da bilinen devlet destekli dijital para birimleri, mutlaka blok zincirine dayanmazlar; ancak popüler hale getirdiği dağıtılmış defter teknolojisinden ilham alabilirler.

Filistin Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü müdürü Raja Khalidi, konu ile ilgili Bloomberg’e verdiği demeçte, “Filistin para biriminin dijital veya başka bir şekilde bir değişim aracı olarak var olmasına izin verecek makroekonomik koşullar mevcut değil.” dedi.

Khalidi, bununla birlikte Filistin’in kendi para birimini çıkarması durumunda bunun çeşitli siyasi etkiler yaratabileceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Haber:  Türkiye Kripto Para Ödemelerini Yasaklarken Bitcoin Düşüyor

İsrail, Ethereum Blok Zincirini Test Ediyor

Öte yandan İsrail de dijital para birimini araştırıyor. Mayıs ayında yayınlanan bir raporda devlet kurumları, dijital bir Şekelin ülke ekonomisine yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Bu hafta İsrail Bankası, devletin kendi CBDC’si için Ethereum blok zincirini denediğini söyledi.

Kudüs’teki iki rakip merkez bankası dijital para birimlerini araştırırken; Gazze’deki Hamas grubu da mali destek almak için kripto para teknolojisini etkin biçimde kullanıyor.

Hamas, 2007’deki çatışmaların ardından Gazze’de fiili yönetim otoritesi haline geldi. Grup, geçen ay İsrail ile yaşanan iki haftalık sıcak çatışma sırasında yoğun bir Bitcoin bağışı aldığını açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar