5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

İşte Dogecoin ve Shiba Inu Arasındaki Farklar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Shiba Inu kendisini “Dogecoin Katili” olarak tanımlıyor. Ancak iki kripto para birçok yönden farklılık gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

Geçen ay, ABD’nin önde gelen borsası Coinbase, son ayların en çok dikkat çeken kripto parası Dogecoin’i listeleyeceğini açıkladı..

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dogecoin (DOGE), köpek temalı kripto paraları oldukça havalı hale getirdikten sonra benzer temadan etkilenen Doge Cash, Akita Inu ve Dogelon Mars gibi bir dizi yeni kripto para ortaya çıktı. Ancak söz konusu yeni kripto paraların en başarılısı Shiba Inu (SHIB) oldu. SHIB, Binance’de listelendiği saatlerde 9 milyar Dolarlık bir piyasa değeri kaydetti. Ancak o zamandan bu yana 3.5 milyar Dolar seviyelerine kadar geriledi.

Shiba Inu kurucusu “Dogecoin Katili” takma adını benimsemiş olsa da; SHIB ve DOGE arasında bazı önemli farklar var.

Dogecoin ve Shiba Inu Farkları

Dogecoin, kendisi de Bitcoin yan ürünü Litecoin’den çatallanan Luckycoin’in bir çatalıdır. Ana kullanımı amacı online bahşiş uygulamalarıdır; düşük fiyatı ve yüksek arzı da bu kullanım amacı ile paralel olarak belirlenmiş özellikleridir. Her dakika 10.000 yeni DOGE üretilir ve bu da arzın sonsuz olduğu anlamına gelir.

Buna karşılık SHIB, kendisini “merkezi olmayan spontan topluluk oluşturma deneyimi” olarak tanımlıyor. Bununla birlikte her iki kripto paranın tokenomikleri de çok farklıdır. SHIB arzı da 1 katrilyon gibi çok yüksek bir değerde olmasına rağmen yine de bir tedarik sınırı var. SHIB’in anonim kurucuları, başlangıçta toplam arzın %50’sini Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in cüzdanına göndermiş ve bunun bir “token yakma” işlemi gibi değerlendirilebileceğini belirtmişti.

İlgili Haber:  Analiz: Shiba Inu (SHIB) Yatırımcılarının %70'inden Fazlası Kâr Etti!

DOGE Bir Coin, SHIB ise Bir Token

Öte yandan DOGE bir coin iken SHIB ise bir tokendir. Peki bu iki terim arasındaki fark ne?

Bu terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, coinler kendi blok zincirlerinde bulunurken tokenler başka bir blok zinciri altyapısında çalışır. Bu noktada Ethereum blok zincirinde çalışan Shiba Inu tokeni, Ethereum’daki geliştirme kararlarına tâbidir ve tokene olan talep ağ işlemlerini tıkayabilir; bu durum Ethereum tabanlı tokenlerin genelinde işlem ücretlerini artırabilir.

Ancak Shiba Inu’nun asıl amacı, Ethereum 2.0 yükseltmesinden sonra “daha hızlı ve daha ucuz” işlemlere izin verecek olan merkezi olmayan ShibaSwap borsasına geçiş yapmak olarak belirtiliyor.

Onları farklı kılan ne olursa olsun; en azından ikisinin de belli bir mizah anlayışı var…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar