30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

İşte Elon Musk’ın Bitcoin Yerine Dogecoin’i Seçmesinin 6 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in enerji tüketimi sorununu gündeme getirerek alternatif bir kripto arayışında olduğunun sinyallerini vermişti. Şimdi pek çok insan Elon’ın aradığı alternatifin Dogecoin olduğuna inanmaya başlıyor.

Binance indirim kodu

People’s Crypto’ya açıklamalarda bulunan Elon Musk Dogecoin’in neden Bitcoin’den daha iyi olduğunu şöyle sıraladı:

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
  1. Öncelikle Elon altyapı olarak Dogecoin’in Bitcoin’den pek çok yönden daha iyi olduğunu düşünüyor.
  2. Elon’a göre Dogecoin işlemleri Bitcoin’den daha hızlı.
  3. Yine Elon’a göre Dogecoin’in işlem ücretleri Bitcoin’e göre daha düşük.
  4. Elon’ın Bitcoin yerine Dogecoin’i seçmesinin bir diğer nedeni ise Doge’nin çevreye olan etkisinin çok daha düşük olması.
  5. Elon ayrıca Dogecoin’in arzının sınırsız olmasının iyi bir şey olduğunu, böylece sadece zenginlerin değil düşük gelirli insanların da Doge satın alabildiğini belirtiyor.
  6. Elon Dogecoin’in blok hızını ve boyutunu 10 kat arttırırken, işlem ücretlerini 100 kat düşürdüğünü ileri sürüyor. Sadece bu özelliğin bile Dogecoin’in Bitcoin ile olan yarışı kazanmasına yeterli olduğunu söylüyor.

blank

Elon Musk takipçisini matematiği kötü olduğu için eleştirdi

Elon’ın blok hızı ve boyutu ile ilgili tweetine cevap veren bir takipçisi; “Her 6 saniyede 10mb blok üretmek ve işlem ücretlerini düşük tutmak demek, Dogecoin ağını spam saldırılara açık hale getirmek demektir” dedi.

blank

Bunun üzerine Musk, takipçisini matematik bilgisi kötü olmakla eleştirip şöyle bir açıklama yaptı; “Matematiği kötü olanlar için not; 100 kat düşük işlem ücretiyle birlikte 100 kat yüksek işlem hızı kazanılan toplam işlem ücretinin aynı olması demek. Dünyanın kripto parası olmaya aday bir para biriminin işlem ücretleri düşük, işlem hızı yüksek olmalıdır.

Elon Musk Dogecoin yerine neden sıfırdan yeni bir kripto geliştirmiyor?

Twitter’da bir takipçisi Elon Musk’a şu soruyu sordu; “Neden Dogecoin yerine sıfırdan yeni bir kripto para geliştirmiyorsun? Böylece istediğin tüm teknik özellikleri ekleyebilirsin. Ayrıca çok büyük bir geliştirici desteği oluşur ve bir de arz sadece belirli hesaplarda toplanmamış olur”.

Elon’ın bu soruya cevabı; “Bütün bu dediklerini Dogecoin yapamıyor olsaydı neden olmasın. Sıfırdan yeni bir kripto para oluşturmak çok sancılı bir süreç” şeklinde oldu.

blank

Elon Musk’ın kafasındaki “Dünyanın Kripto Para Birimi” tanımı

Elon her seferinde aynı şeyi dile getiriyor. Ona göre eğer bir kripto para tüm dünyanın kullanacağı para birimi olmak istiyorsa şu iki şeyi sağlamalıdır;

  • Yüksek işlem hızı
  • Düşük işlem ücreti
İlgili Haber:  CryptoKitties Ekibi, Flow'daki Token Satışından 18 Milyon Dolar Elde Etti

Elon temel olarak bu iki kuralı kendisine rehber edinmiş gözüküyor. Bunun etrafında Dogecoin üzerinde çok umutlu bir çerçeve çiziyor. Ona göre Dogecoin bu iki şartı karşılıyor.

Peki ya Dogecoin arzının belirli kişilerde olması sorunu?

En büyük Dogecoin adresi, tüm kripto para arzının yaklaşık %27’sini elinde tutuyor. Bu da Dogecoin için en büyük problemlerden biri. Hatta Elon Musk geçmişte bu soruna dikkat çekip büyük cüzdan sahiplerini ellerindeki Dogecoin’leri satmaya davet etmişti.

Dün Twitter’da bir takipçisinin bu sorunu hatırlatması üzerine Elon Musk şöyle dedi; “Benim bildiğime göre bu büyük hesaplar aslında kripto para borsaları. Birileri bunu teyit etse iyi olurdu. En çok Dogecoin tutan hesabın Robinhood olduğu bilgisini aldım.

Reddit’e göre Elon Musk kendisini küçük düşürdü

Reddit’in meşhur r/cryptocurrency grubunda bugün en çok oylanan girdilerden birinin başlığı şu şekildeydi; “Elon Musk, Kripto Twitter Topluluğu Önünde Kendini Küçük Düşürdü“.

Toplulukta Elon Musk’ın blokzincir değişkenlerini değiştirerek blok boyutunu arttırma ve işlem ücretlerini düşürme önerisi ti’ye alındı. “Madem bu kadar kolaydı neden Adam Back ve Satoshi Nakamoto bunu düşünemedi” şeklinde alaycı ifadeler kullanıldı. Blok zincir üzerinde Satoshi’nin ifade ettiği gibi “taş üzerine yazılmış” değişkenlerin değiştirilmesinin güvenlik ve adem-i merkeziyetçilik açısından iyi bir şey olmadığına vurgu yapıldı. BCH ve BSV gibi pek çok projenin bunu geçmişte denediği ve başarısız olduğu belirtildi. Reddit kullanıcısı; “Bu söylemler 2013’te kaldı” şeklinde devam etti.

Bitcoin, neden ekosistemin “kralı” olduğunu yıllar içinde defalarca kanıtladı. Ethereum gibi projeler bu perspektifte ölçeklenmek için yıllardır çalışıyor. Kriptoda yeniyseniz, lütfen Elon Musk’ın tweet’leri ile manipülasyona gelmeyin” şeklinde bir uyarıyla da yeni kullanıcılar uyarıldı.

blank

Bundan sonra ne olacak?

Elon Musk Dogecoin’in peşini bırakmayacak gibi gözüküyor. En son attığı tweet ile de Dogecoin geliştiricileri ile birlikte ağı geliştirmek için çalıştığını belirtmişti. Hatta Elon Musk’ın 2019’dan beri Dogecoin geliştiricileri ile iletişimde olduğu ortaya çıkmıştı.

Her ne kadar “şaka” temelli bir kripto para birimi olsa da Dogecoin Elon Musk sayesinde “bir yerlere” gelebilir. 5 Mayıs 2021 tarihli haberimizin başlığı “Uzmanlara Göre Dogecoin Tahmin Edildiğinden Daha Sağlam Temellere Sahip Olabilirşeklindeydi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar