30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Bitcoin’e Alternatif Olarak Araştırdığı Kripto Paralar Hangileri?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Elon Musk yaptı yine yapacağını ve Bitcoin’e bir günde %15 değer kaybettirdi.

Binance indirim kodu

Elon Musk bundan bir kaç ay önce Tesla’nın Bitcoin ile ödeme kabul edeceğini duyurmuştu. Bugün ise attığı bir tweetle bu karardan vazgeçildiğini açıkladı. Bu açıklama üzerine Bitcoin çakıldı. Yaklaşık %15 değer kaybeden Bitcoin’i diğer kripto paralar da takip etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Elon Musk ne dedi?

Elon Musk yaptığı açıklamada, Tesla’nın bitcoin ile ödeme almayı durdurduğunu belirtti. Bunun sebebi olarak da Bitcoin madenciliğinin aşırı enerji tüketimini gösterdi. “Kripto para fikri genel olarak çok güzel ve geleceklerinin olduğuna inanıyoruz. Ancak doğaya zarar veremeyiz. Tesla elindeki bitcoin’leri satmayacak ve daha az enerji tüketen bir yapıya geçmesi durumunda ödemeler için kullanmak istiyoruz. Ayrıca bitcoin’in kullandığı enerjinin %1’inden daha az enerji kullanan diğer kripto paraları da araştırıyoruz.

Musk’ın son cümlesi önemli. Çünkü anlaşılan o ki Elon Musk ve Tesla ödemeler için az enerji kullanan alternatif bir kripto para arayışındalar.

Peki Elon Musk’ın Bitcoin’e alternatif olarak baktığı kripto paralar hangileri?

Elon Musk’ın aradığı kripto parayı tespit edebilmek için diğer kripto paraların enerji tüketimine bakmamız gerekiyor. Öncelikle ilk şartımız “Bitcoin’in tükettiği enerjinin %1’inden daha azını tüketmesi.

Bilindiği üzere Bitcoin PoW adı verilen bir konsensüs mekanizması kullanıyor. Bu algoritmada madenciler ağa kattıkları işlemci gücünü kullanarak işlemleri doğruluyorlar. Zorluk arttıkça işlemleri çözmek için gereken işlemci gücü de artıyor. Dolayısıyla enerji tüketimi de artmış oluyor.

Elon’ın aradığı koin ya da tokenlerin PoW kullanmaması gerekiyor.

En güçlü adaylar PoS ya da Proof of Stake kullanan kripto paralar. Yani ağdaki işlemleri ağa eklenen para ile doğrulayan validatörlerin olduğu kripto paralar. Bu paraların enerji tüketimi yok. Çünkü herhangi bir özel cihaz gerektirmiyor.

İlgili Haber:  Öldüğünüzde Bitcoin'inize Ne Olacak?

Peki en güçlü adaylar kimler? Bunlar arasında Polkadot, BNB, XLM, Solana, Neo, Cosmos, Kusama, Avax gibi adaylar var.

Peki ya Dogecoin?

Elon Musk Bitcoin ile ilgili açıklamasından hemen önce Dogecoin ile ilgili bir anket yapmıştı. Bu ankette Tesla’nın Doge ile ödeme alıp almaması gerektiğini sormuştu ve ankete verilen cevapların %78’i evet şeklindeydi.

blank

Enerji tüketimleri ne durumda?

Mevcut kripto paralar içinde en az enerji tüketen kripto para XRP (Ripple) gözüküyor.

XRP işlem başına 0.0079 KWh kullanıyorken, Dogecoin işlem başına 0.12 KWh kullanıyor. Onları yakından takip eden Litecoin ise işlem başına 18.522 KWh kullanıyor.

Bitcoin ise enerji tüketiminde zirvede ve işlem başına saatte 707 KWh enerji tüketiyor.

Aranan aday Ethereum mu?

Ethereum halihazırda bitcoin gibi PoW kullandığından enerji tüketimi yüksek ve işlem başına 62.56 KWh civarında. Ancak.. Ethereum’un yakın bir zamanda PoW’yi terkedip PoS’a geçeceği biliniyor. Ne dersiniz? Acaba Elon Musk’ın aradığı alternatif kripto para Ethereum olabilir mi? Bunu zaman gösterecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar