İşte En İyi Performans Gösteren DeFi Tokenleri

Önemli Gelişmeler
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

Çoğu DeFi ürünü Ethereum üzerine inşa edilmiştir, ancak 1. çeyrekte en iyi performans gösteren DeFi varlıkları genel olarak bu grup içerisinde değil.

Haberin Özeti

  • Messari’ye göre 1. çeyrekte en iyi performans gösteren DeFi tokenleri Ethereum’da çalışmıyor.
  • Rakip ağlar bu yıl popülaritesini oldukça artırdı.
  • Bunun nedeni kısmen DeFi yatırımcılarının Ethereum’un yüksek maliyetli ağının dışına çıkmaya başlamasıdır.

Merkezi olmayan finans (DeFi), 2021’de olağanüstü bir performans göstermeye devam ediyor. Ancak bu yıl şu ana kadar en iyi performans gösteren varlıklar Ethereum üzerinde çalışmayan tokenler.

Lider: PancakeSwap

Kripto para veri sağlayıcısı Messari tarafından bugün yayınlanan “Q1 Performans Özeti” raporuna göre, 2021’in ilk çeyreğinde en iyi performans gösteren iki DeFi tokeni PancakeSwap ve Terra oldu.

PancakeSwap, dünyanın en büyük merkezi kripto borsası Binance’ın blockchain platformu Binance Smart Chain üzerinde çalışan merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Borsanın yerel tokeni CAKE, yatırımcılar tarafından ödüller kazanmak veya projenin güncellemeleri için oy kullanmak amacıyla kullanılır. Yılın başından bu yana fiyatı %3031 oranında artan token, diğer tüm DeFi tokenlerini geride bıraktı. Messari’ye göre CAKE, bugün 23.52 Dolardan işlem görüyor.

Terra (LUNA) ise stablecoin kolaylaştırıcısı, tasarruf hesapları ve daha fazlasını içeren bir finansal ekosistemdir. LUNA tokeni, bugün 16.18 Dolar ile işlem görüyor. Token, aynı zamanda kullanıcılarına ödül kazanma fırsatı veren bir yönetim tokenidir; ayrıca blokları doğrulamak için stake etme amacıyla da kullanılır. Luna fiyatı yılın başından bu yana %2784 arttı.

Ethereum’daki Yüksek İşlem Ücretleri DeFi Piyasasını Olumsuz Etkiliyor

Messari’ye göre, Ethereum’daki Uniswap veya Aave gibi daha yerleşik ürünlere kıyasla, bu tokenlerin her ikisi de daha ucuz ve daha verimli platformlar oldukları için popülaritelerini önemli ölçüde artırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çoğu DeFi uygulaması Ethereum üzerine inşa edilmesine rağmen son derece pahalıdır: Ağ o kadar çok kişi tarafından kullanılıyor ki sorunsuz bir şekilde çalışmakta zorlanıyor. Ethereum’da işlem yapmak için kullanılan “gaz ücretleri” de bu nedenle bir hayli yüksek seviyelerde seyrediyor.

Ethereum’un sıkıntıları nedeniyle, artık diğer blok zincirleri üzerine yeni uygulamalar geliştiriliyor ve tüccarlar bu alternatiflere daha çok ilgi gösteriyor.

Messari raporunda, “Binance Akıllı Zincir, Ethereum’un yanında hızla en çok kullanılan akıllı sözleşme platformu haline geldi.” ifadeleri yer aldı.

Büyük DeFi işlemlerini izleyen bir uygulama olan UniWhales’in kurucu ortağı Matt Aaron ise, “PancakeSwap’in ortaya çıkışı, Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri ve yavaş işleyişle doğrudan ilgiliydi.” dedi.

Messari’ye göre, Ethereum’daki yüksek ücretler, birçok yatırımcının DeFi token ticareti yapmak için Binance Smart Chain’e geçmesine neden oldu.

Ethereum şu anda daha hızlı ve daha güvenilir olmayı vaat eden ağ yükseltmesi ETH 2.0’ı kullanıma sunmaya çalışıyor. Ancak bazı tahminlere göre projenin tamamlanmasına hala yıllar var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend