İşte Ethereum’daki En İyi Üç DeFi Platformu

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

Aave, Compound ve MakerDAO, 2021 yılı 1. çeyrek verilerine göre rekor kırmayı başardı.

Haberin Özeti

  • Aave, Compound ve MakerDAO güçlü bir ilk çeyrek (Q1) geçirdi.
  • İkinci çeyrek (Q2) ise düşen fiyatlar nedeniyle şimdilik belirsiz bir başlangıç yapmış gibi görünüyor.

En büyük üç Ethereum DeFi platformundaki borç para yatırımı 2021’in ilk çeyreğinde rekor seviyeye ulaştı.

Veri analitiği firması Messari’nin raporuna göre, Aave, Compound ve MakerDAO, toplu olarak kullanıcılardan 25 milyar Dolardan fazla para tuttu.

Bu kapsamda ödenmemiş krediler için ilk çeyrekte bir rekor kırılmış oldu. Kredilerin ortalama olarak %53’ü Compound’dan, %30’u MakerDAO’dan ve %17’si Aave’den geldi.

DeFi Kredisi Nedir?

Merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel aracı kurumların alternatifi olarak ortaya çıkan blockchain tabanlı protokolleri tanımlamak için kullanılır. Kredi için sizi onaylayan bir banka yerine, bir DeFi platformu aracılığıyla kredi alabilirsiniz. Örneğin Compound’dan kredi almak için Ethereum’u teminat olarak gösterebilir ve ardından Dolara sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin olan DAI’yi kredi olarak edinebilirsiniz.

Messari raporu, DeFi pazarının 2020’nin ikinci yarısından bu yana büyümeye devam ettiğini gösteriyor. En iyi Ethereum platformlarının çoğunu izleyen DeFi Pulse’a göre, borç verme platformları, eşler arası borsalar ve kripto türevleri ticaret piyasaları da dahil olmak üzere DeFi protokollerinde şu anda 55 milyar Doların üzerinde “kilitli” kripto varlığı bulunuyor.

Ethereum Fiyatı ve DeFi

Öte yandan Mart ayı, Ethereum fiyatı için rekor bir ay oldu. ETH’nin yükselen fiyatı, Ethereum ağında çalışan diğer tokenlerle elde edilen kazançları da beraberinde artırdı.

Nisan ayı ise Mart ayından da olumlu şekilde başladı, ETH fiyatı 2.500 Doları aştı. Ancak geçtiğimiz hafta, kripto piyasasında başlayan genel düşüşe paralel olarak ETH’nin fiyatı gerilediğinde Aave de %22 kayıp bildirdi. Öte yandan Aave gerilerken diğer iki büyük DeFi platformu Maker %22 ve Compound %10 artış gördü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend