1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

İşte Küresel Hisse Senetlerini Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıkaran Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yatırımcılar bir haftalık ralliyi uzatmaya çalıştıkları için dün oldukça riskli bir gün olarak değerlendirildi. Teknoloji, otomobil ve ilaç sektöründeki geniş tabanlı kazançlar, küresel hisse senetlerini tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklatırdı. ABD hisse senetleri ise dün itibariyle bu dönüm noktasına ulaşmayı başardı.

Binance indirim kodu

Takvimde büyük bir maaş bordrosu raporu bulunurken yatırımcılar diğer alanlarda da aşılamaların hızına çok dikkat ederek ilk liderler olarak ortaya çıkan ülkeleri ödüllendirmeye başladı.

Binance indirim kodu

Peki yatırımcılar paralarını nereye yatırıyor?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Piyasalar güncellemeleri

  • Asya

Büyük Asya endeksleri çoğunlukla daha yüksek bir hal alırken Japon Nikkei %1.5 arttı.

TikTok’un rakibi Kuaishou’nun ilk halka arz gününde yatırımcıların birçoğu platforma yönelik kutlama videoları yayınladı. Hisse, Hong Kong’daki açılışta %200 yükseliş kaydetti.

Nikel zengini Endonezya, ülkeye yatırım yapması için bir süredir Tesla ile kurlaşıyordu. CNBC’ye göre, elektrikli araç üreticisi nihayet ülkeyi dinlemeye başladı ve bu, yarışı takip edenlerin elektrikli pillere gidecek daha ucuz ve daha bol hammadde bulma konusunda özellikle ilgisini çeken bir gelişme oldu.

  • Avrupa

Avrupa borsaları mütevazı bir şekilde en başta yer alırken Stoxx Europe 600 açılışta %0.3 yükseldi.

Daimler hisseleri, Alman otomobil üreticisinin, şirketi Mercedes-Benz otomobil bölümü ve büyük teçhizat üreticisi Freightliner olmak üzere iki kısma ayıracağını açıklamasının ardından günü %2 oranında kapattı.

Brüksel’den Pekin’e kadar düzenleyicilerin, Nvidia’nın 40 milyar dolarlık çip devi Arm’ı devralması için imza atması bekleniyordu. Bunların hepsi, son günlerde en çok incelenen anlaşmalardan birini oluşturdu.

  • Amerika Birleşik Devletleri

ABD vadeli işlemleri başka bir güçlü açılışa işaret ederken dün itibariyle S&P 500, teşvik görüşmelerinin ve biraz iyileşen işsizlik başvuruları verilerinin yatırımcıların moralini yükseltmesi üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapandı.

Otomobil üreticisinin, 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araçlara toplam 29 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamasının ardından Ford’daki hisse senetleri, piyasa öncesi ticarette %1 arttı. Ne yazık ki, para sıkıntısı 2021’deki görünümü bozmaya başladı.

GameStop bu hafta %80’den fazla fiyasko yaşadığı ve AMC Entertainment de %50’den fazla kapalı olduğu için Robinhood hisse senedi alım satımına ilişkin tüm kısıtlamaları ve sınırlamaları kaldırdı.

  • Diğer alanlardaki güncellemeler

Altın oldukça kötü bir hafta geçirdi. Son yedi günde %2.7 düşüş yaşayan varlık, 1.800 doların altında işlem görmeye başladı.

İlgili Haber:  CFTC, Merkezi Olmayan Polymarket Platformu Hakkında Soruşturma Başlattı

Dolar sabit kalsa da bir istisnalar haftası geçirdi.

Brent ticareti varil başına 60 doların hemen altında kaldı ve ham petrol yükseldi.

Bitcoin, sabah 10’da %1.2 düştü ve 37.750 dolar civarında işlem görmeye başladı.

Bazı sayısal veriler

  • 100.000 istihdam

Kapanıştan önce tüm gözlerin iş raporunda olacağı düşünülürken ekonomistler, ABD ekonomisinin ocak ayında 100.000 istihdam eklediği tahmininde bulundu.

Aralık raporu, ayda 140.000 iş kaybıyla acımasızdı. Bu rapor, USB baş ekonomisti Paul Donovan’ın belirttiği gibi, ABD işgücü piyasası yavaşlıyor gibi göründüğü için büyük bir önem arz etti.

Yapısal sorunların işsizliği etkileyeceğini belirten Donovan, olumsuz olanın, ölmekte olan endüstrilerde uzun vadeli işsizliğin artması olurken olumlu olanın ise istihdam verilerinin iş kurma girişimlerindeki patlamayı hafife alması olduğunu söyledi. Karantinanın, işçilerin çalışmasını engelliyor olabileceğini ve bazı sektörlerin işgücü kıtlığı bildirdiğini ifade eden ekonomist, bunun muhtemelen fazla mesai ve kazanç verilerinde görüleceğini vurguladı.

Diğer bir deyişle, işsizlik oranı manşetinden rahatsız olunmaması gerektiğine inanan Donovan, daha büyük hikayenin, hangi endüstrilerin büyüdüğünü ve hangilerinin büyümediğini görmek için verileri inceleyerek bulunabileceğini öne sürdü.

  • 24 milyar dolar

GameStop rallisinin iyi olup olmadığı veya gerçekten bitip bitmediği soruları sorulurken WallStreetBets’teki oyuncuların, oyunun sona ermediğine inandıkları görüldü. Oyuncular, çizgiyi korumaları için danışmanlık yapmaya devam etseler de coşku azaldı ve hisse senedi dün %42 düşerek piyasa değerini 4 milyar doların altına çekti.

Bir hafta önce, hisse senedi 400 doların üzerinde işlem yaparken Russell 3000’deki en değerli hisse senediydi. Bu işlem, hızla ve olağanüstü zarar verici bir şekilde çözüldü. Yatırımcılar, sadece beş işlem seansında piyasa değerinden 24 milyar dolar sildi. Bazı tüccarların günlük ticaretteki bu maceradan bir ders çıkarması gerektiği kaydedildi.

  • 10 milyondan fazla kişi

İngiltere, en az bir doz COVID-19 aşısını 10 milyon kişiye ulaştırdı ve bu gelişme, yatırımcılar tarafından heyecan verici olarak karşılandı. Ülke çok önemli aşı liderlik kurulunda başı çekerken sterlin yükseldi ve yatırımcılar İngiltere tahvillerine aktı.

Elde edilen başarı şu soruyu doğurdu: “Nihai iyileşme oyunu olan ve nüfusu aşılayarak iyi iş çıkaran ülkelere yatırım yapılmalı mı?” Başarılı bir aşılama kampanyası, aşılar arttıkça enfeksiyonların azalacağı inancıyla yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar