26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

İşte Tarihin En Büyük DeFi Hack Saldırısı Hakkında Tüm Bilinenler!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi’nin dikkat çeken büyümesi yatırımcıların yanında bazı kötü niyetli kişilerin de harekete geçmesine neden oldu. 2021 yılında yaşanan büyük hack ve dolandırıcılık olaylarının %70’i DeFi ekosisteminde yaşandı.

Binance indirim kodu

Merkezsiz finans (DeFi) alanında en büyük saldırı niteliği taşıyan olayda Poly Network hacker’ların hedefi oldu ve yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto para çalındı. Resmi açıklamaya göre hacker, Binance Chain, Ethereum ve Polygon Network üzerindeki dijital varlıkları zimmetine geçirdi.

Binance indirim kodu

Çinli Blockchain projesi NEO’nun kurucusu tarafından piyasaya sürülen Poly Network, Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon Blockchain’leri üzerinde faaliyet gösteriyordu. Bununla birlikte her bir ağda yapılan analizlere göre, hacker’lar Ethereum üzerinden yaklaşık 273 milyon dolar, Polygon ağındaki USD Coin’lerden 85 milyon dolar ve Binance Smart Chain’inden ise 253 milyon dolar çaldı. Çalınan varlıklar arasında yüklü miktarda ETH, DAI, UNI, SHIB, FEI, BUSD, BTCB, ETHB, BNB, USDT ve çok daha fazlası bulunuyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Poly Network Saldırıyla İlgili Açıklama Yaptı

Poly Network attığı Tweet’inde şöyle dedi: “Hacker, kontrat çağrıları arasındaki bir açıktan faydalandı. Açık, iddia edildiği gibi tek kişilik bir kaynaktan oluşmadı.”

Çin merkezli Blockchain güvenlik şirketi Slowmist ise şu açıklamayı yaptı: “Fonların akışı ile çoklu parmak izi bilgisi düşünüldüğünde bunun uzun süredir planlanan, organize edilmiş ve hazırlanmış bir saldırı olduğu sonucuna varılabilir.

Sushiswap’ın süper coder’larından Mudit Gupta ise şöyle bir tweet attı: “Bu bir DeFi ya da akıllı sözleşme hack’lemesi değildi. Olay, Poly Network’ün sorumsuzca uyguladığı tasarım kararları ve herkesin bildiği anahtar açıklığından faydalanmaydı.”

Wu Blockchain ise Hacker’ın Poly Network’ün sistemine bıraktığı bir mesajı takipçilerine aktardı: “Geri kalan işe yaramaz coinleri de hesabıma aktarsaydım bu bir 1 milyar dolarlık hack olurdu. Şimdi projeyi kurtarmış mı oldum? Parayla çok ilgilenmiyorum, şimdi de tokenlerin bazılarını geri vermeyi ya da burada bırakmayı düşünüyorum.

İlgili Haber:  Thorchain Ağı Hacker Saldırısına Maruz Kaldı, 7.6 Milyon Doların Üzerinde Kayıp Var

Platform Yöneticileri, Hacker ile İletişime Geçmeye Çalışıyor

Bununla birlikte Poly Network de hacker’lara bir mesaj gönderdi: “Hacker ile iletişim kurup çalınan varlıkların iadesini görüşmek istiyoruz. Çaldığın para DeFi tarihindeki en büyük miktardı. Tüm ülkelerdeki kolluk kuvvetleri bu olayı büyük bir ekonomik suç olarak değerlendirecek ve senin peşine düşecekler. Bu andan itibaren başka işlem yapman senin için oldukça mantıksız olur. Çaldığın para binlerce kripto para topluluğu üyesine ait. Bir çözüm bulabilmemiz için bize ulaş.”

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar