İşte Toplam Dogecoin Arzının %27’sini Elinde Bulunduran En Büyük Doge Adresi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

En büyük Dogecoin adresi, tüm kripto para arzının yaklaşık %27’sini elinde tutuyor.

blank

Haberin Özeti

  • Gizemli bir Dogecoin balinası, 34.9 milyar DOGE (1.2 milyar Dolar değerinde) bulunduruyor.
  • DOGE’nin toplam arzının yarısından fazlası 20 adrese yoğunlaşmış durumda.
  • Daha önce, bu büyük adreslerin hiçbirinin gerçek bir kişiye ait olmadığı iddia edilmişti.

Dogecoin, geçtiğimiz haftalarda düzenli olarak manşetlerde yer aldı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları kripto paranın fiyatındaki artışta önemli bir rol oynadı.

Gerçekten Musk’ın Söylediği Gibi “Halkın Kripto Parası” mı?

Musk, son olarak, Dogecoin hakkında bir dizi tweet atarak ona “halkın kripto parası” adını verdi. O andan itibaren kripto paranın fiyatı bir saat içinde %40 oranında arttı.

Kripto alanını biraz daha uzun süre takip edenler, bunun Elon Musk tarafından Dogecoin hakkında yapılan ilk konuşma olmadığını hatırlayacaklar. Nisan 2019’da Musk, Dogecoin hakkında “En sevdiğim kripto para olabilir. Oldukça havalı.” demişti.

Tesadüfen, bundan iki ay önce, Dogecoin’in ağında yeni bir adres belirdi ve o zamandan bu yana, çoğu oldukça yüksek miktarlar içeren yeni işlemler yapmaya başladı.

BitcoinTalk’ta konu ile ilgili fikirlerini dile getiren bir analist, “Kişisel olarak bunların tamamen tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Ancak evet, elimizde kesin bir kanıt yok.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

34.9 Milyar Doge Tek Bir Adreste Tutuluyor

Söz konusu adreste şu an neredeyse 34.9 milyar DOGE (bugünün fiyatları ile 1.2 milyar Dolar değerinde) bulunuyor.

Dolaşımda ise zaten toplam 128.2 milyar DOGE arzı var. Bu anlamda bahsi geçen adres, mevcut tüm Dogecoin arzının %27’sini elinde bulunduruyor.

Kripto borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, bugün erken saatlerde konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ona göre, Musk’ın bir PR yöneticisi olması ve çekirdek geliştiricilerden oluşan bir ekibe dahil olmaması anlamında Dogecoin’in ademi merkeziyetçi yapısı olumlu düşünülebilir. Ancak bir avuç adreste çok fazla kripto para tutulmasının, merkezileşmeye dair gerçek riskleri gözler önüne serdiği de unutulmamalıdır.

Zhao’nun bahsettiği diğer büyük adresler, en tepedekinden çok daha az kripto paraya sahip. Bunların borsa veya madencilik havuzu adresleri olup olmadığı ya da kim tarafından yönetildiğine dair henüz herhangi bir bilgi yok.

En büyük adresin gizemi halihazırda bir süredir tartışma konusu idi. Geçtiğimiz süreçte bazı Reddit kullanıcıları, kesin bir cevap bulamamalarına rağmen bu konuyu uzun uzun tartıştılar.

Ama bu Dogecoin milyarderi kim olursa olsun, son artışı kesinlikle neşeyle izliyor olmalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend