26 Mayıs 2022, Perşembe
23.3 C
İstanbul

İşte Uniswap’in UNI Token Çekilişinin Türkiye’deki “Beklenmedik Kazananları”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Uniswap’in bedava dağıttığı UNI tokenler ile “Crypto 101” dersine katılan öğrencilerin üniversite harç ücretlerinin yarısı ödenebiliyor.

Binance indirim kodu

Kadir Has Üniversitesi’nde “Kripto Para Birimlerine Giriş” dersine kayıt yaptıran öğrenciler, 17 Eylül’de gerçekleşen Uniswap UNI token dağıtımının kazananları oldu. Sınıfın iki öğretim görevlisinden İsmail Hakkı Polat, yaptığı açıklamalarda, sınıf projesinin bir parçası olarak öğrencilerine Uniswap’te token listeleme ve takas işlemlerine katılmalarını istedi. Bu işlemleri yapan öğrenciler daha sonra bedava 400 UNI kazandı. Söz konusu miktar TL karşılığı olarak yaklaşık 12.000 lira veya yaklaşık 1.570 dolar değerinde. Bu ücret bazı öğrenciler için yıllık eğitim ücretlerinin neredeyse yarısına denk geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Türkiye’nin kripto para ve blockchain ekosisteminin iki tanınmış ismi İsmail Hakkı Polat ve Tansel Kaya tarafından verilen Kripto Para Birimlerine Giriş dersi, son iki yıldır Kadir Has Üniversitesi’nde yeni medya okuyan öğrenciler için zorunlu ders haline getirildi. Polat, mühendislik, hukuk, yönetim bilgi sistemleri ve kendi derslerini seçmeli olarak tercih eden işletme öğrencilerinin de olduğunu açıkladı.

Akademide “Token Avı” Zamanı

Kaya’nın tweet’ine göre, 2019 sonbaharında verilmeye başlanan dersin bir parçası olarak, öğrencilerin doğrudan token ticaretini deneyimlemelerini sağlamak için KHAS adlı bir ERC-20 tokeni alındı. Öğrenciler, Uniswap’te listelenen söz konusu tokeni satın almak için bir MetaMask cüzdanı oluşturdu.

KHAS için belirlenen olası kullanım örneklerinden birisi de öğrenci başkanı seçimleri için gerçekleştirilen bir oylama uygulamasıydı. Ancak İlkbaharda ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle bu çalışmalar yarım kaldı. Kursun öğretim görevlilerini ve KHAS öğrencilerini harekete geçiren olay Uniswap’in token dağıtımı oldu ve bu sırada cüzdan sahipleri bedava 400 UNI kazandı. Polat, dersin bir parçası olarak geliştirilen KHAS tokeni için sınıfın bir gerçek dünya senaryosu tasarladığını belirtti. Bu konuda öğrencilerden veri topladıklarını kaydeden Polat, şunları söyledi:

“Crypto 101” kursunun öğrencileri, KHAS tokenlerinin tasarlanan sekiz farklı kullanım durumuna nasıl hizmet edebileceğini öğrendi. Öğretim görevlileri, KHAS aracılığıyla ödemeleri almak üzere üniversitenin ürün mağazası için bir QR kodu oluşturdular ancak tokenin hangi kampüs mağazasında olduğunu açıklamadılar. Bunun yerine, KHAS tokenleri ile işlem yapan ilk öğrencinin kazanan olacağı ve notlarına ek puan alacağı bir “token avı” oyunu yarattılar.”

Kaya’dan Öztürk’e Destek

Token avının kazananı, kripto para birimleri ve blockchain’e olan ilgisi nedeniyle dersi almayı tercih eden üçüncü sınıf MIS öğrencisi Barış Öztürk oldu. Crypto 101’i “eğitim aldığı en iyi sınıf” olarak tanımlayan Öztürk, yaptığı açıklamalarda, normalde diğer dersler sırasında sıkıldığını ancak Kripto Para Birimlerine Giriş’te hiçbir dersi atlamadığını ve hatta hocalarla ders sonrası tartışmalara bile katıldığını belirtti.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte 5 Temel Neden!

2019 sonbaharında Kripto Paralara Giriş kursuna katılan ve Uniswap’ta KHAS tokenleri ile işlem yapan tüm öğrenciler, Uniswap’ın token dağıtımı sayesinde Ethereum cüzdanlarındaki 400 UNI ile 17 Eylül gününe uyandılar.

Öztürk, Kaya’nın desteği ile birlikte 400 UNI tokeni aldı. Geçen yıl proje tamamlandıktan hemen sonra cüzdanındaki tüm Ether’i (ETH) boşalttığı için, MetaMask cüzdanı token transferi için gerekli olan miktarı ödeyemedi. Kaya, bu miktarın ödenmesi için kendisine yaklaşık 75 dolar değerinde ETH gönderdi ve onu UNI ödül talep süreçlerine yönlendirdi.

Ethereum ağındaki yoğunluk nedeniyle bilgisayar ekranının önünde yedi saat süren gergin bekleyişin ardından Barış, 400 UNI’sini alıp bunları çeşitli yetkiler karşılığında takas etti. Barış, bir öğrenci olduğu için 1.500 dolar seviyesini geçeceğini hiç düşünmediğini belirtirken, “Ertesi sabah, babam bana “Günaydın sevgili oğlum” mesajı atmıştı” diyerek esprili bir dille kazancını açıkladı.

Gelecekte Herkesin Kripto Dünyasını Bilmesi Gerekecek

Kaya’ya göre Türkiye, merkezi olmayan finans alanında sadece bir tüketici olmayı bırakmalı ve kendi projelerini de yapmaya başlamalı: “Blockchain ve kripto endüstrisinin kalifiye bir işgücüne ihtiyacı var. Bu alanda eğitim vermek, genç nüfus için birçok küresel projeye erişim sağlıyor.” diyen Polat, gençlerin kripto para ekosistemini hızlı para kazanmanın bir yolu olarak değil bir kariyer alanı olarak görmeleri gerektiğini belirtiyor. Polat, ayrıca şunları ekledi:

“Kripto para birimleri ve blockchain, yeni iş alanlarını teşvik ediyor. Yarının dünyasında, bir finansçının merkezi olmayan finansı ve bir avukatın akıllı sözleşmeleri bilmesi gerekecek. Akademik eğitim disiplinler arası ve meslekler arası bir yapıya doğru giderken, blockchain bu geçişte elle tutulur bir vaka çalışması olarak hizmet etmeye devam edecek. Bu nedenle, özellikle gençler için kripto ticareti yerine yeni nesil finansal ekosistemi kavramak kritik önem taşıyor.”

14 haftalık Crypto 101 dersinin ilk yarısı tamamen blockchain ile ilgiliyken; ikinci yarısında öğrencilere kripto para birimi teknolojileri öğretiliyor. Polat’ın paylaştığı bilgiye göre Kadir Has Üniversitesi, kripto token ve akıllı sözleşmelerin üretim ve kodlama süreçlerinin öğretileceği bir “Crypto 102” dersi de oluşturdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar