30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

İşte Yeni Bitcoin Güncellemesi Taproot Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’e gelecek olan Taproot güncellemesiyle beraber Bitcoin’in kaynak kodlarına Schnorr imzaları da eklenecek. Bununla birlikte BTC ağı daha verimli çalışacak ve işlemlerin gizliliği de güçlendirilecek. İşte Bitcoin için büyük önem arz eden bu soft fork ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in son yazılım güncellemesinin üzerinden bir hayli zaman geçti. Bitcoin Core geliştiricilerinden Gregory Maxwell ilk kez 2018 yılında yeni bir imza algoritması içeren bir güncellemeden bahsederek Taproot’un da temellerini atmış oldu. O tarihten bu yana tam olarak 3 yıl geçmesine rağmen Taproot güncellemesi halen geliştirme aşamasında bulunuyor. Ancak bu durum yakında değişebilir. Bitcoin madencilik zorluğuna “Speedy Trial” adı verilen güncellemenin gelmesiyle birlikte madenciler çıkarılan bloklara ek bilgiler girebilecek. Bunun Taproot güncellemesi ile alakalı olduğu düşünülüyor. Bitcoin madencilerinin, bir zorluk seviyesi periyodunun sonunda (2.016 adet bloktan sonra), %90’ının güncelleme lehine oy kullanması durumunda, Taproot güncellemesi bu yılın Kasım ayında Bitcoin’in kaynak koduna entegre edilebilir. Bu entegre edilme işlemi de ayrıca yeni bir metot ile gerçekleştirilecek.

Binance indirim kodu

Taproot.watch’tan elde edilen verilere göre madencilik havuzlarının %90’ından fazlası güncelleme için onay verdi ve bununla birlikte Taproot aktive edilmek üzere beklemeye geçti ve 709.632’nci blok itibariyle de hayata geçecek. Bu bloğun bu yılın Kasım ayında madenden çıkarılması bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Güncellemede Neler Var?

Taproot aslında Bitcoin’in kaynak koduna getirilecek olan teknik bir güncellemenin bir parçasını oluşturuyor. Güncellemeyle gelecek en önemli değişikler arasında, ECDSA imzaları yerine getirilecek Schnorr imzalarının sisteme entegre edilme işlemi bulunuyor.

İşin teknik kısmına bakacak olursak, ECDSA’nın açılımı “Elliptic Curve Digital Signature Algorithm” olarak tanımlanıyor ve bu algoritma Bitcoin’in kriptografisinin temelini oluşturuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, bu tür bir kriptografik imza sayesinde sadece gereken özel anahtara sahip olan adres sahipleri, bu adreslerden BTC çıkışı gerçekleştirebiliyorlar. Dijital imzanın mantığında, BTC’lerin sahibinin, kendi özel anahtarını ifşa etmeden BTC üzerindeki haklarını kanıtlayabilmesi yatıyor. Bu da ECDSA imzası sayesinde gerçekleşebiliyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencileri, Gizlilik Odaklı Taproot Güncellemesini Etkinleştirdi

Taproot güncellemesinin aktif hale gelmesiyle beraber imza olanaklarına bir seçenek daha eklendi: Schnorr imzası. Schnorr ECDSA imzalarının sunduğu güvenlik seviyesinin ayını vaat ederken ayrıca Bitcoin’i daha iyi hale getirecek yeni özellikler de ekliyor. Schnorr imzalarıyla birlikte anahtar toplanması özelliği Bitcoin’e eklenecek. Bu özelliği ECDSA sunamıyor. Anahtar toplanmasıyla birlikte birçok açık anahtar bir araya getirilmiş oluyor. Bu sisteme kullanıcının yalnızca bir kez kaydolması gerekiyor. Bu çok imzalı sistemi kullanabilmek için sisteme giren her bir anahtar için bir imza oluşturulması gerekiyor ve Bitcoin ağı da bunların yetkinliğini denetlemekle yükümlü oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar