İstiridye ile Midye Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

İstiridye ve midye kabuklu deniz yumuşakçaları sınıfındandırlar. Aynı sınıftan olmalarına rağmen anatomi, habitat, üreme ve davranış olarak farklılıklar gösterirler. Görünüm olarak birbirlerine çok benzediklerinden insanlar çoğu zaman bu iki türü ayırt etmekte zorlanır.

İstiridye ile midye arasındaki en belirgin farklardan biri istiridyelerin daha etli ve dolgun olmalarıdır.

İstiridye ve midyelerin döllenme şekilleri de ciddi bir farklılık gösterir. Deniz midyelerinde döllenme vücut dışında olur. Deniz midyelerinde larva evresi üç ila altı ay arasında değişir. Tatlı su midyelerinde ise erkek midyeler spermlerini doğrudan suya bırakır ve bu spermler iç akıntı ile dişi midyeye ulaşır. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurtalar glosityum adı verilen larva evresine dönüşür ve balığın solungaçlarına yapışır. Glositya dişi midyenin solungaçlarında büyür. İstiridyeler ise farklı şekilde çoğalırlar. İstiridyelerde dış döllenme olur. Yani yumurtalar ve sperm suda birleşir.

İstiridye ve midyelerin kabuklarını incelediğimizde, midyelerin daha düz ve pürüzsüz bir kabuğu vardır. İstiridyelerin ise kabukları daha pürüzlü ve serttir. Midyelerin kabukları daha uzundur, oval değildir. Sırt kısmı alttan da görülebilir. İstiridyeler de çift kabukludur ve küçük menteşevari bir uzuvla birleşmiştir bu kabuklar.

Hem istiridye hem de midye süzücüdür yani süzerek beslenirler. İstiridyeden farklı olarak midyelerin vücutlarında “sifon” benzeri özel bir organ vardır ve bu sifon sayesinde suyu alıp daha iyi süzebilirler.

İstiridyeler daha serbest hareket ederler. Midyeler ise daha çok kayalıklara tutunmayı severler. Midyeler akarsularda, tatlı sularda, dere, tuzlu sularda ve okyanuslarda yaşarlar. İstiridyeler ise genelde denizde yaşarlar.

İstiridyeler ile midyeler arasındaki bir diğer fark da istiridyelerin içinde bazen inciler görülebilir. Çok nadir durumlarda bu inciler midyede de bulunur.

İstiridyeler çiğ olarak da yenilebilir fakat midyelerin pişirilmesi gerekir.

İstiridye ile Midye Arasındaki Fark

İstiridye ile midye arasındaki farkları özetlemek gerekirse;

  • İstiridyeler midyelerden biraz daha fazla etli ve dolgundur.
  • Midyelerin kabuğu düz ve pürüzsüzdür. İstiridyelerin kabuğu ise biraz daha sert ve pürüzlüdür.
  • İstiridyeler serbest şekilde dolaşmayı ve hareket etmeyi severler. Midyeler daha çok kayalıklara tutunmayı sever.
Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

4 YORUM

Bir Cevap Yazın