İsveç Merkez Bankası: Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Mutlaka Düzenlenmeli

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) Başkanı Stevan Ingves, Bitcoin ve diğer kripto paraların mutlaka düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde kalıcı olamayacaklarını söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • İsveç Merkez Bankası başkanı Stefan Ingves, Bitcoin ve diğer kripto paraları düzenleme zamanının geldiğini belirtti.
  • Ingves, düzenleme olmadan kripto paraların süreklilik arz etmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

İsveç Merkez Bankası başkanı Stefan Ingves’e göre, Bitcoin ve diğer kripto paraların net düzenlemeler olmadan devam etmesi pek mümkün değil.

blank

Kripto Piyasasının Düzenleme Olmadan Devam Etmesi Mümkün Değil

Ingves konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir finansal araç yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi faaliyetler devreye giriyor. Yani düzenlemenin gerçekleşeceğine inanmak için belirli nedenler var.” dedi.

İsveç’teki Finansal Piyasalar Bakanı Asa Lindhagen ise hükümetin kripto para borsaları için halihazırda standartları sıkılaştırdığını ve süreci “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olarak gördüğünü söyledi. Lindhagen, ek olarak, kripto alanındaki kara para aklama riskinin “çok önemli bir sorun” olduğunu da belirtti.

Küresel Ölçekteki Bitcoin Düzenlemeleri Ne Durumda?

Küresel ölçekte farklı ülkeler Bitcoin ile ilgili farklı stratejiler belirlemiş görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Örneğin Avustralya’da kripto para tamamen desteklenen bir faaliyet olarak dikkat çekiyor. Avustralya’daki Mali Hizmetler Bakanı Jane Hume geçtiğimiz günlerde, Avustralya hükümetinin kripto paranın önünde durmayacağını belirtti. Hume konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum: Kripto para, bir heves değil. Bu, gelecekte önemi daha da artacak bir varlık sınıfı. Örneğin, Dogecoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, yolunuzu kesmeyeceğiz. Kişisel fırsatlar ve sorumluluklar bu madalyonun iki yüzü.” ifadelerini kullandı.

Kripto endüstrisi, kripto ETF’lerin oldukça geliştiği ve kabul gördüğü Kanada’da da pozitif bir imaj oluşturmayı başardı. Bu yılın Nisan ayı itibariyle, dört Bitcoin ve dört Ethereum ETF, Kanada’da işlem görmeye başladı.

Bazı diğer bölgelerde ise kripto para sektörünün önüne çeşitli engeller koymak için çalışmalar devam ediyor. Örneğin Çin, 2017 yılından bu yana kripto ticareti ile ilgili kapsamlı yasaklar uyguluyor. Öte yandan Hindistan hükümeti, kripto düzenlemelerini detaylı olarak tartışmak ve belirlemek için uzmanların katılımıyla bir panel gerçekleştirdiğini belirtiyor. Ülke, yatırımcı koruması ve yüksek fiyat oynaklığı konusundaki endişeleri öne sürerek bir kripto yasağı getirmeyi amaçlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend