12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

İsveç Merkez Bankası Dijital Para Birimiyle İlgili İlk Bilgileri Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İsveçliler, bir zamanlar bu alandaki yeniliklere öncülük eden vizyonlarına rağmen, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) piyasaya sürme konusunda beklediklerinden uzun süreceğinin farkına vardı.

Binance indirim kodu

İsveç ulusal bankası Riksbank, gelecekte nakit sonrası dönemde Batılı bir ekonomide nasıl bir yol izleneceğine dair en gelişmiş keşiflerden birini oluşturacak pilot projenin ilk sonuçlarını yayınladı. Sonuçlara göre nakit paranın hızla popülerlikten düşmesi, yalnızca merkez bankası dijital para birimlerinin çözebileceği bir sorun oluşturuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Her ne kadar başarılması istenen durum gerçekten güç olsa da, dünyanın en eski merkez bankası oluşturduğu planın sürekli gerisinde kalıyor. E-kron ile ilgili bir sonraki aşamaya geçilmesi için daha önce 2018 yılını işaret eden Riksbank şimdi ise pilot projenin önümüzdeki yılın başlarına kadar tamamlanamayacağını ve hatta tamamen hazır olmasının 2026’nın sonlarını bulabileceğini söyledi.

Merkez Bankalarına Göre Dijital Paralarda Öncü Olmanın Avantajı Yok

Diğer merkez bankaları da dijital para birimi alanında ilklerden biri olmanın herhangi bir getirisi olacağı düşüncesini açıkça reddettiklerini duyurmuştu. Fed başkanı Jerome Powell da kısa bir süre önce yaptığı açıklamada ABD’nin bu alanda öncü olmamayı tercih ettiğini belirtmişti.

Riksbank’ta dijital para birimi projesini yöneten ekibin başındaki isim Mithra Sundberg de dijital paraların neler yapabileceğinin tam olarak belirlenmeden önce belirli bir teknolojide karar kılmamanın önemli olduğunu söyledi. Bu açıklamalar Riksbank’ın, dijital para birimlerinin nakit paranın yerini almayacağını dolaylı yönden söylemesi şeklinde yorumlandı. Proje devam ederse kullanıma başlanmadan önce tamamen yeni bir hukuki altyapı oluşturulacağı öngörülüyor.

İsveç’te Nakit Para Kullanımı Günden Güne Azalıyor

Bütün bunlarla beraber İskandinavya bölgesinin en büyük ekonomisi olan İsveç’te madeni paralar ve kâğıt banknotlar yavaş yavaş da olsa tükeniyor. McKinsey’nin Küresel Ödeme Raporu’na göre İsveç vatandaşları diğer yedi büyük ekonominin vatandaşlarına göre nakit parayı önemli ölçüde daha az kullandı.

İlgili Haber:  İngiliz Milyarder, DeFi Teknolojisini "Devrim" Olarak Nitelendiriyor

Ancak bazılarına göre nakit para kullanımının azalması dijital para birimlerinin gerekliliğini gösteren önemli bir emare değil. Çünkü diğer bir nakitsiz toplum olan komşu Norveç’te, merkez bankasının yaptığı açıklamaya göre dijital para birimlerinin piyasaya sunulması için acil bir gereklilik bulunmuyor.

Şimdilik Riksbank iki aşamalı model de denilen bir sistem üzerinde çalışıyor. Sisteme göre CBDC’lerin kullanımı bankalar ve ödeme firmaları aracılığıyla gerçekleşecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar