27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

İsviçre Bankası: Dijital Para Denemesinde Başarılı Olduk

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İsviçre Ulusal Bankası ve ortak kuruluşları, dijital para birimlerinin ülkenin finansal sistemi içinde nasıl çalışabileceğine dair anlayışı ilerletmek ve geliştirmek için sürdürdükleri deneyleri başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

Binance indirim kodu

Perşembe günü yapılan ortak basın açıklamasına göre, ‘Helvetia Projesi’nde İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve finansal altyapı operatörü SIX, mevcut bankalar arası ödeme sistemini dağıtılmış bir deftere bağlamayı başardı. Ortaklık, bunun yanı sıra dijital parayı blockchain benzeri bir platformda yayınlamayı da test etti.

Binance indirim kodu

Yetkililer perşembe günü yapılan açıklamada, her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri olduğunu belirtti. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylediler. Açıklamada, finansal sistemde ödemeler için dijital para kullanmanın faydalarının yadsınamaz olduğuna değinildi. Buna rağmen dijital para kullanımının “büyük politika ve yönetişim engellerini” artıracağını da sözlerine eklediler.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Merkez bankaları dijital para basmak istiyor

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, dijital paraları test ediyor. Bunun başlıca sebebi teknolojideki gelişmeler ve pandeminin hızlandırdığı elektronik ödemelere geçişin dijital para kullanımını teşvik etmesi. Hatırlanacağı üzere Çin Halk Bankası, dijital yuan kullanımını ülkenin vatandaşları ile zaten test etmiş bulunuyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) dijital paraları inceleyen birimi yöneten Benoit Coeure, “Merkez bankaları için bu raporda ele alınmayan çok önemli politika sorunları var” dedi. “Bunlar, başlıca yeni bir tür para tabanı oluşturulması ile ilgili sorulara dair. Ayrıca bunun para tabanını kontrol etmek için ne anlama gelebileceğini de içeriyor.”

İsviçre Ulusal Bankası: Taahhüdümüz yok

İsviçre’nin ana odak noktasının tam olarak toptan dijital para olduğunu söylemek yanlış olmaz. SNB Yönetim Kurulu Üyesi Andrea Maechler de konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Maechler, araştırma projesinin sonucunda dijital paranın tedavüle sokulması gibi bir taahhüdün söz konusu olmadığını ifade etti.

İlgili Haber:  Bitcoin Arzının %5'ine Sahip Olan Milyarder Kaliforniya Valiliği İçin Aday Olacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın geçen ay ifade ettiği “önsezi“, başkanlık ettiği kurumun da birkaç yıl içinde dijital bir para yaratabileceği yönündeydi. İsviçre Ulusal Bankası’nın ardından sıradaki dijital para gelişmesinin nereden geleceği piyasada büyük bir merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar