9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

İsviçre Bankası: Dijital Para Denemesinde Başarılı Olduk

Tüm dünyada merkez bankaları dijital para üretmeye odaklanmışken, İsviçre Ulusal Bankası'ndan olumlu bir mesaj geldi.

Önemli Gelişmeler

İsviçre Ulusal Bankası ve ortak kuruluşları, dijital para birimlerinin ülkenin finansal sistemi içinde nasıl çalışabileceğine dair anlayışı ilerletmek ve geliştirmek için sürdürdükleri deneyleri başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

blank

Perşembe günü yapılan ortak basın açıklamasına göre, ‘Helvetia Projesi’nde İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve finansal altyapı operatörü SIX, mevcut bankalar arası ödeme sistemini dağıtılmış bir deftere bağlamayı başardı. Ortaklık, bunun yanı sıra dijital parayı blockchain benzeri bir platformda yayınlamayı da test etti.

blank

Yetkililer perşembe günü yapılan açıklamada, her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri olduğunu belirtti. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylediler. Açıklamada, finansal sistemde ödemeler için dijital para kullanmanın faydalarının yadsınamaz olduğuna değinildi. Buna rağmen dijital para kullanımının “büyük politika ve yönetişim engellerini” artıracağını da sözlerine eklediler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Merkez bankaları dijital para basmak istiyor

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, dijital paraları test ediyor. Bunun başlıca sebebi teknolojideki gelişmeler ve pandeminin hızlandırdığı elektronik ödemelere geçişin dijital para kullanımını teşvik etmesi. Hatırlanacağı üzere Çin Halk Bankası, dijital yuan kullanımını ülkenin vatandaşları ile zaten test etmiş bulunuyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) dijital paraları inceleyen birimi yöneten Benoit Coeure, “Merkez bankaları için bu raporda ele alınmayan çok önemli politika sorunları var” dedi. “Bunlar, başlıca yeni bir tür para tabanı oluşturulması ile ilgili sorulara dair. Ayrıca bunun para tabanını kontrol etmek için ne anlama gelebileceğini de içeriyor.”

İsviçre Ulusal Bankası: Taahhüdümüz yok

İsviçre’nin ana odak noktasının tam olarak toptan dijital para olduğunu söylemek yanlış olmaz. SNB Yönetim Kurulu Üyesi Andrea Maechler de konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Maechler, araştırma projesinin sonucunda dijital paranın tedavüle sokulması gibi bir taahhüdün söz konusu olmadığını ifade etti.

İlgili Haber:  Yeni Kriptopara Chia Nedir ve SSD Stoklarını Gerçekten Tüketecek mi?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın geçen ay ifade ettiği “önsezi“, başkanlık ettiği kurumun da birkaç yıl içinde dijital bir para yaratabileceği yönündeydi. İsviçre Ulusal Bankası’nın ardından sıradaki dijital para gelişmesinin nereden geleceği piyasada büyük bir merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend