1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

İsviçre, Ruslara Ait Bitcoin ve Kripto Varlıkları Donduracağını Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Financial Times’ta Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, İsviçre, Rus vatandaşlarının ve İsviçre sınırları içinde bulunan Rus işletmelerin sahip olduğu kripto varlıklarını dondurmayı planlıyor.

Binance indirim kodu

Tarihsel olarak tarafsız olan İsviçre, Rusya’ya yaptırım uygulamak için AB yaptırımlarına katılmakla kalmadı, aynı zamanda Rusların kripto parasının da peşinden gitmeye kararlı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İsviçre, Rusların ve AB tarafından yaptırım uygulanan Rus şirketlerin sınırları içinde sahip olduğu tüm kripto varlıklarını donduracak.

Federal konsey Cuma günü yaptığı açıklamada, Brüksel’in Ukrayna’daki savaş nedeniyle Moskova’ya dayattığı en son yaptırımlarla uyumlu olmayı amaçladığını ve kripto paralara karşı kendi hükmünü içereceğini de sözlerine ekledi.

İsviçre, son yıllarda, blockchain tabanlı finansal varlıklar için dünyanın en büyük merkezlerinden biri haline geldi.

İsviçre Maliye Bakanı Guy Parmelin, “Bugün itibariyle, AB’nin dört yaptırım paketinin tamamı kabul edildi ve İsviçre’de uygulandı” dedi. Pazartesi gününden bu yana, “Rus oligarklar ve Putin’in yakınları” da dahil olmak üzere 223 Rus’un İsviçre’de banka hesapları ve varlıkları tespit edilip dondurulduğunu söyledi.

Maliye bakanlığından üst düzey bir yetkili, ülkedeki kripto para endüstrisinin “bütünlüğünü korumak” istedikleri için kripto varlıklara karşı ek bir adım atmanın gerekli olduğunu söyledi.

Yetkili, “Kripto anahtarını kendisinde tutanları tespit etmek neredeyse imkansız. Ancak fonlar, borsalar gibi üçüncü taraf kripto hizmetlerini kullananları tespit edebiliriz” dedi.

Çarşamba günü, Avrupa Birliği, Rusya’nın kripto para birimleri kullanarak ekonomik yaptırımlardan kaçınmasını engelleme planlarını duyurmuştu. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “27 AB ülkesi tarafından kararlaştırılan mali yaptırımlardan kaçmak için kullanılmaması gereken özellikle kripto para birimleri veya kripto varlıklar konusunda önlemler alıyoruz” demişti.

İlgili Haber:  Rus Bankası Gazprombank İsviçre'de Bitcoin Ticaretine Başladı

Uzmanlar her ne kadar Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasının zannedildiği kadar kolay olmayacağını söylese de, AB, Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmamasını sağlamak için önlemler almayı düşünüyor. ABD ve Birleşik Krallık hükümetleri, kripto para işlemlerinin Rusya’ya ve Rusya’dan para taşımak için gizli bir yol haline gelebileceğine dair endişelerini de dile getirdiler.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov geçtiğimiz günlerde kripto borsalarına Rus kullanıcıları engelleme çağrısında bulunmuştu. Ancak borsalar bu çağrıya olumlu cevap vermemişti. Eski ABD başkan adayı Hillary Clinton bu çağrıya uymayan borsaları eleştirmişti.

Coinbase CEO’su Armstrong, herkese açık olan blok zincirlerin paranın hareketini nakit veya altına kıyasla daha izlenebilir hale getirdiğinden, Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmaları yönünde yüksek bir risk görmediğini söylemişti. Armstrong, sıradan Ruslar için Bitcoin’in “cankurtaran simidi” olduğunu belirtmişti.

Armstrong’un aksine bazı uzmanlar Rus milyarderlerin ve oligarkların Bitcoin ve kriptodan başka seçenekleri kalmadığını düşünüyor.

Armstrong’un sözleri, Binance CEO’su CZ’nin sözleriyle uyuşuyor. CZ de yaptığı açıklamada tüm Rus vatandaşları engellemenin etik olmayacağını vurgulamıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar