İsviçre’de Kripto İşi Kurma Rehberi

Önemli Gelişmeler

Kripto para birimi dünyası, onu yasallaştıran ve kriptonun bir endüstri standardı haline gelmesini sağlayan daha fazla yetki alanıyla birlikte olgunlaşmayı sürdürdükçe kripto para birimleri de kullanıcıların güvenini kazanabileceğini kanıtlayan bir kalite işareti aldı. Avrupa Birliği, önümüzdeki dört yıl boyunca blok zinciri teknolojilerinin ve kripto varlıklarının geleneksel finans sektörüne girmesine izin verecek yeni kurallar getireceğini açıkladı.

blank

Fakat şimdilik, finansal faaliyetler için düzenleyici makam onayı alma ihtiyacı pazara girmenin önündeki temel engel olmaya devam ediyor ve bu aynı zamanda yeni başlayanlar için büyük bir zaman ve para israfına da neden oluyor. Ek olarak, her iş modeli belirli bir lisans türü gerektiriyor.

blank

Kripto düzenleyicileri ve yetkilendirme türleri

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA); bankaları, kripto ve finans teknolojisi projelerini düzenler. Ülkedeki mali faaliyetler için beş tür yetkilendirme vardır: Ruhsatlandırma, tanıma, yetkilendirme, onay ve kayıt. Genellikle bunlardan sadece ikisi olan tanıma ve yetkilendirme finans teknolojileri tarafından kullanılmaktadır.

Yetki türleri şunları içerir:

 • İzin verilen faaliyetler
 • Müşteri alıştırma seçenekleri
 • Kullanıcıları çekebileceğiniz yargı alanları
 • Kullanıcı kimliği için kabul edilen belgeler
 • Müşteri bilgilerini saklama yolları
 • Kara para aklamanın önlenmesi prosedürlerinin çoğu
 • İşlem limitleri
 • Sermaye yükümlülükleri
 • Denetimlerin düzenliliği ve metodolojisi

İşletmeniz için doğru yetkilendirme türünü seçip başvurduğunuzda, bunun iş fırsatlarınızı ve önümüzdeki yıllar için sorumluluk derecenizi belirleyeceğini unutmamalısınız. Yolculuğun başlangıcında, her şeyi avukatınıza bırakmak isteyecek kadar bunaltıcı ve anlaşılması zor görebilirsiniz.

Bununla birlikte pratikte, bunu araştırmanız ve uzmanlarla yakın etkileşime girmeniz, işletmeniz için en etkili yasal modeli bulmanıza ve en iyi stratejiyi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu da ürünün pazardaki lansmanını hızlandırırken ilk etapta çok büyük yasal maliyet yatırımları gerektirmeden gelişebilmesini sağlayacaktır.

Birinci adım: Sandbox (korumalı alan)

FINMA korumalı alanı denilen bölgede bir kripto hizmeti başlatabilirsiniz. Projenin altyapısına bağlı olarak girişiminiz sıfırdan yeni bir ürün geliştirebilir, müşteri parasını kabul edebilir, finansal hizmetler satabilir, banka kartları çıkarabilir ve daha fazla yetki gerektirmeyen birçok başka faaliyeti gerçekleştirebilir.

Aşağıdaki gereksinimleri karşılayan finans teknolojileri ise korumalı alana girmeye hak kazanır:

 • Müşterilerden alınan toplam varlık miktarı 1 milyon İsviçre frangını veya 1.1 milyon doları geçmez.
 • Alınan fonlarla yatırım yapılmaz ve faiz ödenmez (Bu durumda kendi şirket varlıklarınızı kullanabilir, bunlar üzerinden kazanç sağlayabilir ve eğer modeliniz bunu sağlıyorsa müşterilere faiz ödeyebilirsiniz).
 • Mevduat sahipleri, FINMA’nın finans teknolojilerini denetlemediği ve yatırılan fonların güvenliğinin sigorta tarafından garanti edilmediği konusunda önceden bilgilendirilmelidir. (Bu kural, FINMA denetiminin ve mevduat sigortasının zorunlu olduğu bankacılık faaliyetleri hariç her tür yetkilendirme için geçerlidir.)

Bir girişim bu gereksinimleri karşılarsa şirket, düzenleyicilerden izin almadan geçici olarak iş yapabilir. Fakat bu konuda profesyonel avukatların yardımcı olacağı bir yasal bildiri hazırlanması zorunludur.

Bununla birlikte şirket korumalı alan kısıtlamalarını aştığında, FINMA’dan yetki alma konusu finans teknolojilerinin daha da geliştirilmesi için mihenk taşı haline gelecektir ve bu yetki, ürünün ticari lansmanını hızlandıran belirleyici faktörlerden biridir.

İkinci adım: Özdenetim düzenlemeleri

Çoğu girişim, minimum sermaye gereksinimini karşılamak da dahil olmak üzere FINMA’dan tam bir bankacılık lisansı alabilmek için gerekli olan milyonlarca İsviçre Frangına sahip olmayabilir. Bu durumda, İsviçre’de faaliyet gösteren 11 özdenetim kuruluşundan veya SRO’lardan (öz düzenleyici kuruluşlar) birine katılabilir ve finansal aracı statüsü alabilirsiniz.

Bir finansal aracı, bir bankada olduğu gibi tek seferde tamamını onaylamak yerine her bir faaliyet türü için ayrı bir düzenleyici onay gerektirir. Sadece beyan edilen ürün yapısının bir parçası olarak yetkilendirmeyi geçen hizmetler gerçekleştirilebilir. Ürün yapısı değişirse, FINMA’dan veya ilgili SRO’dan tekrar onay almanız gerekir.

SRO üyeleri 10’dan fazla faaliyet türü yürütebilir. Bunlar arasında varlık yönetimi, döviz işlemleri, para transferleri, sigorta ve kripto para işlemleri dahil olmak üzere yeni ödeme yöntemleri bulunur. Şirketler, İsviçre’de veya yurtdışında bulunan bireylere ya da işletmelere hizmet sağlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bir SRO’ya katılmak; birkaç yıllık ödeme ve denetim ücreti gibi ödemeleri de içine alan birkaç bin İsviçre frangına mâl olan bir süreçtir. Örneğin 60.000 kullanıcılı bir durumdan örnek verecek olursak, bir SRO’nun toplam maliyeti yıl başına yaklaşık 100.000 İsviçre frangı veya yaklaşık 110.000 ABD dolarıdır. Bu miktar, bir bankacılık lisans maliyetinden çok daha azdır.

Bir SRO’ya katılmaya karar verirseniz, 150.000 ile 400.000 İsviçre frangı veya 165.000 ile 435.000 ABD doları arasında değişebilen büyük yasal destek maliyetleri ödemeye hazır olmalısınız. Bu, avukatınıza ürününüzün modelini doğru bir şekilde tanımlaması ve düzinelerce zorunlu uygulama ve formu derlemesi için yapılacak olan ödemeyi de içerecek ve SRO’ya bu düzenleme biçiminin kripto hizmetiniz için uygun olduğunu kanıtlayacaktır.

Bir SRO’ya katılma süreci başvuru tarihinden itibaren yaklaşık olarak üç ay sürer. Süreci hızlandırmanız gerekiyorsa, 1.500 İsviçre frangı veya 1.600 ABD doları ile sadece iki hafta süren hızlı işlem seçeneğini kullanabilirsiniz.

Üçüncü adım: Doğru mimari

Kripto projeleri, geleneksel finans dünyası ve dijital varlıklar dünyası arasında özel bir yere sahip olduğundan birçok ülkede kripto şirketleri için ek gereksinimler vardır ve İsviçre de bu ülkeler arasında yer almaktadır.

Kripto hizmetinizi öz düzenleme kuruluşu VFQ’ya kaydederken, İsviçre Federal Konseyi ve FINMA’yı yöneten düzenlemeleri derinlemesine incelemelisiniz. “İsviçre’de dağıtılmış defter teknolojisi ve blok zinciri için yasal çerçeve” ve “FINMA-Bilgi Sayfası/Sanal Para Birimleri” belgeleri ve gerekliliklerindeki tüm önemli noktaları özetlemek gerekirse kripto hizmetleri bir bankacılık lisansı almadan yasal parayı kabul edebilir. Bunun için şu koşullar karşılanmalıdır:

 • Kripto para biriminin alınması veya satılması için yapılan anlaşmalar ve bunları yerine getirmek için geçici olarak ortaya çıkan yükümlülükler, istisnalar arasına girer.
 • Her müşterinin kripto para birimine sahip olduğu gerçeği, blok zincirine doğrudan ve şirketin fonlarından ayrı olarak yansıtılır.
 • Her bir kripto para depozitosu, herhangi bir zamanda belirli bir müşteriye atfedilebilir.

Tüm bunlar, ürün geliştirme aşamasında kripto girişimleri tarafından dikkate alınmalıdır. Dahası, kripto para depolama mimarisinin doğru tasarımı, işletmenin yasal kalmaya devam etmesi durumunda bankacılık lisansı alınması ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek başka bir nedendir.

İsviçre düzenlemelerinin genel yaklaşımına göre; depozito, bir müşterinin fonları veya dijital varlıkları bir kuruluşa aktardığı ve daha sonra bunları yalnızca temsilcileriyle etkileşim kurarak elden çıkarabildiği bir hizmet olarak tanımlanır. Hizmetin işlevselliği, aracıları müşterinin fonlarının elden çıkarılması için karar verme zincirinden çıkarmanıza izin veriyorsa, bu seçenek bir depozito olarak kabul edilmez.

Pratikte bu; depolamanın, kullanıcının her zaman özel bir anahtara sahip olacağı ve kripto hizmetinin bu anahtarı yalnızca “kiralama sırasında” alacağı şekilde tasarlanması gerektiği anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, e-cüzdan sağlayıcısını müşterinin fonlarını yönetme sürecinden hariç tutmak gerekir. Ancak böyle bir çözüm, teknolojik özellikleri nedeniyle yalnızca kripto para birimi için kullanılabilir. Bu yöntem, henüz sahip olmadığımız itibari para yatırma ve hesaplar için çalışmayacaktır.

İsviçre düzenlemelerinin finans teknolojilerini lisanslama konusundaki esnek yaklaşımı, girişimlerin yapması gerekenin daha önce yapılanları kopyalamaktan ibaret olmadığını bir kez daha kanıtlıyor. Her bir iş modeli için, ürünü pazara daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle sunmanıza izin verecek kendi optimum yetkilendirme yönteminizi aramanız gerekiyor. Hukuk şirketleri bu konuda size kesinlikle yardımcı olacaktır ancak sonuç büyük ölçüde kurucunun sorunu ne kadar iyi anladığına bağlı olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend