9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

İsviçreli Bankacılık Devi UBS: Düzenleyici Baskı, Kripto Para Piyasasını Çökertebilir

Önemli Gelişmeler

İsviçreli bankacılık devi UBS, düzenleyici baskılardan kaynaklı olası bir kripto para piyasası çöküşü konusunda müşterilerini uyardı.

blank

Haberin Özeti

  • İsviçre bankası UBS, düzenleyici baskılardan kaynaklı kripto para piyasası riskleri konusunda müşterilerini uyardı.
  • Banka, son notunda yatırımcıların Bitcoin gibi kripto varlıklardan “uzak durmasını” önerdi.

İsviçre bankası UBS tarafından geçen hafta müşterilerine gönderilen bir mesaja göre, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici baskılar, kripto piyasasının çökmesine neden olabilir.

blank

Çin’deki Kripto Madenciliği Baskısının Altı Çizildi

UBS, müşterilerine gönderdiği notta, “Düzenleyiciler, kripto piyasasını çökertebileceklerini gösterdiler. Bu nedenle yatırımcılara net olmalarını ve portföylerini daha az riskli varlıklar etrafında oluşturmalarını öneriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

UBS, söz konusu notta, kripto para düzenlemeleri alanındaki bir dizi güncel gelişmeye değinildi. Bunlardan en etkili olanı, hiç şüphesiz, Çin’de gün geçtikçe artan kripto madenciliği baskısı idi.

Haziran ayında, Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi Çin eyaletlerindeki madenciler faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldılar. Eşzamanlı olarak, ülkenin merkez bankası, ödeme platformlarının ve bankaların kripto para ile ilgili faaliyet yürütmesini yasakladı.

Diğer ülkelerde de düzenleyiciler ve merkez bankaları kripto para ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Mayıs ayı sonlarında yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para piyasasının “tehlikeli” olduğunu belirtti. İsveç merkez bankası Riksbank başkanı Stefan Ingves de Bitcoin’in “düzenlemeden kaçmasının olası olmadığını” kaydetti..

Kaldıraçlı Alım Satıma Dikkat

UBS, ayrıca, kripto para piyasasında kullanılan, aşırı yüksek kaldıraçlı alım satım gibi belirli uygulamaların, kripto para ve geleneksel düzenleme yöntemleri arasındaki “çatışmayı” artırdığı konusunda müşterileri uyardı.

Söz konusu açıklamada, “50X veya 100X kaldıraç oranı gibi kripto ticareti uygulamaları, temel olarak ana finans düzenlemeleriyle çelişiyor. Kriptolarda gelecekteki fiyat artışlarını göz ardı edemesek de, bunu profesyonel yatırımcılar için önemli riskler oluşturan spekülatif bir piyasa olarak görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Yükselişinin 16.000 Dolarda Durmayabileceğini Gösteren 4 Zincir İçi Ölçüm

UBS, yatırımcıları Bitcoin’e karşı ilk kez uyarmıyor. Geçen yıl banka tarafından hazırlanan bir raporda, kripto paranın “güvenli liman varlıklarına uygun bir alternatif olmadığı ve portföy çeşitlendirmesine katkı sunmadığı” belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend