1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

İsviçreli Bankacılık Devi UBS: Düzenleyici Baskı, Kripto Para Piyasasını Çökertebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İsviçreli bankacılık devi UBS, düzenleyici baskılardan kaynaklı olası bir kripto para piyasası çöküşü konusunda müşterilerini uyardı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İsviçre bankası UBS, düzenleyici baskılardan kaynaklı kripto para piyasası riskleri konusunda müşterilerini uyardı.
  • Banka, son notunda yatırımcıların Bitcoin gibi kripto varlıklardan “uzak durmasını” önerdi.

İsviçre bankası UBS tarafından geçen hafta müşterilerine gönderilen bir mesaja göre, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici baskılar, kripto piyasasının çökmesine neden olabilir.

Binance indirim kodu

Çin’deki Kripto Madenciliği Baskısının Altı Çizildi

UBS, müşterilerine gönderdiği notta, “Düzenleyiciler, kripto piyasasını çökertebileceklerini gösterdiler. Bu nedenle yatırımcılara net olmalarını ve portföylerini daha az riskli varlıklar etrafında oluşturmalarını öneriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

UBS, söz konusu notta, kripto para düzenlemeleri alanındaki bir dizi güncel gelişmeye değinildi. Bunlardan en etkili olanı, hiç şüphesiz, Çin’de gün geçtikçe artan kripto madenciliği baskısı idi.

Haziran ayında, Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi Çin eyaletlerindeki madenciler faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldılar. Eşzamanlı olarak, ülkenin merkez bankası, ödeme platformlarının ve bankaların kripto para ile ilgili faaliyet yürütmesini yasakladı.

Diğer ülkelerde de düzenleyiciler ve merkez bankaları kripto para ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Mayıs ayı sonlarında yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para piyasasının “tehlikeli” olduğunu belirtti. İsveç merkez bankası Riksbank başkanı Stefan Ingves de Bitcoin’in “düzenlemeden kaçmasının olası olmadığını” kaydetti..

Kaldıraçlı Alım Satıma Dikkat

UBS, ayrıca, kripto para piyasasında kullanılan, aşırı yüksek kaldıraçlı alım satım gibi belirli uygulamaların, kripto para ve geleneksel düzenleme yöntemleri arasındaki “çatışmayı” artırdığı konusunda müşterileri uyardı.

Söz konusu açıklamada, “50X veya 100X kaldıraç oranı gibi kripto ticareti uygulamaları, temel olarak ana finans düzenlemeleriyle çelişiyor. Kriptolarda gelecekteki fiyat artışlarını göz ardı edemesek de, bunu profesyonel yatırımcılar için önemli riskler oluşturan spekülatif bir piyasa olarak görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Oransal Kırılmaları BTC Yükselişine Dair İpuçları Veriyor

UBS, yatırımcıları Bitcoin’e karşı ilk kez uyarmıyor. Geçen yıl banka tarafından hazırlanan bir raporda, kripto paranın “güvenli liman varlıklarına uygun bir alternatif olmadığı ve portföy çeşitlendirmesine katkı sunmadığı” belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar