7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

İtalya Menkul Kıymetler Düzenleyicisi: Binance, Yatırım Hizmetleri Sağlamak İçin ‘Yetkili Değil’

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İtalya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi Consob, Binance’in ülkede yatırım hizmetleri ve faaliyetleri sağlamak için ‘yetkili olmadığını’ açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İtalya menkul kıymetler düzenleyicisi, Binance’in ülkede yatırım hizmetleri sağlamak için ‘yetkili olmadığını’ açıkladı.
  • Binance, bir süredir küresel ölçekte pek çok düzenleyici ile sorun yaşıyor.

İtalya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (Consob), kripto borsası Binance’in “İtalya’da yatırım hizmetleri ve faaliyetleri sağlamaya yetkili olmadığını” açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Consob, yatırımcıları kripto para varlıkları ile ilgili işlemlerde “son derece dikkatli olmaya” çağırıyor. Kurum, yatırımcılara tüm paralarını kaybedebileceklerini hatırlatıyor.

Düzenleyicilerden Binance Tepkisi

İtalyan düzenleyicinin hamlesi, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından Binance’e karşı alınan yakın tarihli bir dizi olumsuz kararı takip ediyor.

Geçen ay, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA), Binance’in İngiliz kuruluşu Binance Markets Limited’e karşı bir tüketici uyarısı yayınladı. Birleşik Krallık’taki müşteriler Binance’de hâlâ kripto para ticareti yapabiliyor olsa da; borsa, Santander ve Barclays dahil olmak üzere birçok bankanın yapılan ödemeleri bloke etmesi ve Sterlin yatırma ve çekme işlemlerinin askıya alınmasıyla fiat ödeme kanallarını sürdürmekte zorlanıyor. Binance ayrıca SEPA Euro banka mevduatlarını da askıya aldı.

Aynı süreçte, Japonya’nın finans düzenleyicisi FSA da kripto borsası Binance’nin “yasal olarak kayıtlı olmadan çalıştığı” konusunda uyarı yayınladı.

Binance’nin Eleştirilere Karşı Savunması

Düzenleyiciler, Binance’in kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine yaklaşımına ve özellikle borsanın bir genel merkezinin olmamasına itiraz ediyor.

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao ise konu ile ilgili, “Lider ekibimiz tek bir ofiste oturmuyor, gidebileceğimiz net bir yerimiz yok, çoğu insan için karargah olarak nitelendirilebilecek bir genel merkezimiz yok.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin'e Giriş: A'dan Z'ye Bitcoin

Kripto para borsası Binance, Malta’ya gitmeden önce 2017’de Çin’den, önce Japonya’ya ardından da Tayvan’a taşındı. Ancak 2020’de Malta, Binance’in ülkede faaliyet göstermek için lisansı olmadığını açıkladı. Şirket, Binance Holdings Limited’i Temmuz 2021’de Cayman Adaları’nda tescil ettirirken, adanın Para Otoritesi de şirketin kendi bölgesinde iş yapmak için yetkili olmadığını söyledi.

Geçen hafta yaptığı açıklamada Zhao, “yerel düzenlemelere uymak” için önümüzdeki süreçte Binance’nin “yerelleştirileceğini” taahhüt etti. Şirket, son haftalarda uyum ekibini güçlendirmek için bazı somut adımlar attı ve yeni uyum direktörü olarak eToro’nun eski yöneticisi Jonathan Farnell’i işe aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar