İtalya’nın en büyük ödeme şirketi Nexi, rakibi SIA ile 15 milyar euroluk (17.6 milyar dolar) piyasa değerine sahip bir dijital ödeme devi yaratmak için anlaşma yaptı. Yeni kuruluşun %70 iç pazar payı alacağı tahmin ediliyor.

Reuters tarafından 5 Ekim tarihinde yayınlanan rapora göre, tüm hisse anlaşması Nexi’ye yeni birleşen şirketin kabaca %70’ini verecek ve SIA’nın öz sermaye değeri 4.6 milyar euro (5.4 milyar dolar) olacak. Nexi’nin özel sermaye sahipleri Advent, Bain Capital ve Clessidra, yeni oluşturulan finans teknolojisi grubunun %23’üne sahip olacak.

Anlaşmanın sonuçlanmasının arifesinde Financial Times, birleşmeyi “Avrupa’nın en büyük finans teknolojisi gruplarından birinin” potansiyel oluşumunun habercisi olarak nitelendirdi.

Nexi İtalyan pazarına odaklanıyor

2018’de İtalya’da blok zinciri destekli bankalar arası bir sistem için büyük bir pilot programda yer alan Nexi İtalyan pazarına odaklanırken, SIA yurtdışındaki gelirinin üçte birini elde etti. Hem Nexi hem de SIA Milano’da bulunmasına rağmen görüşmelerin yönetim şartları ve fiyat biçme konularında süregelen kararsızlık nedeniyle 18 aydan fazla sürdüğü bildiriliyor.

Nexi CEO’su Paolo Bertoluzzo, resmi bir açıklamada, birleşmenin Avrupa’da büyük bir İtalyan PayTech lider firması yaratacağını söyledi. Kurulacak şirketin İtalya’da ve Avrupa piyasası gibi güçlü istikrar eğilimleri gören bir pazarda uluslararası düzeyde giderek artan lider bir rol oynayabileceğini belirten Bertoluzzo, firmanın bunu sağlayacak hacme ve yeteneklere sahip olacağını ifade etti.

Reuters, COVID-19 salgınının şimdiye dek nakitten uzaklaşma konusunda diğer Avrupa ülkelerini takip eden İtalya’da yapılacak olan dijital ödemelerde bir artışa neden olmasını beklediğini kaydetti.

Bertoluzzo’nun CEO genel müdürü olarak kaldığı birleşik kuruluşun, yaklaşık 2 milyon tüccar ve 120 milyon kart için yılda 21 milyardan fazla işlem içeren ödemeleri yöneteceği açıklandı.

İlgili Haber:  Ripple, Banka Hesabı Olmayanlara Dijital Finans Hizmeti Sunmak için 10 Milyon Dolar Harcıyor

Birleşmenin, belirli koşullara tabi olarak 2021 yazında tamamlanacağı belirtildi.

Birleşme müzakerelerinde; Bank of America, Mediobanca ve HSBC, SIA’yı temsil eden JPMorgan ve Rothschild ile Nexi için danışman olarak görev yaptı.

Bu yılın başlarında bildirildiği üzere, dijital ödeme sektöründeki güç artışı devam ediyor. Şubat ayında Fransız finans teknoloji firmaları olan Ingenico ile Worldline birleşerek dünyanın dördüncü en büyük ödeme şirketini oluşturmuştu.

Blokzincir endüstrisi büyüyor

Finans teknolojisi dünyasının büyümesiyle birlikte blok zinciri endüstrisi de birleşme ve satın almalardan payını aldı. Geçtiğimiz ağustos ayında Consensys, JPMorgan’ın Ethereum blok zinciri Quorum’un kurumsal sürümünü satın aldı. Binance, CoinMarketCap ve Hint borsası WazirX’i satın alırken, Amerika Birleşik Devletleri borsası Coinbase de benzer şekilde daha küçük platformlar satın aldı. 2019 kışında iki büyük madencilik şirketi, dünyanın en büyük kripto madencilik şirketi olacağını iddia ettikleri oluşumu yaratmak için bir birleşme anlaşması yaptı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın