25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Jack Dorsey, Bitcoin Geliştiricileri için Yasal Savunma Fonunu Duyurdu

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in bakım, görüm ve değişikliklerini yöneten geliştirici grubu zaman zaman farklı kişilerin ya da kuruluşların yasal tehditleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Tamamen gönüllü olarak Bitcoin’e destek veren bu geliştiricilerin yasal savunma masraflarını karşılamak için, Twitter eski CEO’su Jack Dorsey tarafından bir fon kuruldu.

Binance indirim kodu

Block’un kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, “şu anda çok fazla dava konusu” olan Bitcoin geliştiricileri için yasal bir savunma sağlamakla görevli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Bitcoin Yasal Savunma Fonu” planlarını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Plan, 12 Ocak’ta Bitcoin geliştiricilerinin posta grubuna gönderilen bir e-posta ile duyuruldu.

Dorsey, “Bitcoin Yasal Savunma Fonu, yazılım geliştiricilerini aktif olarak Bitcoin ve Lightning Network, Bitcoin gizlilik protokolleri ve benzerleri gibi ilgili projeleri geliştirmekten alıkoyan yasal baş ağrılarını en aza indirmeyi amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur” diye belirtti.

Mailde, fonun faaliyetleri için ek para toplamayı amaçlamadığı vurgulandı.

Dorsey, Kasım 2021’in sonunda Twitter CEO’luğundan istifa etmişti. Şu anda, Bitcoin ticareti için merkezi olmayan bir borsa (DEX) dahil olmak üzere kripto ile ilgili fikirleri deneyen finansal ödeme firması Block’un (eski adıyla Square) başkanlığını yapıyor.

Dorsey dışında, Chaincode Labs kurucu ortağı Alex Morcos ve akademisyen Martin White da kurulun yönetim ekibinde bulunuyor.

Craig S. Wright

Dorsey, Bitcoin geliştiricileri için böyle bir yasal savunma fonunun varlığının gelecekte açılması muhtemel davaları da caydırıcı etkiye sahip olacağına inanıyor.

Fonun temel amacı geliştiricilere Bitcoin ekosistemindeki faaliyetleriyle ilgili davalara karşı savunmalarında yardımcı olmak olacak. Bu, geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri “ücretsiz ve gönüllü bir seçenek” olacak.

Fon ayrıca bir gönüllüler ekibini ve yarı zamanlı avukatları da içerecek.

İlgili Haber:  Bitcoin, Ethereum'un Egemen Olduğu DeFi Sektörüne Adım Atıyor! Sonuçları Neler Olabilir?

Fonun ilk faaliyeti, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig S. Wright ile bağlantılı şirket olan Tulip Trading Limited tarafından “görevin ihlali” iddiasıyla açılan davada Bitcoin geliştiricilerini savunmak olacak. Piyasada “Fake Satoshi” diye bilinen Craig Wright kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia ediyor ve Bitcoin geliştiricilerini kendi icadını çaldıkları iddiasıyla dava ediyor.

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, 2017’de Bitcoin Cash (BCH) hard forku ile sonuçlanan bir zincir bölünmesini savunanlar arasındaydı. Daha sonra Bitcoin Cash’ten de ayrılarak Kasım 2018’de Bitcoin SV’yi üretti.

2019’da Wright, Blockstream CEO’su Adam Back de dahil olmak üzere Bitcoin topluluğundaki önde gelen isimlerine dava açtı.

Nisan 2020’de düşürülen davada Wright, Back’in kendisine “dolandırıcı” diyerek iftira attığını iddia etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend