10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

Jack Dorsey, Bitcoin Geliştiricileri için Yasal Savunma Fonunu Duyurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in bakım, görüm ve değişikliklerini yöneten geliştirici grubu zaman zaman farklı kişilerin ya da kuruluşların yasal tehditleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Tamamen gönüllü olarak Bitcoin’e destek veren bu geliştiricilerin yasal savunma masraflarını karşılamak için, Twitter eski CEO’su Jack Dorsey tarafından bir fon kuruldu.

Binance indirim kodu

Block’un kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, “şu anda çok fazla dava konusu” olan Bitcoin geliştiricileri için yasal bir savunma sağlamakla görevli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Bitcoin Yasal Savunma Fonu” planlarını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Plan, 12 Ocak’ta Bitcoin geliştiricilerinin posta grubuna gönderilen bir e-posta ile duyuruldu.

Dorsey, “Bitcoin Yasal Savunma Fonu, yazılım geliştiricilerini aktif olarak Bitcoin ve Lightning Network, Bitcoin gizlilik protokolleri ve benzerleri gibi ilgili projeleri geliştirmekten alıkoyan yasal baş ağrılarını en aza indirmeyi amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur” diye belirtti.

Mailde, fonun faaliyetleri için ek para toplamayı amaçlamadığı vurgulandı.

Dorsey, Kasım 2021’in sonunda Twitter CEO’luğundan istifa etmişti. Şu anda, Bitcoin ticareti için merkezi olmayan bir borsa (DEX) dahil olmak üzere kripto ile ilgili fikirleri deneyen finansal ödeme firması Block’un (eski adıyla Square) başkanlığını yapıyor.

Dorsey dışında, Chaincode Labs kurucu ortağı Alex Morcos ve akademisyen Martin White da kurulun yönetim ekibinde bulunuyor.

Craig S. Wright

Dorsey, Bitcoin geliştiricileri için böyle bir yasal savunma fonunun varlığının gelecekte açılması muhtemel davaları da caydırıcı etkiye sahip olacağına inanıyor.

Fonun temel amacı geliştiricilere Bitcoin ekosistemindeki faaliyetleriyle ilgili davalara karşı savunmalarında yardımcı olmak olacak. Bu, geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri “ücretsiz ve gönüllü bir seçenek” olacak.

Fon ayrıca bir gönüllüler ekibini ve yarı zamanlı avukatları da içerecek.

İlgili Haber:  Enflasyonun Faizi Geride Bıraktığı Bir Ortamda Çare Bitcoin mi

Fonun ilk faaliyeti, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig S. Wright ile bağlantılı şirket olan Tulip Trading Limited tarafından “görevin ihlali” iddiasıyla açılan davada Bitcoin geliştiricilerini savunmak olacak. Piyasada “Fake Satoshi” diye bilinen Craig Wright kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia ediyor ve Bitcoin geliştiricilerini kendi icadını çaldıkları iddiasıyla dava ediyor.

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, 2017’de Bitcoin Cash (BCH) hard forku ile sonuçlanan bir zincir bölünmesini savunanlar arasındaydı. Daha sonra Bitcoin Cash’ten de ayrılarak Kasım 2018’de Bitcoin SV’yi üretti.

2019’da Wright, Blockstream CEO’su Adam Back de dahil olmak üzere Bitcoin topluluğundaki önde gelen isimlerine dava açtı.

Nisan 2020’de düşürülen davada Wright, Back’in kendisine “dolandırıcı” diyerek iftira attığını iddia etmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar