3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Sıkı Bir Bitcoin Hayranı Olan Jack Dorsey, Ethereum’u Eleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Twitter kurucu ortağı ve Block CEO’su Jack Dorsey, Ethereum’u sert bir şekilde eleştirdi ve Ethereum’un “göçmesi durumunda ait olduğu sistemin durmasına sebep olan çok fazla bileşene sahip olduğunu” ve Ethereum üzerine inşa edilen projelerin onun için “ilginç olmadığını” söyledi.

Binance indirim kodu

Dorsey Twitter’da dile getirdiği tatlı-sert eleştirilerle biliniyor. Bu sene başında Web3 ile ilgili eleştirilerini sıralamış ve ateşli bir tartışmaya neden olmuştu. Geçen hafta da Twitter üzerinden Robinhood CEO’su Vladimir Tenev ile tartışmaya girmiş ve Robinhood’u kullanmadığını belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çok sıkı bir Bitcoin hayranı olan Dorsey, diğer kripto projelere pek sıcak bakmıyor. Buna Ethereum da dahil.

Geçen sene bir Twitter kullanıcısı Jack Dorsey’in Ethereum’a yatırım yapmasının “sadece bir an meselesi” olduğunu yazdığında, çok net bir şekilde cevap vermiş ve “hayır” demişti. Bir buçuk ay sonra da, Ethereum karşıtı bir tweet paylaşmıştı.

Dorsey, şimdi tekrar Ethereum karşıtlığına başlamış gözüküyor. Her şey geçtiğimiz hafta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma girişimini “hostile takeover” olarak nitelemesiyle başladı. “Hostile takeover”, bir şirketi o şirketin yönetim kurulunun rızası dışında satın almak için kullanılan bir ifadedir.

Buterin, Musk’ın Twitter’ı devralmasına prensipte karşı olmasa da, hareketin daha az liberal bireyler ve kuruluşlar için tehlikeli bir emsal oluşturacağından korktuğunu yazdı.

Bunun üzerine Dorsey, Buterin’in tweetini alıntılayarak aynı düşündüğünü belirtti ve başka bir tweet’te şunları ekledi: “Herhangi bir bireyin veya kurumun sosyal medyaya veya daha genel olarak medya şirketlerine sahip olması gerektiğine inanmıyorum. Açık ve doğrulanabilir bir protokol olmalı. Her şey buna yönelik bir adım.

İlgili Haber:  Bitcoin Analistleri, Fiyatın Neden Yeniden Yükselişe Geçtiğini Açıklıyor

Bu noktada, eskiden BitClout olarak bilinen kripto destekli sosyal ağ olan Deso, kendi reklamını yapmak için konuya atladı ve Jack’in bahsettiği vizyona sahip olduklarını dile getirdi.

Dorsey’in, DeSo’ya verdiği cevap Ethereum için oldukça sert bir eleştiri içeriyordu. Jack, DeSo’ya ithafen yazdığı cevapta, “Eğer Ethereum üzerindeyseniz en azından bir ya da daha fazla başarısızlık noktasına sahipsiniz demektir ve bundan dolayı benim için ilgi çekici değil” dedi.

 

Geçen Kasım ayında Twitter’dan ayrılmadan önce Dorsey, sosyal medya platformlarının uyması gerektiğini düşündüğü merkezi olmayan bir standart tasarlamak istemişti.

2019’da, Twitter’ın o zamanki CTO’su Paral Agrawal tarafından yönetilen “Mavi Gökyüzü” adlı bir girişimi finanse etmiş ve bu amaç doğrultusunda çalışmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar