Bitcoin ve kripto para topluluğu dün Twitter genel müdürü ve açık sözlü bitcoin savunucusu Jack Dorsey liderliğindeki haber ödeme şirketi Square haberiyle büyük sükse yaptı. Dorsey’in, 50 milyon dolar değerinde bitcoin satın aldığı duyuruldu.

Eylül ayının başından bu yana 10.000 dolar seviyesinin biraz üzerinde seyreden Bitcoin fiyatı, haberi takiben %5’ten fazla sıçradı, 11.000 doların üzerine çıktı ve Mart ayında 4.000 doların altından 12.000 dolara yükselen boğa koşusunu potansiyel olarak devam ettirdi. Bitcoin’in dip seviyeden 12.000 doları bulması altı aydan kısa sürdü.

Bugün, bitcoin fiyatı yükselmeye devam etti. ABD milletvekillerinin yakında trilyonlarca yeni basılmış dolar ile piyasayı dolduracak olan büyük ölçekli bir teşvik yasası üzerinde anlaşacaklarına dair yenilenen inançla güçlenerek daha geniş pazarlara yakından bağlı kaldı.

AJ Bell aracı kurumunun yatırım direktörü Russ Mold, e-posta yoluyla “Yatırımcılar, daha fazla teşvik önlemi potansiyeline odaklanmaya devam ediyor,” dedi ve küresel piyasaların ABD’deki siyasi gelişmelere “göz kulak olduğunu” sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’ın Perşembe günü, ABD Başkanı Donald Trump haftanın başlarında Twitter üzerinden görüşmeleri aniden sonlandırdığında, sarsıcı bir dönüş olan büyük ölçekli bir teşvik tasarısını güvence altına almak istediğinin sinyalini verdiği bildirildi.

Mati Greenspan, “Süper uzun vadeli grafiklerde, bitcoin her zaman bir şekilde hisse senedi piyasalarıyla ilişkili olmuştur ve yüksek riskli bir varlıktan beklenebileceği gibi davranmıştır. Özellikle merkez bankalarından teşvik eklenmesi veya kaldırılmasına gevşek bir şekilde tepki vermiştir.” Piyasa analizi grubu Quantum Economics’in kurucusu, bu hafta bir e-posta bülteninde yaptığı açıklamada, “kurumsal yatırımcıların artan katılımının” bu ilişkiyi “kısa vadeli grafiklerde bile güçlendirdiğini” belirtti.

Mart ayındaki koronavirüs çöküşünden bu yana, hisse senedi piyasalarının yanı sıra bitcoin ve kripto para birimi fiyatları, ABD ve Federal Rezerv liderliğindeki dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin onları benzeri görülmemiş düzeyde teşvik harcamalarıyla desteklemeye devam edeceğine dair yatırımcı beklentilerinden büyük ölçüde etkileniyor.

İlgili Haber:  MicroStrategy'nin 400 Milyon Dolarlık Bitcoin Hazinesi Nasıl Güvence Altına Alınıyor?

Durumun Square Perspektifi

Bitcoin fiyatı dün borsalarla birlikte yükselmeye başladı ve Square’in 50 milyon dolara 4.709 bitcoin satın aldığını ortaya çıkardı. Bu rakam bitcoin başına yaklaşık 10.600 dolar demek ve 2020’nin ikinci çeyreğinden itibaren şirketin toplam varlıklarının neredeyse %1’ini temsil ediyor.

Square, CEO’su Jack Dorsey ile birlikte uzun zamandır bitcoin’i ve onun merkeziyetsizleşme felsefesini savunuyor.

Bu ayın başlarında Bitcoin’in internetin “muhtemelen en iyi” yerel para birimi olduğunu söyleyen Dorsey, daha önce Bitcoin’in 2030 yılına kadar dünyanın tek para birimi olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyecek kadar ileri gitti.

Square, 2014 yılında, tüccarların kripto para birimini kabul etmesine izin vermeye başladı, 2018’de popüler Cash Uygulamasında Bitcoin alım satımını başlattı ve bu yılın ilk çeyreğinde bitcoin işlem geliri yıllık %367 arttı. Şirket içinde bağımsız bir ekip olan Square Crypto, açık kaynaklı bitcoin gelişimini desteklemekle görevli olarak geçen yıl oluşturuldu.

Square’in finans müdürü Amrita Ahuja, şirketin Bitcoin alımını duyuran bir açıklamasında, “Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. Square, iş zekası ve yazılım şirketi MicroStrategy’nin yaz boyunca bitcoin için 425 milyon dolarlık alımlarını takiben, bilançosuna bitcoin ekleyen ikinci halka açık şirket oldu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın