9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Jack Dorsey’den Gizemli Tweet: “705742” – Bitcoin İçin Anlamı Ne?

Önemli Gelişmeler

Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey, Salı günü paylaştığı “705742” içerikli gizemli Tweet’iyle birlikte Bitcoin ve kripto para sektörü takipçilerinin kafasını oldukça karıştırdı.

blank

Dorsey’in yazdığı tek şey buydu, ne bir açıklama ne de konuya dair bir bilgi yoktu. Bunun sonucunda, Tweet’i yorumlayan insanlar da kendi aralarında bölündü ancak birçoğu bu Tweet’in bir şekile Bitcoin ile ilgili olduğunu düşündü. Bir Twitter kullanıcısı söz konusu Tweet ile ilgili Dorsey’e “BTC için fiyat hedefin mi?” sorusunu yöneltti.

blank

Söz Konusu Tweet Square’in Bitcoin Madenciliği ile İlgili Olabilir

Diğer bir kullanıcısı ise daha mantıklı görünen şu yorumu yaptı: “İlk Bitcoin blok ödülün mü? 705742 numaraları blok yaklaşık olarak 3 saat önce yani bu Tweet’in atıldığı anlarda madenden çıkarıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cuma günü Dorsey, dijital ödeme şirketi Square’in, dünya genelinde bireysel olarak ve işyerlerinde kullanılabilecek bir tür kullanımı olay Bitcoin madenciliği sistemi inşa ettiğini duyurmuştu.

Kripto para madenciliği her 10 dakikada bir yeni BTC’leri üretimden çıkarıyor. BTC’nin piyasa çıkmasının ardından ilk dört yılda ise, aynı zaman diliminde yaklaşık olarak 50 adet Bitcoin piyasaya sürülüyordu. Blok üretim hızı her dört senede bir yarısına indiriliyor. 2021 yılı Ekim ayı itibariyle, içeriğinde 6.25 adet BTC bulunan her bir blok, her 10 dakikada bir piyasaya gönderiliyor. 2024 yılında gerçekleşecek olan yarılanmanın ise 840.000 blokta gerçekleşmesi bekleniyor.

Merkezsiz borsa Domination Finance kurucusu Adrian Kolody, yaptığı açıklamalarında şunları söyledi: “Jack Dorsey’in başarılı bir teknoloji girişimcisi ve Bitcoin savunucusu olduğu göz önüne alındığında, Dorsey’in attığı bu Tweet, blok üretimi sırasında ve öncesinde çok büyük miktarlarda alış baskısına sebebiyet verebilirdi. Piyasa değeri ne kadar olursa olsun, insanlar üzerinde yüksek etkilere sahip olan isimlerin kripto para piyasasındaki fiyat hareketine müdahale etmeleri kripto para piyasasında artık olağan hale geldi. ”

İlgili Haber:  Nvidia Geforce RTX 3060 Ekran Kartında Madencilik Hashrate'lerini Tekrar Kısıtladı

Coindesk verilerine göre Bitcoin fiyatı Çarşamba günü 66.000 doların üstüne çıkarak kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırdı ve yılın başından bu yana da yaklaşık olarak %126 daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor. Dünyanın en büyük dijital parası bu yükselişini, ABD’de ilk kez bir vadeli işlemler tabanlı Bitcoin ETF’sinin onaylanmasına borçlu görünüyor.

“705724” sayısının bir tür fiyat hedefi olduğuna dair yorumlar ise piyasa gözlemcilerinin bazılarının hedeflerini yüksek tuttuğunu gösteriyor. Ark Invest CEO’su Cathie Wood, yaptığı açıklamalarında BTC için uzun vadeli fiyat tahmininin yaklaşık olarak 500.000 dolar olduğunu söylemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend