8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Jack Dorsey’in Açık Arttırmaya Çıkarılan “İlk Tweet” NFT’sini Satın Almak İsteyen Çıkmadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz sene Mart ayında Twitter CEO’su Jack Dorsey’in “ilk tweeti” NFT formatında 2.9 milyon dolara satılmıştı.

Binance indirim kodu

NFT’yi satın alan Malezya kökenli Sina Estavi bu NFT’yi açık arttırmayla satış çıkardı. Ancak NFT’ye gelen en yüksek teklif 6200 dolar oldu. Bu rakam Estavi’nin NFT’ye ödediği paranın %0.2’sine denk geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Estavi, satın aldığı NFT’yi Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sıyla karşılaştırmıştı.

Jack Dorsey Twitter üzerindeki ilk tweeti Mart 2006’da atmış ve “Twitter’ımı kuruyorum” diye yazmıştı. Dorsey geçen sene bu tweeti NFT formatında Sina Estavi’ye satmış ve kazandığı parayı hayır kurumuna bağışlamıştı.

NFT’leri bildiğimiz resim koleksiyonlarının dijital versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Tek farkı NFT’lerin kendilerine ait somut bir biçimleri yoktur ve sahipliği blok zincir üzerinde kayıt altına alınır.

Uzmanlar NFT piyasasındaki kara para aklama aktiviteleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde LooksRare adlı NFT pazarındaki ticaretin çoğunun kişilerin kendi NFT’lerini yine kendilerine satarak piyasayı manipüle ettiklerine dair bir haber yayınlamıştık.

Sina Estavi Jack Dorsey’den satın aldığı NFT’yi OpenSea üzerinde satışa çıkardığını ve bu satıştan elde edeceği gelirin yarısından fazlasını (tahminine göre 25 milyon dolardan fazlasını) hayır kurum ABD’li yardım kuruluşu GiveDirectly’ye bağışlama sözü verdi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Satıştan yaklaşık 50 milyon doların üzerinde kazanma hayali kuran Estavi’nin NFT’sine gelen en yüksek teklif 6000 dolar civarında oldu.

Jack Dorsey'in "ilk tweet" NFT'sine verilen en yüksek teklif 2.2 ETH oldu.
Jack Dorsey’in “ilk tweet” NFT’sine verilen en yüksek teklif 2.2 ETH oldu.

Blockchain şirketi Bridge Oracle’ın CEO’su olan Estavi, daha önce tweet için kendisine 10 milyon dolar teklif edildiğini iddia etmişti.

İlgili Haber:  Jack Dorsey'den Gizemli Tweet: "705742" - Bitcoin İçin Anlamı Ne?

BBC’ye konuşan Estavi, “yüksek bir teklif” almadıkça tweet’i asla satmayacağını söyledi.

Geçen yıl bu NFT için 2.9 milyon dolar ödediğimde çok az insan NFT adını duymuştu. Şimdi bu NFT’nin dijital dünyanın Mona Lisa’sı olduğunu iddia ediyorum. Ondan sadece bir tane var ve asla başka bir örneği daha olmayacak.

Estavi sözlerine şöyle devam etti; “Yıllar sonra insanlar bu NFT’nin değerini anlayacaklar.

Jack Dorsey’in ilk tweet’i, ABD merkezli Cent şirketine ait Valuables adlı online bir platformda bir açık artırma ile Sina Estavi’ye satılmıştı.

Satış sonrasında Estavi, orijinal tweet’in meta verilerinin yanı sıra Jack Dorsey tarafından dijital olarak imzalanmış ve doğrulanmış bir sertifika da almıştı.

Meta verilerinde ise, tweet’in gönderildiği zaman ve metin içeriği gibi bilgileri yer alıyor.

Bence bu NFT’nin değeri hayal edebileceğinizden çok daha büyük ve onu satın almak isteyen kişi buna layık olmalı.

Bunun kim olabileceği sorulduğunda Estavi, “Bence Elon Musk gibi biri bu NFT’yi hak ediyor” dedi.

Elon Musk Twitter’ın geçtiğimiz aylarda profil fotoğraflarına NFT’leri entegre etmesini eleştirmiş ve bunu “saçmalık” olarak nitelendirmişti. Dolayısıyla Elon Musk’ın bir NFT için milyon dolarlar dökmesi pek olası gözükmüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar