29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Jack Ma Radikal ABD Bankacılığını Revizyona Çağırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin e-ticaret devi Alibaba’nın milyarder kurucusu Jack Ma, finansal teknoloji şirketi Ant Group’un rekor kıran 34 milyar dolarlık borsa listelemesi için hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Merakla beklenen Şangay ve Hong Kong dalgalanmalarının önünde Ma, Bitcoin ve Çin’in dijital yuanı gibi yeni “dijital para birimlerinin” yeni bir bankacılık ve finans sistemi kurmak için kullanılabileceği konusunda uyardı. Ayrıca, ABD liderliğindeki bankacılık düzenlemelerinin elden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Bloomberg‘in haberine göre Ma, hafta sonu Şangay’daki Bund Zirvesi’nde, “Dijital para değer yaratabilir ve dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağını düşünmeliyiz,” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin’in bitcoin ve blockchain’den ilham alan dijital yuanı, son aylarda birçok spekülasyona konu oldu. Bunun ve takip etmesi beklenen diğer dijital para birimlerinin küresel finansal sistemi ve ticari bankacılık endüstrisini nasıl etkileyeceğine dair sorular ortaya çıktı. Bu yılın başlarında JP Morgan, Çin liderliğindeki merkez bankası dijital para birimlerinin ABD’nin jeopolitik gücü ve ABD doları hegemonyası için “büyük bir tehdit” oluşturduğu uyarısında bulunmuştu.

Yaklaşan dijital yuan’ın Çin’in popüler ticari bankacılık uygulamalarıyla nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor. Ant Group’un Alipay’i sadece birkaç yıl içinde Çin’de ödemelerde devrim yarattı. Alipay, şu anda şaşırtıcı bir şekilde aylık 700 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Ma, yeniliğe yönelik düzenleyici sınırlamalara dikkat çekti. “Yaşlılar kulübü gibi” diye tanımladığı Basel Anlaşmalarının yeniliği bastırdığını ve daha genç bir Çin’in gelişmesine yardımcı olmak için elden geçirilmesi gerektiğini öne sürdü.

“Asya mali krizinden sonra, Basel Anlaşmalarında vurgulanan risk kontrolü, düzenleyiciler için öncelik olmuştur” dedi. Dünyanın “kalkınmaya değil sadece risk kontrolüne odaklandığını ve nadiren gençler ve gençler için fırsatları değerlendirdiklerini” ekledi.

İlgili Haber:  ABD’de 6 Ayda 82 Milyon Dolar Değerinde Kripto Dolandırıcılık Faaliyeti Gerçekleşti

Jack Ma’nın konuşması için ne düşünüyorlar

Bitcoin ve kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre Ma’nın konuşması “çok fazla düğmeye” bastı.

Changpeng Zhao, konuşma için “ciddi bir belaya girmeden zorlayabileceği kadarıyla bu,” dedi.

Bu arada, Ant’ın uluslararası genişleme planlarının, Çin fintech platformlarının küresel dijital ödemelere hakim olacağından endişe duyan ABD’li yetkilileri endişelendirdiği bildirildi. Trump yönetiminin, ödeme platformlarının ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiği endişeleri üzerine Ant ve fintech rakibi Tencent’e yönelik kısıtlamalar üzerinde durduğu bildirildi.

Video paylaşım uygulaması TikTok ve telekom ekipmanı devi Huawei gibi ABD ve Çin arasında son zamanlarda yaşanan çatışmalardan sonra, Çin’in dijital yuanı ve benzeri dijital para birimleri bir sonraki savaş alanı olabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar