İlk bakışta jaguar ve leopar birbirine karıştırılabilir fakat her iki hayvan görünüm ve davranış olarak birbirinden farklıdır.

Yaşam Yeri

Jaguar daha çok Amerika kıtasında bulunur. Kuzey Kaliforniya taraflarında da bazı türleri tarihsel olarak yaşamıştır fakat günümüzde ABD’deki jaguar nüfusunun soyu tamamen tükenmiştir. Orta Amerika ve Arjantin içlerinde yaşarlar. Jaguara Yeni Dünya Kedisi denir.

Leopar ise Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Afrika kıtalarında yaşar. Leopara Eski Dünya Kedisi denir.

Büyüklük

Dişi Leopar: 20 – 60 kg
Dişi Jaguar: 85 – 90 kg
Erkek Leopar: 40 – 80kg
Erkek Jaguar: 110 -120 kg

Jaguar dünyadaki 3. büyük kedi türüdür. Leopar ise 4. büyük kedidir.
1. Kaplan
2. Aslan
3. Jaguar
4. Leopar

Desen

Jaguarların desenleri detaylı incelenecek olursa büyük yuvarlakların ortasında noktalar vardır. Leoparlarda ise desen daha küçük yuvarlaklar içerir ve bunlar noktasızdır.

Özgürlük/Tek Başına Yaşam

Jaguarlar genç yaştan itibaren tek yaşamaya başlarlar. Dişi jaguarlar 14-15 aylık olduktan sonra annelerini terkederler. Erkek jaguarlar ise 18-20 aydan sonra tek başlarına yaşamaya başlarlar. Leoparlar ise minimum 24 ayda ailelerini terkederler. Bundan dolayı jaguarların daha hızlı büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Cinsel Olgunluk

Dişi jaguarlarda cinsellik 2-3 yaş arasında başlarken, erkek jaguarlarda cinsellik 3 ile 4 yaş arasında başlar. Leoparlar ise bu süreden çok az daha sonra bir sürede cinsel olgunluğa erişir. Dişi leoparlar ilk kez 3.5 yıldan sonra hamile kalabilir.

Yaşam Süresi

Leoparlar vahşi doğada 12-15 yıl arasında yaşar. Bazı durumlarda dişi leoparların 17 yıl yaşadığı da olur. Jaguarlar ise 13-15 yıl arasında yaşar.

Güç

Jaguarlar leoparlardan çok daha güçlüdür. Hatta 900 kiloya kadar güç uygulayabilme kabiliyetiyle aslan ve kaplanlardan da ötede en güçlü kedi türüdür.

İlgili Haber:  Leopar ve Çita Arasındaki Fark

Hayvanlar alemindeki en güçlü 10 ısırma kuvveti:
10. aslan
9. kaplan
8. benekli sırtlan
7. boz ayı
6. goril
5. hipopotam
4. jaguar (en güçlü memeli)
3. amerikan timsahı
2. tuzlusu timsahı
1. nil timsahı

Kafa Yapısı

Jaguar ve leoparın kafa yapısı hem görünüm hem de büyüklük olarak birbirinden çok farklıdır. Farklı öldürme şekillerinden dolayı jaguarların daha geniş alınları ve çeneleri vardır.

Vücut Yapısı

Jaguarların karın bölgeleri daha geniştir. Hamile ya da midesi çok doluymuş gibi gözükür hep. Leoparlar ise biraz daha zayıftır jaguarlara kıyasla. Jaguarlar leoparlardan boy olarak biraz daha kısadır.

Ağaca Tırmanma

Hem jaguarlar hem de leoparlar kedi türü olduğundan ağaçlara çok kolay ve rahat bir şekilde tırmanırlar. Jaguarların sadece tehdit anında ağaca tırmandığı ise aslında bir mittir. Dinlenmek için de jaguarlar ağaca tırmanır ve orada uzun süre kalır fakat jaguarlar leoparlar kadar ağaca tırmanma eğiliminde değillerdir ve leoparlar kadar çok ağaca tırmanmazlar.

Ağaca tırmanma noktasında hem leoparı hem de jaguarı kuyruk uzunluklarıyla incelemek gerekir. Leopar ağaçlara çok tırmanır ve dengeyi sağlayabilmesi için çok uzun bir kuyruğu vardır. Jaguarın ise kuyruğu kısadır. Kuyruğunun kısa olması ağaca tırmanmanın jaguarın hayatında öneminin az olduğunun göstergesidir. Bunun nedeni ise leopar avını yakaladıktan sonra aslan, kaplan ve sırtlan gibi diğer yırtıcılara kaptırmamak için ağaca tırmanır ve orada yer. Jaguarın ise böyle bir korkusu yoktur. Avını yakaladıktan sonra ağaca tırmanıp orada yeme ihtiyacı duymaz. Herşeyi yerde yer ve ne aslana, kaplana ne de sırtlana avını kaptırmayacak kadar gözü karadır.

Su

Leoparlar suyu sevmez! Suya temas etmemek için ellerinden gelen herşeyi yaparlar. Jaguarlar ise kaplanlar gibi suda vakit geçirmeyi severler.

İlgili Haber:  Leopar ve Çita Arasındaki Fark

Bölgesellik

Leoparlar çok aktif bir şekilde farklı bölgeleri dolaşır, gezer ve mücadele ederler. Başka leoplarların kendi bölgelerine girmelerine izin vermezler. Jaguarlar ise çok bölgesel değillerdir. Yaşadıkları alandan uzaklara pek çıkmazlar diyebiliriz. Fakat jaguarların yaşam alanları leoparlara kıyasla daha geniştir.

Öldürme Stili

Leoparlar ısırmak suretiyle avını boğarak öldürür. Bu ısırık boğaz tarafında olur genelde. Jaguar ise iki metot kullanır: 1- kuvvetli dişlerini avının kafatasına geçirerek. 2- omurilik tarafını çok kuvvetli şekilde ısırarak ve avının boynunu kırarak. Her iki kedi türü avını önce gizlice izler ve daha sonra hızlı bir şekilde kovalayarak yakalamaya çalışır.

Diyet

Leoparlar farklı diyetler uygular. Önlerine ne gelirse yerler. Bir leopar 100’e yakın türde hayvan yer. Jaguarlarda bu rakam 85 civarıdır. Her iki kedi de bölgelerinde bulunan avlarla beslenme yeteneğine sahiptir. Jaguarların özellikle kaplumbağa, yılan vs gibi şeyleri de severek yediği bilinir.

Facebook Yorumları

3 YORUM

  1. Jaguarlar için “avını ne aslana,kaplana ne de sırtlana kaptırmayacak kadar gözü karadır”demişsiniz. Ama Jaguarların yaşadığı yerlerde aslan,kaplan ve sırtlan bulunmaz ki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here