4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Jamaika, CBDC Test Sürecini Başarıyla Tamamladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Jamaika Bankası, ilk olarak Mart 2021’de İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurarak CBDC projesini başlatmıştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Jamaika Bankası (BoJ), 2022’nin ilk çeyreğinde ulusal kullanıma sunulması hedeflenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) test sürecini başarıyla tamamladı.
  • Banka, ilk olarak Mart 2021’de İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurarak CBDC projesini başlatmıştı.

Jamaika Bankası (BoJ), 2022’nin ilk çeyreğinde ulusal kullanıma sunulması hedeflenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) test sürecini başarıyla tamamladı.

Binance indirim kodu

Jamaika CBDC Testini Tamamladı

Jamaika Bilgi Servisi’nin haberine göre, Jamaika merkez bankası Mart 2021’de ilk CBDC prototip testine geçtikten sonra geçen Cuma günü 8 aylık pilot uygulamayı tamamladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Pilot uygulamanın bir parçası olarak BoJ, 9 Ağustos 2021’de mevduat kabul eden kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına ihraç edilmek üzere 230 milyon Jamaika Doları (JMD) (1.5 milyon Dolar) değerinde CBDC bastı.

Merkez bankası daha sonra BoJ’un bankacılık departmanındaki personeline de 1 milyon JMD (6.500 Dolar) değerinde dijital para birimi verdi. 29 Ekim’de banka ayrıca Jamaika’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan National Commercial Bank’a (NCB) 5 milyon JMD (32.000 Dolar) değerinde CBDC aktardı.

CBDC, Üç Ay İçinde Yayınlanacak

Rapora göre NCB, Jamaika’nın CBDC pilot uygulamasında 4 küçük tüccar ve 53 tüketici de dahil olmak üzere 57 müşteriye destek veren ilk cüzdan sağlayıcısı oldu. Müşteriler, Aralık 2021’de NCB sponsorluğundaki bir etkinlikte kişiden kişiye transfer, nakit giriş ve nakit çıkış işlemleri yapmaya başladı.

BoJ şimdi, iki yeni cüzdan sağlayıcısı eklemeyi planlıyor ve 2022’nin ilk çeyreğinde CBDC’nin ülke çapında kullanıma sunulmasını amaçlıyor. Bu sağlayıcılar da halihazırda sanal simülasyon testleri yürütüyor; test sürecinin ardından CBDC’yi BoJ’den sipariş edip müşterilerine dağıtabilecekler. Son olarak yayınlanan raporda merkez bankasının ayrıca farklı cüzdan sağlayıcılarının müşterileri arasındaki işlemleri test ederek birlikte çalışabilirliğe odaklanmayı planladığı da belirtiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar