27 Ocak 2022, Perşembe
-0.9 C
İstanbul

Jamaika, CBDC Test Sürecini Başarıyla Tamamladı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Jamaika Bankası, ilk olarak Mart 2021’de İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurarak CBDC projesini başlatmıştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Jamaika Bankası (BoJ), 2022’nin ilk çeyreğinde ulusal kullanıma sunulması hedeflenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) test sürecini başarıyla tamamladı.
  • Banka, ilk olarak Mart 2021’de İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurarak CBDC projesini başlatmıştı.

Jamaika Bankası (BoJ), 2022’nin ilk çeyreğinde ulusal kullanıma sunulması hedeflenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) test sürecini başarıyla tamamladı.

Binance indirim kodu

Jamaika CBDC Testini Tamamladı

Jamaika Bilgi Servisi’nin haberine göre, Jamaika merkez bankası Mart 2021’de ilk CBDC prototip testine geçtikten sonra geçen Cuma günü 8 aylık pilot uygulamayı tamamladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Pilot uygulamanın bir parçası olarak BoJ, 9 Ağustos 2021’de mevduat kabul eden kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına ihraç edilmek üzere 230 milyon Jamaika Doları (JMD) (1.5 milyon Dolar) değerinde CBDC bastı.

Merkez bankası daha sonra BoJ’un bankacılık departmanındaki personeline de 1 milyon JMD (6.500 Dolar) değerinde dijital para birimi verdi. 29 Ekim’de banka ayrıca Jamaika’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan National Commercial Bank’a (NCB) 5 milyon JMD (32.000 Dolar) değerinde CBDC aktardı.

CBDC, Üç Ay İçinde Yayınlanacak

Rapora göre NCB, Jamaika’nın CBDC pilot uygulamasında 4 küçük tüccar ve 53 tüketici de dahil olmak üzere 57 müşteriye destek veren ilk cüzdan sağlayıcısı oldu. Müşteriler, Aralık 2021’de NCB sponsorluğundaki bir etkinlikte kişiden kişiye transfer, nakit giriş ve nakit çıkış işlemleri yapmaya başladı.

BoJ şimdi, iki yeni cüzdan sağlayıcısı eklemeyi planlıyor ve 2022’nin ilk çeyreğinde CBDC’nin ülke çapında kullanıma sunulmasını amaçlıyor. Bu sağlayıcılar da halihazırda sanal simülasyon testleri yürütüyor; test sürecinin ardından CBDC’yi BoJ’den sipariş edip müşterilerine dağıtabilecekler. Son olarak yayınlanan raporda merkez bankasının ayrıca farklı cüzdan sağlayıcılarının müşterileri arasındaki işlemleri test ederek birlikte çalışabilirliğe odaklanmayı planladığı da belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend