8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Wall Street’in Ünlü Firmalarından Jane Street, DeFi Kullanarak 25 Milyon Dolarlık USDC Kredisi Alacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Borsada işlem gören fonlar ve kurumsal tahvilleri gibi piyasalardaki hakimiyeti ile tanınan Wall Street ticaret firması Jane Street, kripto ödünç almak için merkezi olmayan finansa (DeFi) yöneliyor.

Binance indirim kodu

New York merkezli şirket, 25 milyon dolarlık ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin USDC ödünç alacak. Şirket daha sonra bu krediyi 50 milyon dolara kadar çıkarmayı planlıyor. Jane Street, bu krediyi kripto şirketi BlockTower Capital’den alacak ve bunu kurumsal firmaların teminatsız likidite alabileceği bir DeFi pazarı olan Clearpool aracılığıyla yapacak. Mart ayında Ethereum blok zincirinde hayata geçirilen Clearpool, Sequoia Capital ve Arrington Capital gibi küresel yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şirket yetkilileri, Jane Street’in kripto ödünç almak için ilk kez merkezi olmayan finansman kullanacağını doğruladı. Firmanın neden birden DeFi alanına yöneldiği ve borç alacağı fonları nerede kullanılacağı ise belirsiz.

Jane Street için özel oluşturulan "izinli havuz" Clearpool uygulaması üzerinden görülebiliyor.
Jane Street için özel oluşturulan “izinli havuz” Clearpool uygulaması üzerinden görülebiliyor.

Clearpool’un CEO’su Robert Alcorn yaptığı açıklamada, ilk kez Wall Street’te böylesine büyük bir firmanın DeFi aracalığıyla kripto borç alacağını ve bunu diğer firmaların da takip edeceğini söyledi.

Clearpool özellikle kurumsal firmalara hizmet verme odaklı bir DeFi uygulaması olduğu için pek çok Wall Street firması ile görüş halindeler.

Alameda Research gibi kripto odaklı firmalar, sermaye ödünç almak veya borç vermek için Maple Finance ve TrueFi’nin benzer hizmetlerini zaten kullanıyor. Bu hizmetler, diğer DeFi pazar yerlerinin çoğunun aksine, kullanıcıların müşteriyi tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerine uymalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar ayrıca bu hizmetlerle daha düşük oranlarda ödünç alabiliyorlar.

BlockTower Capital’in kurucu ortağı Sanat Rao, “bu tür DeFi protokollerindeki borç verenler tipik olarak yıllık faiz üzerinden %15 ila %25 kazanır” dedi ancak BlockTower’ın alacağı faiz oranını belirtmedi.

İlgili Haber:  USDC'nin "Kara Liste" Fonksiyonunun Kullanıcılara Aylık Maliyeti 3.6 Milyon Dolar

Rao yaptığı açıklamada, “Yapmaya başladığımız yeni şeylerden biri, gerçek dünya kredisi dediğimiz şey. Temel olarak kripto sermayesini alıyoruz ve onu doğrudan kripto alanında olmayan birine ödünç veriyoruz. Bu yepyeni bir kullanım durumu” dedi.

Clearpool, diğer pek çok DeFi uygulamasında olduğu gibi havuzlarına likidite sağlayanlara ödüller veriyor. Protokolün kendi tokeni olan CPOOL borç verenlere belirli oranlar üzerinden getiriler sağlıyor. Alıcılar ise, ek getiri elde etmek için tokenlerini etkin bir şekilde özel cüzdanlara koyup stake edebilirler.

Jane Street, DeFi’ye ilk kez ilgi göstermiyor. Firma, Mart ayında bir borç verme projesi olan Bastion’ı da desteklemişti. Ve geçen yıl, DeFi için doğrulanabilir veri sağlayıcısı olan Pyth Network’e piyasa verileriyle katkıda bulunmaya başlamıştı.

Şirket, kripto ticaretini bir büyüme alanı olarak görüyor. 2017’den beri kripto ticareti yapıyor ve Robinhood’un piyasa yapıcılardan biri.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar