26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Janet Yellen’a Göre Bitcoin Verimsiz Bir Kripto Para

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hazine Bakanı Janet Yellen, pazartesi günü yaptığı bir açıklamada Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak yararına ilişkin şüphelerini dile getirdi ve yatırımcıları, dünyanın en ünlü kripto parasını kullanmanın riskleri konusunda uyardı.

Binance indirim kodu

Yellen, DealBook DC Policy Project’e konuşarak Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın şekilde kullanıldığını düşünmediğini belirtti ve kripto paranın, işlemleri yürütmenin son derece verimsiz bir yolu olduğunu vurgulayan bakan, bu işlemlerin işlenmesinde tüketilen enerji miktarının şaşırtıcı olduğuna dikkat çekti.

Binance indirim kodu

BBC’ye göre; Bitcoin madenciliğinin yüksek miktarda enerji tükettiği, dünya çapında toplam elektrik tüketiminin Arjantin, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden daha yüksek olduğu ve yakında Norveç’inkini gölgede bırakacağı biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan Bitcoin madenciliğine olan ilgi, varlığın değeri yükseldikçe artış sergiledi ve madenciler ocak ayında, aralık ayına göre %62’lik bir artışla 1.1 milyar dolar kazandı.

Bitcoin eleştirmenlerinin asıl derdi kripto paranın yasa dışı faaliyetlerde kullanımı

Enerji endişelerinin yanı sıra eleştirmenler uzun zamandır Bitcoin’in öncelikle kara para aklama veya uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetleri yürütmek için bir araç olduğunu ve Yellen’ın konuşmasında bahsettiği türden bir risk taşıdığını öne sürüyor.

Yellen, kripto paranın kullanımının genellikle yasa dışı finansa yönelik olmasından korktuğunu dile getirerek insanların, oldukça spekülatif bir varlık olan Bitcoin’in son derece değişken olabileceğinin farkında olması gerektiğini ve yatırımcıların uğrayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişelendiğini açıkladı.

Hazine Bakanı tarafından yapılan yorumlar, Bitcoin 58.042 dolarlık yeni bir rekor kırdıktan tam bir gün sonra geldi ve bugüne kadarki kazancını %100’ün üzerine çıkardı. Cuma günü, popüler kripto para 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Pazartesi günü geri çekilmesine rağmen Bitcoin hâlâ 50.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

İlgili Haber:  Blockchain, Finansal Hizmetleri Daha Kullanılabilir, Güvenli ve Adil Hale Getirecek

Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğu öne sürülüyor

Yellen, baş döndürücü zirvelere tırmanırken kripto para hakkında düşüncelerini açıklayan ve büyümekte olan bir düzenleyici grubuna dahil oldu. Bu gruba ait olan ECB başkanı Christine Lagarde gibi bazı düzenleyiciler, kripto paranın küresel düzeyde düzenlemelere tabi olması gerektiğine inanıyor.

Ocak ayında Reuters’e verdiği demeçte Lagarde, kripto parayı çok net bir şekilde ortaya koyan ve devam edeceğinden emin olduğu cezai soruşturmalar olduğunu düşündüğünü ifade etmişti.

Lagarde, Bitcoin’in bir para birimi olmadığını ve bunun yerine “bazı komik işler ile bazı ilginç ve tamamen kınanacak kara para aklama faaliyetleri yürüten oldukça spekülatif bir varlık” olduğunu dile getirmişti.

Bitcoin, bugün sabah saatleri itibariyle 51.041 dolardan işlem görmeye başladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar