1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Japonya DeFi İçin Regülasyon Çağrısında Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Merkezi finansal kurumlar aradan çıkarıp geleneksel hale gelen üçüncü kişilerin gücünü elinden almayı hedefleyen merkeziyetsiz finans (DeFi) dikkatleri üzerine çekiyor.

Binance indirim kodu

DeFi’nin yaşadığı patlama, kurumsal yatırımcıların bu alana olan ilgilerini açıklaması ve dünya genelinde milyonlarca doların bu alana akmasıyla birlikte hız kazandı. Buna rağmen denetleyici kurumlar DeFi’nin getirdiği yeniliklerin gerisinde kaldılar ve henüz bu alanda bir denetim altyapısı bulunmuyor.

Binance indirim kodu

Japonya’da DeFi Regülasyonu İçin Hamle Yapılabilir

Bu alandaki boşluğu gören Japonya Finansal Servisler Ajansı (FSA), finans teknolojileriyle alakalı son raporunda DeFi dünyasında kuralların belirlenmesinin önemine vurgu yaptı. Rapor DeFi sisteminin kullanımının getirdiği yarar ve fırsatları da göz ardı etmezsek, DeFi dünyasında var olan regülasyon eksikliği hakkında da endişelerini dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

3.5 milyon vatandaşının kripto para ticareti yapmasıyla Japonya’nın kripto endüstrisi uzun zamandır bir yükseliş içinde bulunuyor. 2020 yılının Ekim ayıyla 2021 yılının Şubat ayı arasındaki periyotta aylık kripto para işlem değeri 73 milyon yen’den 417 milyon yen’e yükseldi. Japonya’nın sanal para birimi stoğu da bu yılın Mart ayında rekor düzeye çıktı ve 1.41 trilyon yen’e ulaştı. Bu, geçen yıla göre 7 kat bir büyüme anlamına geliyor.

Bu büyük yükselişten ülkedeki kripto para girişimleri de fayda gördü. Ülkedeki birçok büyük şirket Bitcoin ve diğer kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı. Hatta ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase bu bölgenin öneminin farkına vararak geçtiğimiz ay Japonya piyasasına adım attı.

Kripto Para Regülasyonu Japonya’da Uzun Bir Süredir Uygulanıyor

Kripto paralar için oldukça uygun olan bu tür bir ortam Japonya’nın bu alanda erken aşamada denetimsel adımlar atması sayesinde gelişti. Japonya, kripto varlıkları “Ödeme Hizmetleri Yasası (PSA)” adı altında hukuki olarak tanıyan ilk ülke olmuştu. Belirli kurallar altında işleyen kripto para borsaları da ülkede hukuki statülere sahip. Bu kurallara karşı herhangi bir uyumsuzluk durumunda ise, kısa bir süre önce Binance ve Bybit’in karşılaştığı gibi, çok katı tedbirler alınıyor. Japonya’nın bu teknolojiyle erken tanışması Japon liderlerin kripto para düzenlemeleri alanında erken davranmasını sağladı.

İlgili Haber:  Japonya'nın Yeni Başbakanı Suga Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

Japonya Bankası Mayıs ayının başlarında DeFi hizmetlerinin faydalarını anlatan ancak akıllı sözleşmelerin işlememesi durumunda ne gibi önlemler alınacağını sorgulayan bir rapor yayınlamıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar