Japonya Merkez Bankası, dijital para biriminin daha geleneksel ödeme sistemlerini geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

Binance indirim kodu

Japonya Merkez Bankası, Dijital Yen araştırmasını derinleştiriyor. Japonya Merkez Bankası ödeme sistemi departmanı Başkanı, “Japon halkından yeterli onay kazanmadan hiçbir şekilde devam edemeyiz” dedi. Aynı zamanda banka, Çin’in CBDC ile ilgili çabalarına da ayak uydurmak istiyor.

Binance indirim kodu

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Ödeme Sistemi Bölümü Başkanı Kazushige Kamiyama, Bloomberg’de bugün yayınlanan bir rapora göre, Dijital Yen’in halk tarafından bir desteklenen bir haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Henüz hiçbir sonuç yok. Ne olursa olsun, Japon halkından yeterli güven kazanmadan hiçbir şekilde devam edemeyiz” dedi.

Dijital Yen, nakit ile bir arada bulunmalı

Japonya Merkez Bankası’nın Merkez Bankası dijital para birimini (CBDC) başlatması için, öncelikle potansiyel Dijital Yen’in nakit ve diğer elektronik ödeme yöntemleriyle bir arada bulunabilmesini ve işlem ekosistemini geliştirmesinin sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kamiyama, “banknotların ve dijital para biriminin bir arada var olacağını açıkça belirttik” diyerek, “dijital para biriminin negatif oranları derinleştirmek için yararlı olmayacağını, çünkü oranların uygulanamayacağı banknotlar olacağını” belirtti.

Aynı zamanda, BOJ, kendi CBDC dijital para birimi için önemli adımları olan Çin Halk Bankası’na (PBoC) ayak uydurmak istiyor. Decrypt’in Ekim ayı başlarında bildirdiği üzere, PBoC, “dijital para birimi ile elektronik ödeme” girişiminin bir parçası olarak 1,1 milyar Yuan (162 milyon dolar) değerinde, üç milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kamiyama, “Çin’in yaptığı şeyin bizim için imkansız hale gelmesi arzu edilmez”, dedi.

Çin dışında, dünyanın dört bir yanındaki finansal kurumların çoğunluğu şu anda kendi dijital para birimlerini başlatma olasılığını araştırıyor. Örneğin, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu hafta merkez bankalarının yaklaşık %80’inin bir CBDC başlatma fikrini araştırdığını bildirdi. Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli sanal para birimi olan Sand Dollar’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu. Güney Kore’nin 22 aylık bir pilot testin parçası olarak önümüzdeki yıl merkez bankası dijital para birimini (CBDC) dağıtmayı planladığı belirtildi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Efsanevi Rallisi Wall Street'te Her Geçen Gün Daha Fazla İlgi Kazanıyor

Çin şu anda lider gibi görünse de, bu yarış hala devam ediyor…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?