26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Japonya Merkez Bankası, Dijital Yen İçin Çalışmaya Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Japonya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimine (CBDC) doğru çalışmalarını hızlandırdı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Japonya, bir yıl sürecek dijital Yen çalışmasında ilk adımı attı.
  • Önümüzdeki Mart ayına kadar, banka bir CBDC’nin mantıklı olduğuna ikna olursa, pilot bir CBDC piyasaya sürülecek.
  • Japonya’nın bölgesel rakibi Çin’in ise CBDC’ye dair daha somut planları var.

Japonya Merkez Bankası (BoJ), CBDC için bir fizibilite çalışmasının ilk aşamasını başlattı.

Binance indirim kodu

Bankanın “Kavram Kanıtı (PoC)” aşaması olarak tanımladığı bu ilk aşamada, dijital para biriminin “ihraç, dağıtım ve itfa gibi bir ödeme aracı olarak” test edecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC Nedir?

CBDC’ler, devlet tarafından işletilen dijital para birimleridir ve Japonya örneğinde para birimi Japon yeninin dijital bir versiyonu olacaktır. Bir CBDC, belirli bir fiat para birimi ile 1:1 oranında sabitlenmiş olan stablecoinlere benzer. Bununla birlikte, genellikle bir blok zincirinde çalıştırılmazlar ve merkez bankası, defterler üzerinde yetki sahibi olur. Banka, PoC aşamasını bir yıl boyunca yürütmeyi planlıyor.

Japonya’nın bölgesel anlamda başlıca ekonomik rakibi olan Çin, “dijital para birimi elektronik ödeme”nin kısaltması olan ve DCEP olarak bilinen dijital bir Yuanın pilot uygulamasını halihazırda kullanıyor. Geçen ay Çin hükümetine ait altı banka, dijital bir Yuan cüzdanı açmak için Şangay ve Pekin vatandaşlarından gelen başvuruları kabul etmeye başladı.

Bankanın genel müdürü Uchida, PoC aşamasına atıfta bulunarak, “Bankanın şu anda CBDC yayınlama planının olmadığı şeklindeki duruşunda bir değişiklik olmasa da; bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

1 Yıl Sonra Yeni Bir Aşamaya Geçilebilir

Bir yıl sonra, banka PoC aşamasının verimli olduğunu tespit ederse, bir sonraki aşamaya geçecek: Bir pilot program.

İlgili Haber:  Dogecoin, Son 24 Saatte %12 Değer Kazandı: Influencer Etkisi mi?

Japonya’nın CBDC ile ilgili ihtiyatlı ama meraklı duruşu diğer birçok merkez bankası ile benzerlik taşıyor. Örneğin İngiltere Merkez Bankası, geçen ay bir merkez bankası dijital para biriminin “çok dikkatli” tasarlanması gerektiğini; çünkü piyasaya sürüldüğünde “önemli zorluklar” oluşturabileceğini söyledi. Fed, uzun süredir CBDC’yi “değerlendiriyor” ve Avrupa Merkez Bankası bir CBDC’yi “araştırmaya” devam ediyor.

BoJ’nin yönetici direktörü Uchida, “Hemen çözüm üretmemiz gerekmese de çözümlerimizin bir parçası olarak CBDC’yi bir süre içinde kullanmamız gerekebileceğinin farkında olmalıyız.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar