9 Ağustos 2022, Salı
26.6 C
İstanbul

Japonya, Stabil Coin Üreticilerini “Banka” Olarak Tanımlamaya Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Japonya, Tether ve Circle gibi stabil coin üreticisi şirketleri “banka” olarak tanımlamaya hazırlanıyor. Bu şirketler, Japonya’da “banka” olarak kayıt yaptırmamaları halinde stabil coinler yasaklanacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Japonya, Tether ve Circle gibi stabil coin üreticisi şirketleri “banka” olarak tanımlamaya hazırlanıyor.
  • Bu şirketler, Japonya’da “banka” olarak kayıt yaptırmamaları halinde stabil coinler yasaklanacak.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2022’de bankalara ve banka havalesi şirketlerine stabil coin ihracının sınırlandırılacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Japonya’da Stabil Coin Düzenlemesi

FSA, böyle bir düzenlemenin müşteri varlıklarının korunması için riskleri azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu düzenleme ile birlikte Tether gibi şirketler, banka veya banka havalesi sağlayıcısı olarak kayıt yaptırmadıkça Japonya şirketlerine ve kullanıcılarına stabil coin ihraç edemeyecekler. ABD’deki düzenleyiciler de benzer bir yasal değişiklik için son aylarda baskı yapıyor.

Stabil Coin Piyasası

CoinGecko’ya göre geçtiğimiz gün stabil coin’lerin toplam piyasa değeri 160 milyar Dolar seviyesinde seyretti ve son 24 saat içinde 80 milyar Dolarlık işlem hacmi kaydedildi. Bugün itibariyle Tether (USDT) stabil coin pazarının %50’sini elinde tutuyor; onu %27 ile U.S. Dollar Coin (USDC) ve %9 ile Binance USD (BUSD) takip ediyor.

Öte yandan FSA, cüzdan sağlayıcıları gibi kripto para işlemlerinde aracı olarak görev yapan şirketleri de denetim altına almayı planlıyor. Yeni düzenlemeye göre bu şirketler, kara para aklamayı önlemek için kullanıcı kimliği doğrulamalarını ve şüpheli faaliyetleri FSA’ya bildirmek zorunda kalacak.

Bu arada 70 Japon şirketinden oluşan bir grubun gelecek yıl kendi banka mevduatı destekli dijital para birimini test edeceği konuşuluyor. DCJPY olarak anılan stabil coin için testlerin ise bu yıl başlayacağı belirtiliyor. FSA ve Japonya Merkez Bankasının da bu test sırasında yalnızca “gözlemci” olarak projeyi takip edeceği dile getiriliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar