25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Japonya, Stabil Coin Üreticilerini “Banka” Olarak Tanımlamaya Hazırlanıyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Japonya, Tether ve Circle gibi stabil coin üreticisi şirketleri “banka” olarak tanımlamaya hazırlanıyor. Bu şirketler, Japonya’da “banka” olarak kayıt yaptırmamaları halinde stabil coinler yasaklanacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Japonya, Tether ve Circle gibi stabil coin üreticisi şirketleri “banka” olarak tanımlamaya hazırlanıyor.
  • Bu şirketler, Japonya’da “banka” olarak kayıt yaptırmamaları halinde stabil coinler yasaklanacak.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2022’de bankalara ve banka havalesi şirketlerine stabil coin ihracının sınırlandırılacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Japonya’da Stabil Coin Düzenlemesi

FSA, böyle bir düzenlemenin müşteri varlıklarının korunması için riskleri azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bu düzenleme ile birlikte Tether gibi şirketler, banka veya banka havalesi sağlayıcısı olarak kayıt yaptırmadıkça Japonya şirketlerine ve kullanıcılarına stabil coin ihraç edemeyecekler. ABD’deki düzenleyiciler de benzer bir yasal değişiklik için son aylarda baskı yapıyor.

Stabil Coin Piyasası

CoinGecko’ya göre geçtiğimiz gün stabil coin’lerin toplam piyasa değeri 160 milyar Dolar seviyesinde seyretti ve son 24 saat içinde 80 milyar Dolarlık işlem hacmi kaydedildi. Bugün itibariyle Tether (USDT) stabil coin pazarının %50’sini elinde tutuyor; onu %27 ile U.S. Dollar Coin (USDC) ve %9 ile Binance USD (BUSD) takip ediyor.

Öte yandan FSA, cüzdan sağlayıcıları gibi kripto para işlemlerinde aracı olarak görev yapan şirketleri de denetim altına almayı planlıyor. Yeni düzenlemeye göre bu şirketler, kara para aklamayı önlemek için kullanıcı kimliği doğrulamalarını ve şüpheli faaliyetleri FSA’ya bildirmek zorunda kalacak.

Bu arada 70 Japon şirketinden oluşan bir grubun gelecek yıl kendi banka mevduatı destekli dijital para birimini test edeceği konuşuluyor. DCJPY olarak anılan stabil coin için testlerin ise bu yıl başlayacağı belirtiliyor. FSA ve Japonya Merkez Bankasının da bu test sırasında yalnızca “gözlemci” olarak projeyi takip edeceği dile getiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend