Japonya’nın Yeni Başbakanı Suga Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

0
590

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Shinzo Abe’nin istifasının ardından Liberal Demokrat Parti’ye liderlik etmek için seçilen Yoshihide Suga, Japonya’nın yeni Başbakanı olmaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Suga, daha önce 2014 yılında Bitcoin hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu. Gelin Yoshihide Suga’nın Bitcoin hakkındaki yorumlarına ve bu yorumların Japonya’nın açık kripto mevzuatına nasıl uyduğuna hızlıca bir göz atalım.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Japonya’nın kripto para birimleri ile oldukça karışık bir ilişkisi var. İlgilenenlerin hatırlayacağı üzere Japonya daha evvel tarihin en büyük iki kripto hackini gördü; Coincheck ve Mt. Gox isimli hack olaylarında sırasıyla 534 milyon dolar ve 460 milyon dolar çalınmıştı. Tüm bu zararlara rağmen, Japonya kriptoya karşı savaş açmadı ve bunun yerine kriptoyu düzenlemeye odaklandı. Yeni Başbakan Suga da o dönemde yapılan bu düzenlemelerde rol oynamıştı.

2014 yılında Kabine Baş Sekreteri olarak görev yaptığı süre boyunca Suga, bitcoin’i bir para birimi olarak değil, bir emtia olarak nitelendirmişti. Suga, Başbakanlığa yükselmeden önce kripto para birimlerinin vergilendirilmesini de desteklemişti. Suga önceki açıklamalarında “eğer bu alanda yapılan işlemler ve buna müteakip kazançlar varsa, Maliye Bakanlığı’nın nasıl vergi uygulayabileceğini düşünmesi doğaldır” demişti.

Ancak Kripto topluluğuna güven vermeyen bu ifadeler uzun zaman önceydi ve şu anda Suga Başbakanlığında Japonya, dijital ekonomiye doğru ilerlemeye devam ediyor.

Japonya’nın Kripto Gidişatı

Aslında Japon kripto endüstrisi bize 2020 gidişatına dair birkaç gösterge verdi bile. Mayıs ayında Japonya, Ödeme Hizmetleri Yasası (PSA) ve Finansal ve Borsa Yasası’nda (FIEA) bir takım değişiklikler yapmıştı. Bu düzenlemeler, Japonya’daki operatörlerin kripto para birimi ile ilgili iş faaliyetlerini düzenleme biçiminde önemli bir değişiklik olarak tanımlandı.

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden bir ay sonra, Japonya’daki G20 Dijital Ekonomi Bakanları toplantısında blockchain teknolojisinin “yeni fırsatlar yaratarak tüm bireyleri ve firmaları güçlendireceğini ve yeni hizmetler ile istihdam yaratacağı” bildirildi.

İlgili Haber:  Kripto Para Dolandırıcılığı Yaptıkları İddia Edilen Baba ve Oğlu Tutuklandı

Buna ek olarak Japonya, ülkenin ekonomik geleceği için sayısallaştırılmış bir vizyon olan ve yapay zeka tarafından tanımlanan “Society 5.0″’ı takip etmeye devam ediyor.

Tüm bu gelişmeler bize Japonya’nın gidişatının kripto yanlısı olduğunu gösteriyor. Başbakan Suga, kripto para birimlerini doğrudan benimsemese bile, bunları bir emtia olarak tanımladı ve mevcut mevzuata uygun olarak kriptonun vergilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Genel olarak bu durum Japonya’daki endüstri için iyiye işaret olarak görülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?