Java ile JavaScript’i karıştırmak Mal ile Maltepe’yi birbirine karıştırmak gibidir. Her iki dil de birbirinden çok farklıdır ve farklı kulvarlardadır.

JavaScript programlama dili Netscape tarafından geliştirilmiştir. Java ise daha sonra Oracle tarafından satın alınan Sun Microsystems tarafından geliştirilmiştir.

JavaScript ile applet dediğimiz küçük uygulamalar veya stand-alone uygulamalar geliştirilemez. JavaScript HTML dökümanlarını maniple etmeyi ve web sayfaları üzerinde HTML ile elde edilemeyen etkileşimleri sağlar.

Çoğu kullanıcı sırf içinde Java geçiyor diye JavaScript’i de aynı şey zanneder. Buna karşı pek çok programcı her iki dilin birbirine karıştırılması karşısında saçını başını yolar.

Eğer 5 yıl öncesine seyahat edebilseydik kıyaslamamız şu şekilde olacaktı: Java genel amaçlı programlama dilidir, JavaScript ise web sayfalarını etkileşimli hale getirmek için kullanılan scripting dilidir. Fakat artık günümüzde JavaScript ciddi manada büyüdü ve gelişti. Kıyaslama biraz daha komplike hale geldi. Web geliştirme perspektifinden şimdi iki dil arasındaki benzerlik ve farklara bakalım.

JavaScript ile Java Arasındaki Fark

Web Tarayıcıda Çalışabilirlik

JavaScript günümüzün pek çok modern tarayıcısında çalışır ve pek çok web sitesi JavaScript kullanarak kullanıcılarıyla etkileşime geçer ve kullanıcı deneyimini arttırır. Java appletler de (küçük uygulamacıklar) web tarayıcılarda çalışabilir fakat uyumluluk ve güvenlik gibi çeşitli sebeplerden ötürü kullanımları ve popülariteleri azalma göstermektedir. Genelde kullanıcıların tarayıcılarında JavaScript enabled yani aktif halde gelir iken Java Appletler default olarak disabled yani pasif halde gelir.

JavaScript ile Java Arasındaki Fark

Sunucu Taraflılık

Java pek çok kurumsal firewall ve web uygulamalarda çalışan WebSphere, JBoss ve Apache Tomcat gibi uygulama sunucular ile webin atgücü konumundadır. JavaScript ise sunucu tarafında tabiri caizse amatör olarak takılmaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan Node.js gibi frameworkler sayesinde JavaScript tabanlı uygulama sunucuların sayısında da artış gözlemlenmektedi.r

Derlenmiş vs Yorumlanmış

Java kodları genelde Integrated Development Environment (IDE) dediğimiz edötörlerde yazılır ve bytecode şeklinde derlenir. Bu bytecode insanlar tarafından okunabilir değildir ve çalışabilmesi için Java Virtual Machine (JVM) gereklidir. JavaScript kodları ise genelde JavaScript motoru tarafından çalıştırılır. Bir Java uygulamasında değişiklik yapmak için pek çok farklı adım gerekebilir. Tekrar derleyip tekrar deploy etme işlemleri yapılır. Fakat JavaScript kodları Notepad gibi basit text editörleriyle istendiği anda değiştirilebilir ve çalıştırılabilir.

İlgili Haber:  Abstract ile Interface Arasındaki Fark

Geliştirmeler

Java Java Community Process adında bir süreçle yeni Java sürümlerinde ne kullanacağını kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile belirler. Java’nın şu anki sahibi Oracle bu geri bildirimleri gözönünde bulundurarak geliştirmeler yapar. JavaScript ise kar amacı gütmeyen kuruluş olan ECMA tarafından tanımlanan bir dildir. Günümüzde diller ve uygulamalar genelde kullanıcı topluluğu tarafından geri beslemeyle geliştirilir.

Uyumluluk

Java’nın sloganı “Write-once, Run-anywhere” şeklindedir. Yani “Bir kere yaz, her yerde çalıştır” manasına gelir. Geliştiricilerin kodlarını bir kere yazıp derledikten sonra her türlü işletim sisteminde çalıştırabilmelerini hedefler. Genelde bu şekilde çalışır fakat bazen JVM ve kullanılan koda bağlı olarak uyumluluk vs sorunları çıkabilir. JavaScript ise standart bir scripting dili olduğundan uyumluluk ve çalışmama noktasında daha az sorun yaşar.

Debugging

Java çalıştırılmadan önce derlenmek zorundadır. Dolayısıyla herhangi bir hata veya sorun varsa önceden tespit edilebilir. JavaScript ise aynı şekilde debug edilmez. Bütün buglar ve sorunlar runtime yani çalıştırma anında tespit edilir.

Kütüphane ve Framework’ler

Kütüphane ve frameworkler programcılar için çok faydalı araçlardır. Bu kütüphane ve frameworkler farklı uygulamalarda tekrar tekrar kullanılabilir. Düzgün kullanıldığında kütüphaneler sayesinde geliştirme evresi ciddi ölçüde kısalabilir. Hem Java hem de JavaScript çok fazla kütüphane ve frameworke sahiptir.

JavaScript ile Java arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Java nesne yönelimli programlama dilidir. JavaScript ise nesne yönelimli scripting dilidir.
  • Java sanal makinada ya da tarayıcıda çalışabilen uygulamalar yaratabilir. JavaScript kodları ise sadece tarayıcılarda çalışır.
  • Java kodunun derlenmesi gerekir, JavaScript kodları ise tamamen yazı şeklindedir.
  • Her iki dil de farklı eklentilere ihtiyaç duyar.

JavaScript ile Java arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here