28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

JBS, Fidye Yazılımı Saldırganlarına 11 Milyon Dolarlık Bitcoin Ödemesi Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fidye yazılımı saldırganları, Amerika’nın et üretiminin yaklaşık %20’sini üstlenen JBS tesislerine saldırdı. Şirket, saldırganlara 11 milyon Dolarlık BTC ödemesi yapmak zorunda kaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz günlerde bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalan JBS, saldırganlara 11 milyon Dolarlık BTC ödemesi yaptı.
  • JBS, ABD’deki toplam et arzının yaklaşık %20’sini kontrol etmesi sebebiyle oldukça önemli bir işletme konumunda yer alıyor.

Dünyanın en büyük gıda işletmelerinden biri olan JBS, fidye yazılımı saldırganlarına 11 milyon Dolar değerinde Bitcoin ödedi. Ödeme, Amerika’nın et arzının yaklaşık %20’sini üstlenen JBS tesislerinin devre dışı kalmasına sebep olan bir fidye yazılımı saldırısının ardından gerçekleştirildi.

Binance indirim kodu

JBS ABD operasyonunun Genel Müdürü Andre Nogueria, konu ile ilgili Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Suçlulara ödeme yapmak çok acı vericiydi; ancak müşterilerimiz için doğru olanı yaptık.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Nogueria, söz konusu ödemenin birkaç JBS tesisi tekrar çalışır duruma getirildikten sonra gönderildiğini de sözlerine ekledi.

Fidye yazılımı saldırısı, JBS’nin yan kuruluşu olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci kümes hayvanı işletmesi olarak bilinen Pilgrim’s Pride Corp.’u da vurdu.

JBS’ye Düzenlenen Fidye Yazılımı Saldırısı

Nogueria, fidye yazılımı saldırısını 30 Mayıs’ta öğrendiğini belirtti.

JBS’nin bilgisayar sistemini ele geçiren hackerlar, erişimi tekrar şirkete vermek için bir fidye talebi gönderdi. FBI, geçen hafta yaptığı açıklamada, saldırının REvil adlı bir fidye yazılımı grubu tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Ancak saldırganların, JBS sistemlerine nasıl eriştiği halen belirsizliğini koruyor.

Saldırıya rağmen, JBS’nin aslında bir yedek planı bulunuyordu. Nogueria, Wall Street Journal’a şirketin tüm verilerinin ikincil ve şifreli yedeklerinin de olduğunu söyledi. Şirket, bu veriler aracılığıyla fabrikalarına tekrar işlevsellik kazandırdı. Yine de, JBS teknoloji uzmanları, suçluların tekrar saldıramayacaklarının bir garantisi olmadığını dile getirdi.

İlgili Haber:  Sigortacılar Fidye Yazılımlarına Ödeme Yaparak Organize Suçları Finanse Ediyor

Nogueria, konu ile ilgili, “Bizim için asıl önemli olan şey, müşterilerimi korumaktı.” dedi.

Fidye Yazılımı Saldırıları ile İlgili Endişeler Artıyor

Son dönemde artan fidye yazılımı saldırılarına karşı ABD Adalet Bakanlığı, bu tür saldırıların, terörizmle aynı öncelik düzeyine yükseltildiğini duyurdu.

Buna ek olarak JBS, son haftalarda bu tür kapsamlı bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalan tek işletme değil. ABD’deki Colonial Pipeline’a düzenlenen saldırı da fidye yazılımı ile ilgili endişeleri artıran bir diğer önemli etken oldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar