9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Jeopolitik Gerilim Artarken Analistler Bitcoin’in Daha da Düşeceğini Öngörüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Cuma günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in önümüzdeki hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmek üzere bir araya gelmesi planlanmasına rağmen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme riski çok yüksek gözüküyor.

Binance indirim kodu

ABD’de enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde kalırken, Fed’den beklenenden daha büyük faiz artışı gelme olasılığı da artmaya devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ek olarak, S&P 500 ve Nasdaq Perşembe gününü sırasıyla %2.88 ve %2.12 düşüşle kapattı.

Kripto para birimlerinde de durum pek iyi sayılmaz. Perşembe günü yaklaşık %7 düşen Bitcoin, Cuma günü 40.000 dolar seviyesine tutunmak için mücadele ediyordu. Ethereum, son 24 saat içinde %6’nın üzerinde düşüşle Cuma günü öğleden sonra 2.800 dolar civarında seyretti. CoinMarketCap verilerine göre, küresel kripto piyasasının değeri 1.82 trilyon dolara geriledi.

Jeopolitik gerilim ve enflasyon

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya’ya göre, Bitcoin “riskli varlık” olduğundan, jeopolitik gerilim ve enflasyon rakamları kripto piyasasının performansını olumsuz yönde etkiledi.

Moya Cuma günü müşterilerine yayınladığı notta, “Bitcoin riski bir varlık olduğu için, Rusya-Ukrayna geriliminin neden olduğu oynaklıktan etkileniyor. Bitcoin’in aşağı yönlü yolculuğu yakın zamanda bitmeyecek, hatta uzun süreli bir askeri çatışma başlarsa Wall Street büyük satışlar gerçekleşebilir” dedi.

Moya, Başkan Biden’ın bazı stabil coinler için risk oluşturabilecek bir yürütme emri çıkarması beklendiğinden, önümüzdeki hafta kripto piyasası üzerinde daha fazla baskı olabileceğini de sözlerine ekledi. Biden yönetimi Aralık ayında stabil coinlerin bankacılık düzenlemelerine tabii olması gerektiğini belirtmişti.

Biden ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Nord Stream 2 boru hattını kapatacağını da söyledi. Bu boru hattı Avrupa’nın doğal gazının önemli bir bölümünü sağlıyor, kapatılırsa, petrol fiyatlarının yükselmesine ve dolayısıyla enflasyonun daha fazla sorun haline gelmesine neden olabilir.

İlgili Haber:  Amerika'nın En Büyük Bankası JPMorgan, Bitcoin'e Daha Ilımlı Yaklaşıyor

Yüksek enflasyon, Fed’in faiz oranlarını yükseltmesinin nedeni olarak görülüyor ve agresif para politikasından kaynaklanan daha yavaş büyüme piyasayı resesyona götürme potansiyeline sahip. Bu nedenle, Rusya-Ukrayna gerilimi agresif para politikasından önemli ölçüde etkilenen kripto piyasaları için bir tehdit oluşturuyor.

İstihdam rakamları

Rusya-Ukrayna sınırındaki durum bitcoin fiyatını olumlu veya olumsuz etkileyecektir, ancak Şubat ayı istihdam raporu ve Mart TÜFE verileri de dahil olmak üzere yaklaşan enflasyon verilerinin de fiyat üzerinde ciddi bir etkisi olacağı kesin.

Özellikle bu enflasyon verilerine bağlı olarak, piyasa çok daha kötüye gidebilir ve fiyat kısa vadede mevcut seviyeden toparlansa bile, Rusya geri adım atmadıkça yukarı yönlü hareket muhtemelen oldukça sınırlı olacak.

Solrise Group’un finansal strateji başkanı Joseph Edwards, Bitcoin’in bu yıl bir noktada yeni düşüşler görebileceğini ve katalizörler göz önüne alındığında 33.000 $ destek alanına düşebileceğini düşünüyor.

Finansal piyasalarda artan oynaklık ve belirsizliğin ortasında, bazı yatırımcılar bekle-gör yaklaşımı benimsiyor.

Edwards’a göre, yatırımcıların kaçınması gereken en büyük şey, böyle bir ortamda panik satışları yapmaktır.

Bitcoin, 2020 sonunda 20.000 doların üzerine çıkmadan önce Mart 2020’de 3.867 dolara kadar düşmüştü.

Fundstrat’ın araştırma başkanı Tom Lee, “tarihsel olarak, piyasalar çatışma riskine karşı satış yapma ve çatışma başladığında istikrar kazanma eğilimindedir” diyor.

Lee notta, “Uzmanları dinlerseniz, birçok kişi ‘riskten uzak’ kalmayı tavsiye ediyor çünkü çatışmanın boyutu çok muğlak.” dedi.

Cambridge Üniversitesi verilerine göre, şu anda dünyanın en büyük üçüncü bitcoin madencisi olan Rusya’da herhangi bir finansal yaptırımın iş kanıtı madenciliği üzerindeki etkisi de başka bir endişe kaynağı olabilir.

Bununla birlikte, Edwards, Rusya’nın ayak izinin küresel kripto pazarlarında hala nispeten sınırlı olduğunu, bu nedenle yaptırımlardan kaynaklanan herhangi bir kesintinin piyasayı çok fazla etkilemeyebileceğini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar